Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

LUMIN D1: test nejmenšího streameru

30.4.2015, Petr Štefek, recenze
LUMIN D1 je nejnovějším počinem společnosti Pixel Magic Systems. V portfoliu značky stojí LUMIN D1 nejníže ze všech nabízených streamerů, ale o to zajímavější poměr ceny ku výkonu tento střízlík v reálném světě nabízí.
Nebudu snad příliš optimistický, když prohlásím, že LUMIN D1 je nejlepší hudební streamer v této cenové kategorii, jaký jsem prozatím slyšel. Netrpí žádnými z nectností levnějších streamerů jako Pioneer NA-70A, Sony HAP-Z1ES či Marantz NA-8005. Výše jmenované streamery předčí tento malý LUMIN maximálně svým celkovým fyzickým objemem a provedením. LUMIN D1 je takový „baby“ model LUMIN T1, který je obvodově identický s dražším modelem LUMIN A1. Snad se na mě nebudou čeští prodejci streamerů LUMIN zlobit, když prohlásím, že LUMIN D1 je v současnosti nejzajímavější produkt této značky. To je dáno především jeho poměrem ceny ku výkonu.

Dražší modely nabízejí sice lepší zvuk, ale pokud nevlastníte opravdu špičkovou sestavu v ceně automobilu vyšší střední třídy, velmi dobře se může stát, že modely LUMIN S1 či alternativně LUMIN A1 jednoduše nedoceníte. LUMIN D1 jsem měl zapojen ve své sestavě více než týden a po celou dobu (bez ohledu na přehrávaný žánr) nebyl důvod k nespokojenosti nebo polemice nad tím, že to není tak úplně ono. Pokud nemáte přímé srovnání s dražšími modely, na běžných sestavách vám rozhodně chybět nebudou.





Zajímavého upgrade lze velmi pravděpodobně v případě LUMIN D1 dosáhnout přidáním dodatečného lineárního zdroje, kterým nahradíte obyčejný adaptér se spínaným zdrojem. Problém bude ale takový zdroj v našich končinách koupit nebo si jej alternativně nechat na zakázku vyrobit. Při troše štěstí se vám jej možná podaří objednat ze zahraničí. Cena takového zdroje ale není úplně nízká, takže je opět třeba z kapsy vytáhnout v přepočtu alespoň 10 000 Kč.

LUMIN D1 podporuje všechny důležité formáty v PCM (FLAC/ALAC) a stranou nezůstává ani DSD64. Pro maximální využití všeho, co LUMIN D1 nabízí, potřebujete NAS s možností instalace MinimServer nebo podobné aplikace. To znamená opět zhruba 7 000 Kč a více navíc k ceně LUMIN D1. Pro ovládání tohoto hudebního streameru potřebujete také Apple iPad, který vás vyjde na minimálně 7 000 Kč. Je nutné počítat s tím, že těmto investicím po koupi LUMINU jen stěží uniknete.

Bolístkou LUMINU zůstává i absence podpory některých exotičtějších formátů jako Monkey Audio (APE), což asi mnoha uživatelům vadit nebude. Dále by bylo velmi příjemné, pokud by LUMIN D1 uměl přehrávat SACD ISO (vzhledem k výpočetnímu výkonu zařízení to ovšem není pravděpodobné). Pro širší možnosti ovládání by bylo příjemné, pokud by LUMIN uvolnil svou aplikaci alespoň pro Android. Aplikace vyhrazená pouze pro Apple je bolístkou, která se dá částečně obejít např. instalací aplikace Kinsky pro Android. Nedostupné ale zůstanou některé funkce streameru, jako je volba upsamplingu a některé další drobnosti.


Plusy



+ Špičkový zvuk bez ohledu na audio formát
+ Uživatelský komfort skrze aplikaci na iPad
+ V dané kategorii solidní provedení
+ Podpora všech důležitých formátů (PCM/DSD)


Minusy



- Nutnost dokoupit tablet od Apple
- Absence ovládací SW aplikace pro ostatní OS
- Absence podpory některých formátů (APE)
- Obyčejný napájecí adaptér


Cena v době testování: cca 59 900 Kč s DPH


Za zapůjčení děkujeme hifi studiu Panský dvůr.