Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán

31.5.2016, Petr Štefek, recenze
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
Dynaudio asi není potřeba nijak zvlášť představovat, protože se dnes jedná o skutečně světoznámého dánského výrobce reproduktorových měničů a reprosoustav. Své výtvory dodává nejen do domácností zhýčkaným audiofilům, ale také do automobilů nebo výpočetní techniky. Firma svého času dodávala výškové měniče také ostatním výrobcům reprosoustav, ale postupně od tohoto kroku upustila. Například výšková hedvábná kalota Dynaudio Esotar2 patří právem k absolutní špičce mezi podobnými měniči. Dynaudio je dánská značka, která je od roku 2014 většinově vlastněná čínskou společností GoerTek. Ve společnosti zůstal s menšinovým podílem také její zakladatel Wilfried Ehrenholz, takže věci by se v následujících letech nemusely zcela vymknout kontrole. Zákazníci z Evropy, Japonska a USA na jakékoli přesunutí výroby do Asie reagují velmi citlivě. To si už vyzkoušela na vlastní kůži například firma Sonus Faber.

Asi nejznámější řady reprosoustav této značky jsou Focus, Contour a Confidence. Dnešní recenze se bude týkat právě modelu z populární řady Contour v provedení Limited Edition. Dynaudio Contour S3.4 Limited Edition jsou novým modelem v portfoliu firmy a podle firemní strategie doplňují mezeru mezi klasickou řadou Contour a high-endovou řadou Confidence Platinum. Dynaudio Contour S3.4 Limited Edition jsou poslední reprosoustavy navržené a vyrobené podle původního dánského konceptu. Nová řada Contour bude v mnoha směrech jiná.

Dynaudio staví nejen na špičkových výškových měničích, ale také na vynikajících středobasových měničích s polypropylenovou membránou (MSP). Limited Edition v názvu těchto reprosoustav znamená hned několik věcí. První věcí je dostupnost reprosoustav, která je firmou plánována do roku 2016 (podle všeho by mělo být vyrobeno maximálně 2000 kusů). Druhou a podstatnější věcí, respektive změnou oproti standardnímu modelu Contour S jsou změny v součástkové základně výhybky, výškového měniče a také v provedení reprosoustav. Celý koncept Limited Edition je především zajímavým počinem, jak oživit prodej již morálně zastaralé (ovšem výkony stále nadprůměrné) řady Contour S.

Hedvábná kalota Limited Edition je stejná jako u série Contour S, ale navíc je její povrch impregnován speciální substancí, kterou Dynaudio pojmenovalo Precision Coating. Výsledek není pouze na papíře a rozdíly jsou opravdu jasně slyšitelné, pokud máte možnost oba modely srovnat napřímo. Další změnou oproti standardní verzi je vnitřní kabeláž z OFC mědi. Pasivní výhybka dostala kondenzátory Mundorf M-Cap a také Thin Film Ceramic rezistory. Tyto změny se pravděpodobně na výsledku podepsaly velmi významným způsobem. Nezbývá si trošku postesknout nad tím, proč to takto „pořádně“ nešlo udělat už u standardní verze. Na vině je samozřejmě ekonomický model té či oné řady reprosoustav.