Luxman L-590AX MarkII: áčko bez chyb

Luxman L-590AX MarkII: áčko bez chyb
, , recenze
Jako jeden z prvních v Evropě jsem měl možnost exkluzivně vyzkoušet zbrusu nový model integrovaného zesilovače Luxman L-590AX Mark II vytvořeného k výročí 90 let existence této japonské firmy. Do prodeje se zesilovač dostane až koncem roku 2015.
K oblíbeným
reklama
Luxman letos oslavil 90 let své existence, což jej řadí k nejstarším firmám v branži. Dřívějším datem narození se mohou pochlubit už pouze firmy JVC, Denon a Yamaha. Zatímco posledně jmenované firmy jsou ve světě známější především kvůli mainstreamovějšímu produktovému portfoliu, tak specializovaný Luxman si svou cestu do Evropských prostor nachází pomocí dražších zařízení. JVC už na kvalitní audio komponenty, které se dnes s oblibou označují high-end, rezignovalo a tato značka reprezentuje spíše levnější elektroniku. Denon a Yamaha se v Evropě prezentují poměrně širokým portfoliem výrobků, ale opět spíše v mainstreamu a své luxusní komponenty nejvyšších řad do Evropy ani nedováží (např. Denon PMA-SXQ). Luxman se ovšem snaží bojovat luxusnější elektronikou, která nikdy nebyla a zřejmě nikdy nebude opravdu masovou záležitostí. Je alternativou amerických a evropských značek cílících na majetnější milovníky kvalitního poslechu.
Luxman C-700u - předzesilovač řady 700u


Jak už bylo řečeno výše, tak Luxman je jednou z nejstarších japonských firem v oblasti výroby a prodeje elektroniky a její vznik se velmi úzce váže k zavedení veřejného rozhlasu v Japonsku, kde Luxman v roce 1928 uvedl na trh svůj první výrobek v podobě setu rádia s reproduktory. V této době Japonsko rozhodně neplatilo za giganta na poli výroby spotřební elektroniky, ta se kupovala především od firem původem z USA nebo Evropy. Luxman se na svém začátku vydal cestou výroby vlastních elektro součástek a v historii se etabloval jako dodavatel pro další známé výrobce. Společnost přežila i přes několik zásadních změn až do dnešní doby, kdy se už firma pyšní zmiňovanými 90 lety své existence. V 70. letech dvacátého století se značka začala etablovat jako prémiový výrobce audia pro ty, kdo bažili po kvalitním zvuku a luxusním výrobku v jednom balení.

Prioritou firmy byly v té době elektronkové zesilovače nejvyšší kvality, což se ostatně Luxmanu dlouhá léta dařilo. Můžeme velmi letmo připomenout například legendárními kombo předzesilovače s koncovým zesilovačem C-1000/M-2000, pod kterým je podepsán známý britský konstruktér lampových zesilovačů, Tim de Paravicini. Luxman se ovšem v minulosti zapsal do myslí milovníků hudby také špičkovými gramofony, na kterých spolupracoval s další japonskou firmou Micro Seiki. Tuto firmu asi není potřeba milovníkům vinylu nějak zvlášť představovat a ostatní se musí spokojit s konstatováním, že se jedná o opravdovou legendu na poli vývoje špičkových gramofonů.
Luxman D-05u - zbrusu nový přehrávač s USB a podporou PCM a DSD


Luxman prodělal také svá horší léta, která lesk jeho značky na nějaký čas zakalila. Jednalo se hlavně o spojení s japonským elektro gigantem Alpine, který se orientoval téměř výhradně na levnější spotřební elektroniku. Společnost chtěla v rámci akvizice využít renomé Luxmanu k prodeji levnějších masových výrobků. Tento strategický krok se ovšem ukázal jako kolosální chyba, která za pár let pohřbila nejen prodeje Luxmanu v nejdražších patrech audio komponentů, ale současně vyšlo také najevo, že v případě levných přístrojů značka nemá potřebnou sílu, aby mohla konkurovat zaběhnutým mainstreamovým výrobkům značek Yamaha nebo Sony, které byla široká veřejnost zvyklá na pultech obchodů vídávat.
Luxman nezapomíná na vinyl ani v době streamování digitálního audia


V současnosti se Luxmanu nezvykle daří a s čistým srdcem mohu říci, že testování, a vůbec poslech jeho nových audio komponent je čirou radostí. Firma se řadí k malému množství těch výrobců, kteří vědí, jak udělat špičkový komponent bez nutnosti zaklínání se exotickými konstrukcemi a součástkovou základnou obsahující „hvězdné“ technologie. Na domácím trhu je konkurentem Luxmanu především Accuphase, který vyznává velmi podobnou koncepci. Není také divu, protože část konstruktérského týmu se před několika desítkami let z Luxmanu oddlělila.

Dnešní recenze se bude zabývat nově příchozím integrovaným zesilovačem k 90. výročí firmy. Ten byl uveden v Japonsku v létě tohoto roku a v Evropě bude dostupný koncem tohoto roku. Jako jedni z prvních jsme měli možnost několikrát slyšet Luxman L-590AX MarkII v rámci jeho evropské premiéry v ČR.
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek