Foobar2000: základní nastavení a možnosti
29.10.2015, Petr Štefek, recenze
V dnešním článku se podíváme na velmi oblíbenou aplikaci Foobar2000, která slouží pro přehrávání hudby na počítači. Foobar2000 nabízí překvapivě mnoho možností v oblasti přehrávání díky velkému množství funkčních komponent. To vše zdarma.
Kapitoly článku:
Foobar2000 – instalace
V případě instalace Foobar2000 se omezíme na informaci, že se jedná o freeware, který si můžete stáhnout ze stránek jako spustitelný „exe“ soubor. Instalaci netřeba vysvětlovat krok po kroku, protože je opravdu velmi jednoduchá, avšak je třeba zmínit fakt, že v případě instalace se vám na obrazovce objeví pravděpodobně hláška, která vás bude informovat o potenciálním nebezpečí aplikace pro váš systém. Tuto hlášku ignorujte, Foobar2000 stáhnutý z oficiálních stránek nemá žádné přílepky a je pro systém absolutně bezpečný, byť není digitálně podepsán a systém Windows jej nezná.
Dialog po instalaci, kde si při prvním spuštění vyberete formát základního uživatelského prostředí
Druhou věcí, kterou je třeba zmínit, je možnost instalace v tzv. „portable módu“, který si můžete nainstalovat např. na flashdisk a vzít jej s sebou do práce, kde byste si na pracovní stanici jinak Foobar2000 jen stěží nainstalovali. To má ovšem svá úskalí, protože Windows program nerozpoznají jako přehrávač hudby a nebudou hudební soubory asociovat se softwarem, takže je při spouštění hudebních souborů u „portable verze“ budete muset otevírat vždy přes samotný Foobar2000, což je o poznání méně pohodlné.
Komponenty přítomné ve standardním instalátoru Foobar2000:
- Foobar2000 – základní přehrávač
- Audio CD support – podpora formátu Audio CD
- Album List – Uživatelsky přizpůsobitelná knihovna médií
- Standard DSP – resampler, ekvalizér, upmixer a základní efekty
- Replaygain Scanner – srovnání hlasitosti záznamů o různém původu
- Converter – základní převodník souborů
- File Operations – základní operace se soubory
- Archive Reader – čtení souborů uložených v archivech
- Freedb Tagger – získávání tagů ze služby Freedb
Samotná čistá instalace Foobar2000 ničím neoslní a pro další využití je vhodné ji doplnit o další komponenty a uživatelsky ji přizpůsobit tak, aby vyhovovala vašim potřebám. V následující kapitole se podíváme na vhodné komponenty, které je žádoucí si nainstalovat pro maximální využití aplikace. Jedná se především komponenty pro bit-perfect přehrávání, komponenty pro podporu přehrávání exotičtějších formátů a také instalace grafických témat pro personalizaci přehrávače.
Foobar2000 a změna uživatelského rozhraní
Změna vzhledu není pro Foobar2000 nijak zásadní, protože někomu může vyhovovat základní čistý vzhled, ale pro další uživatele, kteří by rádi měli přehrávač uspořádán nějakým způsobem, je k dispozici mnoho povedených grafických vzhledů. Je nutné vybírat takové, které jsou odzkoušené, a také dávat pozor na to, zda nepotřebují pro svou činnost další komponenty. Problém většiny skinů je v tom, že jsou amatérskými díly, a tak není výjimkou, že nefungují úplně dokonale nebo nejdou na některých konfiguracích nainstalovat vůbec.
K užitku ale jistě přijde minimálně ilustrační obrázek alba nebo upravení uživatelského rozhraní (UI). Pokud byste chtěli provádět změnu uživatelského rozhraní, musíte využít možností přes nastavení „View / Layout / Enable Layout Editing mode“, kde se vám otevře cesta pro změnu velikosti jednotlivých sekcí. Sekce uživatelského rozhraní, které ke svému štěstí nepotřebujete, můžete jednoduše vypnout, resp. odstranit přes „cut UI element“, nebo zafixovat jejich velikost.
Jednoduchá úprava Foobar2000 bez instalace skinu
Možností, jak si uživatelsky upravit layout, je samozřejmě podstatně více a je možné rozdělovat sekce uživatelského rozhraní horizontálně nebo vertikálně přes možnosti „splitter“, nebo je nahrazovat více sekcemi „tabs“. Pokud se do úprav rozhodnete pustit a následně se vám povede dostat do podoby, se kterou budete spokojeni, nezapomeňte zase editační režim vypnout: „Disable Layout Editing mode“.
Pro účely tohoto článku jsem upravil základní instalaci, aby rozhraní zobrazovalo v levé části „album list“ a „album art“ a v pravé části „playlist“ doplněný o VU metr. Podobné nastavení trvá pár minut a významným způsobem zlepší uživatelský komfort. Pak se již můžete vydat hledat ten správný vzhled. Na rozdíl od placených aplikací ovšem nikdo negarantuje, že vzhled se všemi komponentami a nastavením bude bezproblémově fungovat.
Pokud se vám laborovat se vzhledem a rozložením uživatelského rozhraní Foobar2000 nechce, je možné využít vzhledové šablony, resp. „skiny“ třetích stran. Možná nejzajímavější a nejširší nabídku nabízí stránka Deviant Art. Jde v naprosté většině o prověřené skiny, kde nemusíte očekávat problémy a jednoduše si vyberete takový, který vám je svým rozložením a vzhledem nejbližší.
DarkOne v4 pro Foobar2000 po instalaci
Pro méně zkušené se pojďme podívat na postup při instalaci tématu DarkOne v4, který funguje i s betaverzí Foobar2000 1.3.9. Stáhněte si téma z webu Deviant Art. Po rozbalení se v adresáři objeví dva soubory, kde jeden z nich má koncovku *.BCK. Tuto koncovku změňte na *.EXE, aby bylo možné instalátor spustit. Teď již spustitelný soubor spusťte a téma si nainstalujete.
Foobar2000 restartujte a po jeho restartu se vám objeví dialog, v němž musíte zvolit „Columns UI“, aby bylo možné pokračovat dále v instalaci tématu. Dalším a posledním krokem je import nastavení ze souboru „DarkOne v4.0.fcl“, který se nachází typicky v adresáři „Program Files (x86) /foobar2000 / themes / DarkOne_v4.0“.
Pro import je nutné navštívit už přímo ve Foobar2000 v nastavení funkci pro import a export nastavení „Preferences / Display/ Columns UI / Main tab / FCL importing and exporting / Import“. Zde využijete funkce importu a importujete „DarkOne v4.0.fcl“. Vzhled Foobar2000 se okamžitě změní a vy se už můžete pustit do instalace dodatečných komponent, které si rozebereme dále.