Luxman D-05u: univerzální přehrávač s USB převodníkem

Luxman D-05u: univerzální přehrávač s USB převodníkem
, , recenze
Měli jsme možnost vyzkoušet zbrusu nový univerzální přehrávač Luxman pod označením D-05u. Výrobce nezklamal a nový přehrávač se dočkal v mezigenerační obměně všeho, co mu doposud chybělo, nebo toho, co si zákazníci přáli.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Japonský Luxman je jednou z nejstarších (spolu se společnostmi Denon, JVC a Yamaha) společností v oblasti elektroniky a její vznik se velmi úzce váže na zavedení veřejného rozhlasu v Japonsku, kde společnost v roce 1928 uvedla na trh svůj první výrobek v podobě kombinace rádiového přijímače s reproduktory. V těchto dobách Japonsko rozhodně neplatilo za giganta na poli výroby spotřební elektroniky a ta se kupovala především od firem původem z USA nebo Evropy. Luxman tento rok slaví 90 let od svého založení a jako na běžícím pásu uvádí velmi zajímavé výrobky.

Luxman se na svém počátku vydal cestou vlastní výroby elektro součástek a etabloval se jako dodavatel pro známé výrobce. Poslední desetiletí je pro Luxman velmi úspěšné a téměř každý výrobek, který na trh vypustil, byl velmi povedený. Luxman tak trochu připomíná Sony se svou řadou Espirit (ES) v dobách své největší slávy. Primárním trhem pro Luxman stále zůstává domácí Japonsko. Na trhy v Evropě a USA přišel Luxman znova před zhruba 10 lety a doposud se mu nepodařilo na těchto trzích překonat v prodejích svého úhlavního japonského konkurenta Accuphase. Na domácím japonském trhu je situace zcela opačná, avšak nutno podotknout, že je tomu tak zčásti také proto, že Luxman má ve svém portfoliu mimo drahých exkluzivních modelů také výrobky pro běžné „smrtelníky“.

Primárním cílem firmy bylo v 70. letech minulého století vyrábět špičkové elektronkové zesilovače, což se firmě také dařilo, a mohu jen připomenout legendární „kombo“ předzesilovače a koncového zesilovače C-1000/M-2000, pod kterým je mimo jiných podepsán také známý britský konstruktér lampových zesilovačů Tim de Paravicini. Ten v současné době pracuje pro svou vlastní značku E.A.R. reprezentující lampové zesilovače. Ty pro zajímavost poslouchá třeba ex-brouk Paul McCartney a mnoho dalších osobností britské hudební scény.

Z firmy Luxman se postupem času vydělilo několik zásadních konstruktérských legend, jako je již výše zmiňovaný Tim de Paravicini. Jmenovat můžeme např. konstruktéry jako Taku Hyodo (Leben), Atasushi Miura (Air Tight), Masami Ishiguro (Air Tight) nebo Jiro Kasuga (Accuphase). Všechny tyto značky si našly za léta své existence mnoho příznivců a žádná z nich neupadla v zapomnění, což o něčem vypovídá. Luxman má zřejmě talent na hledání schopných konstruktérů, protože ani současný tým se nedá v žádném případě označit za nezajímavý, což také dokládají úspěchy posledních zhruba 10 let.

Před několika lety přivítal Luxman pod křídly čínský holding IAG (International Audio Group), který má ve svém portfoliu další známé britské značky jako Mission, Wharfedale či Audiolab. Prvotní skepse a obavy o to, jak vlastně bude firma pokračovat dále, se ukázaly být liché. U Luxmanu byla kompletní výroba s vývojem ponechána v japonském městě Yokohama a po menších turbulencích je kompletní rovněž japonský management firmy. Přístroje nabízené na oficiálních stránkách Luxman se tak mohou nadále díky Made in Japan hrdě hlásit ke svému původu. Zlí jazykové prorokovali Luxmanu postupný zánik, ale díky rozsáhlým investicím do výroby a vývoje se zdá být opak pravdou.
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek