Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Franco Serblin Accordo: odkaz legendy

6.8.2014, Petr Štefek, recenze
Franco Serblin byl už za svého života něco jako legenda a jeho zcela posledním počinem před jeho náhlým odchodem byly právě dnes testované reproduktory Accordo, takže mají jistý punc výjimečnosti.
Kapitoly článku:
  1. Úvod do světa pana Serblina
  2. Franco Serblin Accordo - bližší pohled
  3. Jak to hraje?
  4. Závěr - punc výjiměčnosti není pouze v designu
Franco Serblin Accordo jsou jedinečné reproduktory, které ovšem nejsou univerzálem pro každého a je potřeba je užívat tak, jak byly Francem Serblinem navrženy. Accordo jsou domácí monitory určené do menších prostor, kterým je typicky pracovna nebo obývací pokoj běžných rozměrů. Pokud tuto základní podmínku splníte, Accordo se vám odmění fantasticky rozlišeným koherentním zvukem a neutuchajícím přívalem energie plynoucím z dobrých nahrávek. Accordo si nehraje na „velký“ zvuk, ale sází především na notu dynamičnosti, rozlišení a transparentnosti. Při standardních hlasitostech ze sebe dokáží vydolovat extrémně velkou dynamiku, kterou budete v případě dobrých záznamů akustické hudby nebo jazzu doslova milovat.

Franco Serblin Accordo hrají úplně jinak, než jsme byli zvyklí u minulých výtvorů páně Serblina, takže je velmi žádoucí si před případnou koupí Accordo vyzkoušet na svém vlastním aparátu. V případě většiny žánrů vám basová složka nebude chybět, ale u velkých orchestrálních těles nebo rocku může Accordo způsobit potřebu doplnit tyto monitory subwooferem. Tato kombinace je mnohými opomíjena a mnohými dokonce zcela zatracována, ale faktem je, že v případě perfektně sladěného subwooferu, nebo v lepším případě dvou, budete jen těžko hledat v dané cenové relaci sloupové reproduktory, jež by se tomu řešení vyrovnaly. Nástroje najednou jako kouzlem získají tělo a už se nevznášejí pouze jako zvuky v prostoru samotném. Špičkový subwoofer ve spojení s Accordo pomůže i tam, kde byste to možná primárně nečekali, což jsou sólové koncerty pro křídlo nebo housle. Najednou zjistíte, že nahrávka má podstatně více informací, než byste si mohli na první poslech přiznat.

V případě těchto malých dítek Franco Serblina je nutné dbát na jejich umístění v prostoru, aby byl plně využit jejich potenciál. Osobní zkušenost praví, že je lépe, aby se osy výškových reproduktorů protínaly zhruba na dlaň před poslechovou polohou, kde začnou Accordo krásně „malovat“ v prostoru. S tím souvisí také jejich unikátní vlastnost dokonale zmizet z poslechové roviny a nechat přirozeně plynout pouze hudbu samotnou. Pokud očekáváte od Accordo stejně „romantickou“ reprodukci jako u Sonus Faber, jste na špatné adrese. Accordo je výjimečně neutrální reprosoustava, která má spíše tendenci odhalovat zabarvení a tonální nevyrovnanost ve zbytku reprodukčního řetězce, než ji sama přidávat.

Asi největší službu Accordo poskytuje výjimečný výškový měnič Ragnar Lian, který podle mého názoru dělá ve spojení se středobasovým měničem Scan-Speak Revelator Accordo tím, čím je. Je nad míru zajímavé, že někteří známí výrobci využívající podobně kvalitních měničů Scan-Speak se průzračnosti a otevřenosti Accordo nedokáží vůbec přiblížit. V podstatě v současné době spatřuji pouze dva vážné konkurenty pro Accordo. První je Sonus Faber Guarneri Evolution, které jsou přeci jen o malinký kousek dále a jejich zvuk je univerzálnější. Druhým konkurentem pak může být Dynaudio C1 mk2, které jsou zase o něco málo analytičtější a přesnější.


Plusy+ Špičkový zvuk a schopnost nahlédnout hluboko do nahrávky
+ Design a provedení v masivním dřevě
+ Rychlost a schopnost zobrazit prostor nahrávky

Minusy- Nejsou určeny pro ozvučování velkých prostor a extrémní hlasitosti

Cena v době testování: cca 178 000 Kč s DPH

Za zapůjčení děkujeme studiu NavratilAudio.cz