Leben CS-300F: nová inkarnace legendy
28.4.2014, Petr Štefek, recenze
Leben CS-300F je novou verzí dnes již legendárního zesilovače Leben CS-300. Přes skromný příděl wattů dokáže tento malý integrovaný zesilovač připoutat k poslechu na dlouhé hodiny. Je nová verze stejně dobrá?
Kapitoly článku:
Kvalita provedení a vintage design
Když poprvé vybalíte Leben CS-300F, dýchne na vás nostalgie 70. let jakožto zlaté éry lampových zesilovačů. Taku Hyodo pracoval dlouhá léta ve společnosti Luxman, která představovala tehdy japonskou velmoc ve výrobě lampových zesilovačů. Je ale jasné, že Leben jako takový má opravdu svébytný design, který si lze jen těžko splést s čímkoli jiným. Zlatá barva kombinovaná s dřevěnými bočnicemi a solidním ocelovým šasi vás ovšem nenechá na pochybách, za co zde platíte.
Nejmenší model CS-300F je založený na výkonových lampách EL84, které byly použity i ve starších verzích tohoto zesilovače. Zde ovšem výrobce dal přednost lampám americké produkce General Electric JAN-6197 (6CL6), které jsou levné a dostupné v poměrně velkém množství. Nedostatek lamp se stal osudným verzi CS-300X, která byla založena na poměrně vzácných EL84 Mullard, jež se staly nedostatkovým zbožím. Následovala verze CS-300X(S), kde byly tyto lampy nahrazeny dostupnějšími alternativami z produkce ruského Sovteku.
Nová verze je ale výrazně přepracována a obvodové řešení je kompletně nové. Vše je opět řešeno point-to-point topologií, kde se uplatní klasické stíněné vodiče z vysoce čisté mědi z produkce Oyaide a nenajdete zde žádný plošný spoj, který by pro japonské high-endové lampové konstrukce nebyl typický. Evropské respektive americké lampové špičky, jako je např. Audio Research, naopak na plošné spoje přímo spoléhají. Japonské řešení, kterému se někdy hanlivě přezdívá „drátovačka“, ovšem v žádném případě nelze považovat za méněcenné.
Výkon a místo na žebříčku evoluce
Leben CS-300F využívá zmiňované výkonové pentody General Electric JAN-6197 pracující v zapojení push-pull ve třídě AB. Zesilovač dosahuje podle výrobce výkonu 15 W na kanál při celkovém zkreslení 0,7 %. Integrovaný zesilovač je se svými 15 W na kanál dimenzovaný spíše pro citlivější reproduktory, ale vždy se vyplatí danou konfiguraci vyzkoušet na vlastní uši. Výrobci často s uváděnou citlivostí reproduktorů žonglují a papírově odpovídající reproduktory nemusí být v praxi zrovna ideálním partnerem. Stejně tak papírově méně citlivé reproduktory mohou s malým Lebenem hrát první ligu. Namátkou mě napadá např. Harbeth M30.1 nebo Super HL5.
Pokud si nový Leben CS-300F postavíte vedle starší inkarnace CS-300X(S), budete si připadat jako v soutěži „najděte pět rozdílů“. Hlavní změna se dotkla mírně jiného odstínu předního zlatého panelu a také je tu fialový lak perforovaného ocelového plechu na svrchní straně přístroje. Dalším významným rozdílem je přítomnost modré diody indikující zapnutí přístroje. Zde je nutné podotknout, že tato modrá dioda je mimořádně svítivá a otravná. Pokud máte zesilovač umístěn někde v zorném poli, budete ji proklínat nebo ji jednoduše přelepíte. Nevím, na co tady konstruktér myslel, ale zkrátka se mu to nepovedlo.
Osazené lampy | JAN-6197 (GE) X 4 a 17EW8(Hi-Fi) x 2 |
Výstupní výkon | 2 x 15 W |
Frekvenční odezva | 15 Hz - 100 kHz (-2 dB) |
Zkreslení | 0.7 %(10 W) |
Vstupní citlivost | 600 mW |
Vstupní impedance | 100 KOhmů |
Výstupní impedance (reproduktory) | 4/6/8 Ohmů (volitelně) |
Výstupní impedance (sluchátka) | 300 Ohmů |
Typická spotřeba | 82 W |
Hmotnost | 10,5 kg |
Rozměry | 360 (Š) X 270 (H) X 140 (V) mm |
Pokud budete tento zesilovač umisťovat do nějaké přihrádky, je potřeba myslet na to, že není možné zesilovač zasunout do omezeného prostoru kvůli chlazení. Velmi vysoké teploty zkracují životnost lamp a hrozí i přehřátí.
Skromná výbava stačí
Pokud jste pohodlní, bude vám určitě chybět dálkové ovládání hlasitosti a případně přepínání vstupů. Vzhledem k tomu, že je použit krokový regulátor hlasitosti z produkce japonského ALPS, bylo by nutné zvolit zcela jiný motorizovaný regulátor a celá konstrukce včetně dálkového ovladače by se prodražila. V praxi ovšem absence ovladače nijak zásadně nevadí a rád jsem si občas odskočil k málemu Lebenu „sáhnout si“ na masivní hliníkové přepínače a regulátory.
Leben CS-300F nenabízí gramofonový předzesilovač, což je mrzuté, ale zase na druhou stranu se v této kategorii málokdo smíří s kompromisním předzesilovačem v integrovaném gramofonu. Pokud holdujete analogu, má pro vás Leben samostatný lampový předzesilovač RS-30EQ s vynikající reputací. To, co chybí Lebenu CS-300F v oblasti podpory analogu, dohání s přehledem svou dualitou v podobě sluchátkového zesilovače.
Pokud holdujete sluchátkovému poslechu, pak jednoznačně doporučuji tento Leben vyzkoušet. Jednoduché přepnutí masivním přepínačem udělá z integrovaného zesilovače zesilovač sluchátkový s dostatečným výkonem pro jakákoli dostupná sluchátka. Snad nikdy jsem neslyšel poměrně běžná sluchátka AKG 701 hrát s takovou razancí a plným zvukem, který zároveň není ochuzen i o ty nejjemnější detaily. Leben nemá stejně tiché pozadí jako špičkové tranzistorové sluchátkové zesilovače, ale v této nové verzi se podařilo brum a šum snížit do té míry, že již v žádném případě nepředstavuje problém či místo pro kritiku.
Zadní strana Lebenu CS-300F nabízí 2 páry kvalitních repro terminálů WBT a volič impedance reproduktorů. Další součástí je 6 linkových vstupů RCA pro zdroje hudby. Marně zde budete hledat XLR konektory. Absence těchto konektorů je vzhledem ke konstrukci pochopitelná a mrzet vás jejich nepřítomnost může hlavně kvůli tomu, že již vlastníte nějaký dražší XLR kabel. Výstup je reprezentován pouze jedním zástupcem (recording out).