Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Foobar2000: základní nastavení a možnosti

29.10.2015, Petr Štefek, recenze
Foobar2000: základní nastavení a možnosti
V dnešním článku se podíváme na velmi oblíbenou aplikaci Foobar2000, která slouží pro přehrávání hudby na počítači. Foobar2000 nabízí překvapivě mnoho možností v oblasti přehrávání díky velkému množství funkčních komponent. To vše zdarma.
Windows bez ohledu na svou verzi mají nehezkou vlastnost. V případě, že kterákoliv softwarová aplikace pro přehrávání na svém výstupu generuje zvukový signál, je tento signál automaticky poslán mixerem operačního systému a následně pak na vstup D/A převodníku nebo zvukové karty (zjednodušeně řečeno). Algoritmy zajišťující regulaci hlasitosti, tzn. zpracování příchozího signálu, nejsou dostatečně „kvalitní“ a pracují s velmi nízkým rozlišením (16 bitů), takže ve výsledku je tento mezičlánek pro zvukovou kvalitu kontraproduktivní. Pro dosažení optimálního výsledku je nutné tento mezičlánek v podobě Windows mixeru přemostit.

K tomuto účelu slouží volně stažitelné plug-iny a můžeme zde jmenovat Kernel Streaming, Asio output nebo již jednou zmiňované WASAPI. Windows Audio Session API (WASAPI) je s námi již od Windows Vista a jeho hlavní devizou je kromě „bypassu“ mixeru operačního systému také to, že ztlumí všechny ostatní zdroje zvuku. ASIO output je použitelný v případě, že máte v počítači nainstalovánu ASIO kompatibilní zvukovou kartu. Kernel Streaming je naopak nejlepší možností tam, kde je potřebné pracovat s operačním systémem starším než Windows Vista, což se ale v dnešní době již moc nepředpokládá.





Bez ohledu na to, který z těchto komponent si rozhodnete nainstalovat (byť doporučuji WASAPI), můžete se setkat s tím, že reprodukce je přerušovaná nebo se v ní objevuje různé lupání či jiné zvukové artefakty. V naprosté většině se tady jedná o nedostatečnou kapacitu bufferu, který je nastavitelný ve volbě preferencí přímo v aplikaci. Tyto jevy se mohou objevovat také pouze při přehrávání hi-res audia, které potřebuje pro své přehrávání podstatně vyšší kapacitu bufferu, než je tomu v případě mp3 či audia v kvalitě CD. Řešením ovšem není nastavit buffer na maximální velikost, ale skutečně na nejmenší možnou kapacitu pro dosažení zároveň nejnižší možné latence.

V případě, že si nainstalujete WASAPI, objeví se v možnostech výstupu přehršel možností (např. WASAPI: Luxman DA-100 Event), ale vždy preferujte mód „EVENT“, pokud jej hardware podporuje, což v praxi znamená, že přehrávání započne a je bez výpadků. Většina současného hardware jej podporuje. Zvolením dosáhnete menší latence při menší kapacitě bufferu a přímé cesty mezi driverem a hardwarem. Mód „PUSH“ ovšem nepředstavuje zásadní problém.





Instalaci a bezproblémový provoz zvolené komponenty prověří zpravidla ihned DAC, který začne ukazovat pro hi-res vyšší samplovací frekvence, a přehrávání nebude ovlivňováno regulací mixeru ve Windows. Takto jednoduše si můžete ověřit, že vám vše šlape. Pokud chcete využívat resamplery, tak můžete a často je to pro levnější převodníky přínosem, ale je zde nutné se smířit s tím, že přehrávání již není bit-perfect, protože dochází k zásahu algoritmem resampleru do zpracovávaných binárních dat (struktura dat na disku se samozřejmě nemění, protože resampler manipuluje s daty v operační paměti).





Foobar2000 umí pro někoho možná překvapivě také tzv. „memory play“, což znamená, že určitá kapacita operační paměti je alokována pro natažení právě přehrávané skladby. Vyplatí se nastavit taková kapacita, která bude dostatečná pro celkový rip CD (natáhne celý obraz disku i v případě, že využíváte CUE soubory). Bohužel celá funkce není bezchybná a je nutné počítat s načítáním skladeb před započnutím přehrávání a funkce tak není vhodná pro „gapless“ přehrávání. Vliv na kvalitu zvuku je podle mého názoru nulový, pokud je PC připojené skrze Ethernet. Přínos může mít v případě Wi-Fi, které nemusí zvládat hi-res audio kvůli větším nárokům na datové přenosy a jejich stabilitu.