www.svetaudia.cz
>
>
>

LUMIN A1: pan skoro dokonalý

LUMIN A1: pan skoro dokonalý
, , recenze
V dnešní recenzi se podíváme na streamer z dílen Pixel Magic Systems, který nese označení LUMIN A1 a je ukázkou toho, že když se chytré hlavy z Hong Kongu dají dohromady, dokáží značně zatopit i renomovaným výrobcům věhlasných značek.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama

Design a provedení šasi


První, co vás zaujme po vybalení streameru, je jeho téměř monolitické tělo vyfrézované z jednoho kusu hliníku, což působí velmi luxusně a zároveň decentně. Celkové provedení hlavního přístroje zaslouží absolutorium a zcela klidně se LUMIN může postavit na úroveň podstatně dražších streamerů renomovaných značek.

Konstruktéři společnosti uznali za vhodné, že napájecí zdroj pro hlavní jednotku umístili do samostatného šasi. To má několik výhod. Zdroj je možné snadno upgradovat (prostor pro DIY komunitu nebo samotného výrobce) a navíc jsou obvody streameru odstíněný od případných rušení způsobených těsnou blízkostí zdroje u obvodů digitálně analogové části.

LUMIN A1 je vybaven OLED displejem z přední strany zařízení, který informuje o názvu a čase přehrávané skladby či jejím bitrate (případně o zvoleném typu upsamplingu). Informaci o tom, kolik skladeb má LUMIN vyhledaných na externím uložišti, považuji za zbytečnou. Samotný displej lze korigovat co do intenzity svícení, nebo jej lze zcela vypnout.

Menší výhradu mám k prodloužené zadní části hliníkového šasi, která sice kryje konektory, ale zároveň je poměrně problematické konektory kabelů zasunout do správných konektorů na straně přístroje. Naštěstí tuto operaci nebude případný majitel provádět nijak často. Celkově lze označit tělo přístroje za minimalistické. Žádná tlačítka zde nehledejte, vše je plně v kompetencích externího software LUMIN.

Podpora formátů


Pokud bych v případě LUMIN A1 tuto kapitolu shrnul slovy, že přístroj podporuje všechny formáty audia, na které si jen můžete vzpomenout, nebyl bych skutečně příliš daleko od pravdy. Díky implementovaným převodníkům Wolfson WM8741 podporuje LUMIN DSD 64 (2,8 MHz) a také PCM až do rozlišení 32bit a samplovací frekvence 384 kHz. Výrobce sliboval v některém z následujících upgrade firmware i podporu DSD 128 (5,6 MHz), ale prozatím tento luxus zůstal vyhrazen nově příchozímu LUMIN S1.

Pokud se týká samotných formátů, které LUMIN dokáže přehrávat, jsou to DSF (DSD), DIFF (DSD), DoP (DSD), FLAC, Apple Lossless (ALAC), WAV, AIFF, MP3 a AAC. Abych byl upřímný, některé z exotických formátů zde chybí, ale pro naprostou většinu potencionálních zájemců to nepředstavuje problém (snad jen pro mírně hnidopišského recenzenta). Rovněž je u streameru podporováno gapless přehrávání, což přijde rozhodně vhod.


Obvodové řešení


Podívejme se ještě jedním okem dovnitř přístroje, neboť je vhodné pro pořádek říci, že jde v případě digitálně analogové části o plně symetrickou konstrukci, kde našly uplatnění kvalitní součástky včetně dvou výstupních transformátorů LUNDAHL LL7401. Převodník Wolfson WM8741 je přítomen i ve dvojici, neboť jej výrobce využívá v mono módu pro každý kanál zvlášť. Dražší (a to podstatně) LUMIN S1 využívá vícero převodníků ES9018 Sabre32 Reference DAC.

Srdcem celého zařízení je MIPS (Microprocessor without Interlocked Pipeline Stages) CPU s uložištěm o kapacitě 4 GB (Flash SLC – spolehlivější, rychlejší a delší životnost než levnější MLC) a 2 GB RAM. Vše pod taktovkou upraveného Linuxu. Pokud si Pixel Magic Systems za něco zaslouží speciální poklonu, je to zařazení specializovaného programovatelného procesoru FPGA, který obsahuje mimo jiné logiky také velmi rychlé full duplex sběrnice (I/O) a umožňuje tak velmi rychlé přepínání mezi jednotlivým vzorkováním bez toho, aniž by signál vypadával. Právě zvolení tohoto řešení má velmi pravděpodobně za následek skutečnost, že na rozdíl od konkurenčních produktů je LUMIN velmi rychlý při přepínání jednotlivých režimů nebo přeskakování v čase přehrávané skladby o libovolném bitrate a formátu.

LAN má v kompetenci čip Realtek RTL8201CP H1102NL, který je dostatečně výkonným řešením pro tento typ zařízení. Izolování od případných rušení v ethernetové sítí má na starosti Pulse Electronics LAN Discrete Transformer Module. Žádné další speciality už ve streameru nenajdeme, ale při pohledu na topologii lze říci, že jde o opravdu promyšlené zařízení (zaujme i velice puristicky řešená výstupní analogová část).


Konektivita


LUMIN primárně počítá s tím, že jej budete využívat jako síťový streamer, což znamená, že jej připojíte do své domácí sítě respektive na router (ten je řídícím uzlem pro všechna zařízení v síti) tak, aby na sebe „viděla“. Po rozbalení zcela stačí streamer připojit do sítě a v nainstalované aplikaci na Apple iPad vybrat zdrojové uložiště hudebních souborů, což je typicky síťový disk (NAS). Pak už vše běží zcela automaticky a vám se v knihovně aplikace zobrazí všechna dostupná alba včetně obrázků přebalů desek (pokud je máte v adresáři uloženy). Uživatelsky velmi jednoduché a vše zvládnou i méně technicky nadaní jedinci.

Další možností, jak přehrávat hudební soubory, je také USB, které podporuje uložiště s datovým formátem FAT32 i NTSF. Druhý jmenovaný je samozřejmě dnes již automatickou prerekvizitou pro většinu velkých externích USB disků (není zde jednotlivý soubor omezen na velikost 4 GB jako v případě FAT32 – u běžného audio souboru je to ale pouze teoretická výhoda – výhody NTSF se spíše uplatní u HD videa).

Na straně výstupů máme obligátní analogové XLR (symetrické) a RCA stereo, které využijete pro spojení s předzesilovačem nebo integrovaným zesilovačem. LUMIN disponuje i digitálními výstupy SPDIF (BNC) a HDMI s podporou přenosu DSD a PCM do rozlišení 24-bit/192 kHz. Posledním konektorem je 8pinový vstupní (DC) pro externí napájecí zdroj. Zajímavou možností, kterou jsem již zmiňoval, je případný upgrade zdroje, který podle některých indicií ze zahraničních fór znamená posun o další kousek vpřed směrem k lepší reprodukci.
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek