www.svetaudia.cz
>
>
>

iFi Micro iLink: konvertor z USB na SPDIF

iFi Micro iLink: konvertor z USB na SPDIF
, , recenze
Tato recenze se bude točit okolo velmi užitečného převodníku z USB na SPDIF, který může výrazným způsobem zvýšit užitnou hodnotu starších převodníků, jež nedisponují rozhraním USB, a přesto je chcete využít pro přehrávání hudby na počítači.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
iFi iLink je vcelku kompaktní krabičkou, která sází na stejný design, jako je tomu v případě dalších produktů iFi. Pro využití iLink USB/SPDIF konvertoru nepotřebujete žádný napájecí adaptér, protože si vystačí s napájením přímo z USB. To je pro mě osobně nezanedbatelná výhoda, neboť si už odmítám dávat do zásuvky kvůli jednomu malému převodníku další čínský adaptér. Po funkční stránce je zde významná výhoda oproti M2Tech HiFace Evo.

Po funkční stránce není příliš co popisovat, protože iFi iLink má jediný USB vstup typu B, který využijete pro propojení s počítačem nebo alternativně s iFi iUSB, který zajišťuje „čistější“ napájení po USB pro externí převodníky. Tento produkt skutečně funguje, takže kombinace obojího jistě nebude na škodu, i když jsme neměli tuto možnost vyzkoušet na vlastní uši.

Na výstupu převodníku jsou digitální výstupy SPDIF v konfiguraci jeden optický a dva koaxiální. Optický výstup pracuje s limitem samplovací frekvence na 96 kHz. Bez problému fungují všechny násobky samplovacích frekvencí včetně 88,2 kHz, což je důležité u některých dostupných záznamů ve FLAC (PMC) nebo převodů z SACD.
iFi Micro iLink - SPDIF výstupy a přepínač JET


Druhou a kvalitativně lepší možností, jak využít iLink, jsou koaxiální digitální výstupy. Ty jsou v tomto případě hned dva. Jeden se standardní výstupní úrovní a jeden s vysokou výstupní úrovní. Co to znamená v řeči čísel, ovšem výrobce neuvádí. My se omezíme na to, že pro účely testu byl využit výstup „Normal“. Druhý jmenovaný znamenal pro všechny užité D/A převodníky zhoršení zvuku směrem k roztřepenosti a drsnosti.

iFi iLink disponuje také přepínačem, který aktivuje nebo deaktivuje tzv. JET (Jitter Elimination Technology). Do jaké míry tato eliminace jitteru funguje, se můžeme pouze dohadovat, protože výrobce nezveřejnil žádná měření. Pro účely testu je JET ponechán aktivovaný. Samotný USB/SPDIF převodník slouží výhradně k převodu paketizovaných signálů z USB na datový tok reprezentovaný digitálním výstupem SPDIF.
iFi Micro iLink - USB vstup


V případě SPDIF řídí datový tok výhradně vysílač, což je v tomto případě iFi iLink, a převodníky plní roli pasivního příjemce na vstupu. Celý proces přenosu dat je synchronní a v případě horší implementace na straně D/A převodníku dává prostor ke vzniku jitteru. To je velký rozdíl oproti přenosu přes USB, kdy si D/A převodník přes svůj přijímač signálů může řídit datový tok sám, takže se v praxi ukazuje, že USB rozhraní nemusí být lepší než dnes již morálně zastaralý SPDIF.
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek