Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

iFi Micro iLink: konvertor z USB na SPDIF

22.7.2015, Petr Štefek, recenze
Tato recenze se bude točit okolo velmi užitečného převodníku z USB na SPDIF, který může výrazným způsobem zvýšit užitnou hodnotu starších převodníků, jež nedisponují rozhraním USB, a přesto je chcete využít pro přehrávání hudby na počítači.

Jak to hraje a funguje?


Testovali jsme na D/A převodnících Luxman DA-06, Luxman DA-100 a také kratičce na starším EMMLabs DAC2. Test měl především zjistit, jestli iFi dokáže konkurovat léty prověřenému M2Tech HiFace EVO, který je sice o něco dražší, ale nabízí mnoho dalších možných vylepšení jako samostatné externí hodiny nebo napájecí zdroj. iFi iLink rovněž ztrácí body na straně výstupů, kde nemůžeme očekávat profesionální verzi SPDIF AES/EBU ani I2S.

V případě využití u Luxman DA-06 jsem očekával nejmenší přínos, neboť se zdá, že implementace USB se na tomto D/A převodníku povedla. Připojení iFi iLink k tomu DAC přineslo vše, co jsem zvyklý u nabiflovaných nahrávek slyšet přes USB, ale zároveň také mírně klidnější a spojitější podání. V absolutním srovnání je patrný mírný úbytek na nejvyšších frekvencích, který lze v rámci velmi kritického poslechu zaměnit spíše se zjemněním než s úbytkem.

Dobrou zprávou je, že rozdíly jsou natolik malé, že se dá říci, že iFi iLink nevnáší do reprodukce žádná negativa a to je u zařízení této ceny výjimečné. Srovnání s HiFace Evo dopadlo pro iLink velmi dobře. Pokud zařadíte iLink do řetězce po HiFace Evo, tak budete mít zřejmě pocit jemně zastřenějšího zvuku než v případě M2Tech. Delší poslechová zkušenost ovšem ukázala, že se jedná spíše o dojem než o skutečnost, že HiFace Evo nabízí více detailů a transparentnější zvuk.

Pokud by měl definovat krátce zvukové rozdíly mezi oběma konvertory, pak je M2tech posazený frekvenčně výše a zvuk je celkově lehčí s prominentnějšími vyššími středy a výškami. iFi iLink nabízí hutnější a temnější zvuk, který v přímém porovnání s M2tech může v prvních chvílích postrádat něco málo z detailnosti, ale kvalitní záznamy klasiky ukázaly, že iFi iLink nás o nic neošidí.

iFi iLink si ovšem nejspíše budou uživatelé pořizovat proto, aby obešli limitace USB vstupu u starších D/A převodníků nebo tam, kde výrobci vsadili jako na hlavní rozhraní na SPDIF. Jedním z těchto převodníků je také menší Luxman DA-100, jehož USB je limitováno na 96 kHz/24 bitů a zároveň nepodporuje ani exotičtější 88,2 kHz/24 bit. SPDIF vstup toho malého převodníku se sluchátkovým zesilovačem ovšem bez uzardění zvládá veškeré standardní samplovací frekvence až do 192 kHz/24 bitů.

Předřazení iFi iLink přineslo v tomto případě neoddiskutovatelné rozdíly. V případě většího převodníku DA-06 byly rozdíly mezi USB a SPDIF zanedbatelné, ale zde dá mluvit o rozdílech, které uslyší i běžný uživatel, a ne pouze poťouchlý recenzent hledající na všem sebemenší chybičku. Zvuk se stal celkově klidnějším a uspořádanějším s větším množstvím detailů, což se velmi příznivě projevilo hlavně u sluchátkového poslechu na AKG-701 nebo Beyerdynamic T-70p.

Pozitiva převažovala i při poslechu tak kompromisního zdroje hudby, jakým je Spotify (Premium) nebo běžné ripy CD. Po přepnutí zpět na USB byla ihned znova zřetelná nervozita zvuku se zrnitějším podáním výšek a celkově zvuk ztratil něco ze své příjemné hutnosti a prokresleného basového fundamentu. V tomto případě mě opravdu začalo velmi zajímat, kam by se zvuk tohoto převodníku mohl dostat i při využití iFi iUSB Power. Snad se to někdy poštěstí realizovat.

Kratičce jsme mohli vyzkoušet také výsledky se stále špičkovým EMMLabs DAC2, který je dnes sehnatelný za velmi pěkné peníze, neboť nepodporuje ani USB, ani DSD. Celkový zvuk však zůstává špičkový. Absence výše uvedené podpory DSD nebo rozhraní USB je totiž v reálném světě naprosto nepodstatnou záležitostí, a pokud potřebujete podobný převodník spojit s počítačem, tak si jednoduše pořídíte například dnes testovaný iFi iLink a můžete se směle pustit do přehrávání. Výsledky jsou vynikající a víceméně potvrdily závěry zjištěné při testování s převodníkem Luxman DA-06.

EMMLabs DAC2 je zvukově neutrálnější a dalo by se říci i analytičtější, a možná právě proto tomuto převodníku vyhovoval mnohem více iFi iLink než M2Tech HiFace Evo, který jako by hrál na notu analytických schopností převodníku, ale celkový projev se zdá být mechaničtější a upjatější než v případě iFi iLink, který vnesl do reprodukce klid a lepší basový základ. Tato kombinace byla jednoduše mnohem příjemnější na poslech v tom dobrém slova smyslu.