www.svetaudia.cz
>
>

Foobar2000: základní nastavení a možnosti

Foobar2000: základní nastavení a možnosti
, , recenze
V dnešním článku se podíváme na velmi oblíbenou aplikaci Foobar2000, která slouží pro přehrávání hudby na počítači. Foobar2000 nabízí překvapivě mnoho možností v oblasti přehrávání díky velkému množství funkčních komponent. To vše zdarma.
K oblíbeným
reklama

BIOS a jeho doporučená nastavení

Mini ITX formát je pro Music Server vhodnou volbou


Některá nastavení v BIOSu základní desky mohou zabránit nechtěným problémům a konfliktům při přehrávání audia na PC, ale je nutné podotknout, že nemají přímý vztah ke kvalitě nebo funkčnosti samotného přehrávání audia na operačním systému Windows 7. Pokud si tedy nejste jisti, co lze v BIOSu vypnout, máme pro vás několik malých tipů od „kutilů“.
 • Vypněte všechny „on-board“ zvukové kodeky a zařízení. Toto můžete udělat i přímo v operačním systému, resp. ve správci zařízení, ale vždy je to lepší udělat napevno přímo v BIOSu základní desky.
 • Vypněte všechny COM/LPT porty a také moduly WLAN. Samozřejmě to platí pro porty a moduly, které nevyužíváte.
 • Vypněte úspory energie a v případě CPU (procesoru) deaktivujte „Speed Step", neboť může často způsobovat záseky u přehrávání (proces na pozadí).
 • V případě USB nastavte (pokud lze) minimálně USB 2.0.
 • Zakažte UEFI Boot, pokud je to možné.

Toto doporučené nastavení lze udělat také v případě běžného pracovního PC, ale např. deaktivace Speed Step není u většiny současných moderních PC žádným přínosem. Tato nastavení jsou žádoucí především pro dedikovaný hudební server třeba ve formě nějakého HTCP, nejlépe „fanless“ PC. Některá z doporučení napříč článkem jsou k diskuzi a mohou být aplikována vždy s ohledem na konkrétní konfiguraci.


Windows 7 a optimální nastavení USB přehrávání


V případě nastavení operačního systému Windows 7 nejsou nutné žádné krkolomné úpravy a nastavení v registrech. Současné počítače mají dostatek výkonu, aby zvládly „bitperfect“ přehrávání i v případě hi-res audio procesu na pozadí, avšak je lepší nestavět procesu do cesty žádné zbytečné překážky.

V případě, že využíváte Windows 7 s externím USB D/A převodníkem, výše jmenované platí dvojnásob. U externího převodníku je vždy nutné zjistit, zda výrobce nedodává také dedikované ovladače pro USB. Následující tipy jsou určeny spíše těm, kteří mají dedikované mini PC jako hudební server a nepoužívají jej jako pracovní stanici. Nastaveními vhodnými pro nejnovější Windows 10 se budeme zabývat v budoucnu, ale je nutno dodat, že mnoho se toho měnit nebude.


Vypnout všechny akce Centra akcí systému Windows "Ovládací panely/Systém a zabezpečení/Centrum akcí/Zabezpečení"
 • "Centrum akcí" = vypnout všechny akce
 • "Windows Firewall" = vypnout (ovšem na vlastní nebezpečí)
 • "Windows Update" = vypnout automatické updaty

Vypnout úsporné profily "Ovládací panely/Systém a zabezpečení/Možnosti napájení"
 • "Schéma napájení" = Vysoký výkon (řízení USB zakázáno – změnit nastavení schématu/změnit pokročilé nastavení schématu/nastavení USB)
 • Silný procesor (CPU) = možnost zvolení schémata Vyvážený výkon se stejným nastavením pro USB

Vypnout všechny vizuální efekty „Ovládací panely/Systém a zabezpečení/Systém"
 • Na levé straně je link "Upřesnit nastavení systému", kde se po prokliknutí objeví Možnosti nastavení se záložkou Vizuální efekty, kde vyberte "Optimalizovat pro výkon“
 • V případě, že počítač využíváte výhradně k přehrávání hudby vyplatí se rovněž ve stejném dialogu zvolit „Upřesnit/Optimalizovat výkon pro služby na pozadí“

Vypnout všechny zvuky systému "Ovládací panely/Systém a zabezpečení/Hardware a zvuk/Zvuky"
 • V záložce Zvuk vyberte „Bez zvuku“
 • V záložce Komunikace „Neprovádět žádnou akci“

Vypnutí indexace obsahu disku "Ovládací panely/Programy a funkce"
 • "Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows" = vypnout vše
 • Následně je potřebné v Průzkumníku Windows zvolit vlastnosti disku a vypnout indexování obsahu disku

Povolení vzdáleného přístupu k PC „Ovládací panely/Systém a zabezpečení/Systém"
 • "Vlastnosti systému/Vzdálený přístup/Povolit vzdálený přístup k tomu počítači“ (je nutné mít nainstalovány Windows 7 Professional nebo vyšší)

Nainstalovat ovladače pro USB D/A převodník, pokud je výrobce dodává (XMOS USB receivery nemají ve Windows na rozdíl od Mac OSX nativní podporu a ještě tak mimo jiná negativa limitování na PCM 24/96)

Pokud PC funguje pouze jako hudební server, a nikoli jako pracovní PC, pak je nutné realizovat další 3 kroky:
 • Zajištění spuštění aplikace Foobar2000 po startu operačního systému. Je potřebné přidat zástupce do složky "Všechny programy/Po spuštění"
 • Odstranit blokování heslem při startu operačního systému, pro zvolení uživatele je nutné spustit konzoli s příkazovým řádkem, což znamená napsat "cmd.exe" v dialogu nabídky Start "Prohledat soubory a složky". Následně je nutné v příkazovém řádku spustit příkaz "control userpasswords2" a vybrat uživatele, u kterého chcete zrušit nutnost logování přes heslo. Ovládací panelyHardware a zvukMožnosti napájeníNastavení systému
 • Je vhodné nastavit vypínání stiskem tlačítka napájení jako u klasického audio komponentu Změnit akce tlačítek napájení přes "Ovládací panelyHardware a zvukMožnosti napájeníNastavení systému"
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek