Leben CS-300F: nová inkarnace legendy

Leben CS-300F: nová inkarnace legendy
, , recenze
Leben CS-300F je novou verzí dnes již legendárního zesilovače Leben CS-300. Přes skromný příděl wattů dokáže tento malý integrovaný zesilovač připoutat k poslechu na dlouhé hodiny. Je nová verze stejně dobrá?
K oblíbeným
reklama
Pokud pro přečtení této recenze zamíříte do poslechového studia na průzkum Lebenu CS-300F, už asi instinktivně inklinujete k lampovým konstrukcím, nebo jednoduše chcete zkusit něco nového. V dané cenové relaci se jeden z nejzajímavějších lampových zesilovačů, který už má dostat Leben CS-300F jako investice ečný výkon, abyste nemuseli strádat ani při hlasitějším poslechu a zároveň dává nahlédnout pod pokličku světa high-endových lampových zesilovačů, který je obzvláště u nás opředen různými mýty a pověrami.

Leben C-300F je vynikající integrovaný zesilovač a ještě lepší sluchátkový zesilovač, jehož zvuk si můžete jemně doladit jinými lampami EL84, když už vás zvuk těch původních začne nudit nebo vám jednoduše bude vadit. Ani v nejmenším nechci naznačovat, že se jedná o nejlepší nebo univerzální zesilovač v dané kategorii, protože něco takového jako „dokonalý zesilovač pro všechny“ zřejmě neexistuje.


Malý Japonec vám vydá to nejlepší pouze s adekvátními reproduktory, které bude třeba pečlivě zvolit. Pokud bych si měl vzpomenout na pětici u nás dostupných vhodných značek, pak bych tam zařadil jistojistě Harbeth, Spendor, WLM, Contrast nebo Tannoy. Samozřejmě to není konečný výčet vhodných kandidátů, neboť překvapivě dobře si malý nízkowattový Leben rozuměl také s eletrostaty Martin Logan.

Za necelých 80 tisíc získáte zesilovač, který s vámi může vydržet dlouhé roky za předpokladu, že nechytíte zákeřnou nemoc Audiophilia Nervosa a pokud už se tak stane, tak stejně dobře můžete Leben CS-300F nadále užívat vedle ultimativního high-endu jako sluchátkový zesilovač pro sluchátka libovolné kategorie. Podobné výroky jsou ovšem subjektivní a vždy je lepší vhodnost každého komponentu otestovat na vlastní slechy. Kupování high-endových komponent podle různých žebříčků a recenzí na slepo je přímou cestou do neštěstí.

Pokud bych měl zmínit slabší stránky malého Lebenu, pak to bude absence gramofonového předzesilovače a dálkového ovladače, který je pro některé uživatele naprosto nepostradatelnou součástí hifi. Absenci symetrických XLR bych jako zásadní chybu v této kategorii neviděl, jelikož i dnes má každý přehrávač linkový stereo výstup RCA a povětšinou také XLR.

Silnou stránkou Lebenu CS-300F je schopnost dostat z nahrávky maximum emocí a velmi koherentní přirozeně muzikální zvuk, který lze označit všelijak, ale rozhodně ne analytický, suchý nebo neutrální. Možnosti jsou pouze dvě. Buď tento malý velký harmonizér budete milovat, nebo vám naopak neřekne vůbec nic.


Plusy+ Výborný zvuk bez obvyklých negativ lamp
+ Vynikající sluchátkový zesilovač
+ Velmi solidní provedení
+ Lze si doladit zvuk podle sebe výměnou lamp

Minusy- Absence dálkového ovladače
- Nutnost citlivě dobrat reproduktory

Cena v době testování: cca 79 000 Kč s DPH


Za zapůjčení děkujeme hifi studiu Panský dvůr.
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek