Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Ayre QB-9 DSD: USB převodník s podporou DSD

3.11.2014, Petr Štefek, recenze
V testu jsme nedávno měli výjimečný integrovaný zesilovač Ayre AX-5 a při té příležitosti bylo možné vyzkoušet i firemní D/A převodník QB-9 DSD, který reprezentuje evoluční verzi původního modelu QB-9.
Ayre QB-9 DSD je kvalitní převodník, který je velmi zajímavý zejména pro ty, kdo již vlastní nebo se chystají zabrousit k zesilovačům značky Ayre (např. výjimečný integrovaný zesilovač AX-5). Oproti starší verzi Ayre QB-9 byla do vínku přidána podpora DSD a proběhly také úpravy v designu převodníku, kde asi tou nejzřejmější změnou je nový čip převodníku ESS 9016S. Volba sice padla na levnější převodník ze současné nabídky referenčních D/A čipů ESS Technology, ale to v důsledku neznamená žádný problém. Výkony převodníku potvrdily, že se s Ayre musí počítat i na tomto poli a celkově převládla s převodníkem spokojenost. Takovou výjimečnost, jakou disponuje integrovaný zesilovač Ayre AX-5, tento převodník ovšem neukázal.

Naladění převodníku QB-9 DSD mě utvrdilo o tom, že byl koncipován především jako digitální zdroj k firemním zesilovačům, kde k podobnému spojení nelze mít téměř žádné výhrady. Spojení s integrovaným zesilovačem Luxman L-590AX už ukázalo o něco horší výsledky, které jsou podrobněji rozepsány v kapitole o zvuku převodníku. Toto zjištění mě také opět utvrdilo, že je lepší vždy jako první vyzkoušet synergii v rámci portfolia značky a teprve následně se obracet jinam.
Ayre QB-9 DSD nediskriminuje žádný dostupný formát až na hi-res PCM se samplovací frekvencí vyšší než 192 kHz. Zapovězeno je tak logicky i DXD, které de facto reprezentuje PCM 352 kHz/24-bitů. Případné zájemce to ale příliš mrzet nemusí, protože v podstatě žádné nahrávky v současné době nevychází v rozlišení vyšším než 192 kHz/24-bitů. V budoucnu tomu zřejmě nebude jinak, a pokud ano, je velmi pravděpodobné, že bude koupený převodník již za svou morální životností. Fanoušci DSD nepřijdou zkrátka a mohou své kopie disků SACD převést na 2kanálové DSF audio stopy a přehrávat je bez ztráty kytičky.

Ayre QB-9 DSD ve zvukové kvalitě nezklamal, ale menší výhrady lze mít k provedení samotného přístroje, kde je sice využito výhradně hliníku, ale převodník je na trojici přístrojových nožiček poměrně nestabilní. Pokud připojíte nějaký dražší těžší síťový kabel, může převodník po racku nepěkně cestovat. Řešením by bylo umístit do převodníku jako základnu těžší kovovou desku, která by celý přístroj stabilizovala a zároveň by audiofil měl pocit, že si za své těžce vydělané peníze odnáší domů opravdovou těžkou váhu. V tomto ohledu prostě některé konkurenční firmy umí více. Namátkou si vzpomenu např. na převodník Wadia 321, který je ještě o něco levnějším strojem a kromě značně elegantnějšího designu nabízí také dodatečné digitální optické a koaxiální vstupy, takže se může stát srdcem celého domácího systému.

Ayre QB-9 DSD díky absenci vícero digitální vstupů na některé konkurenty ztrácí a je jen na potenciálním kupci, zda se spokojí pouze s rozhraním USB a jistými nedostatky v provedení (hmotnost a stabilita). Negativa jsou naštěstí vyvážena pozitivy v oblasti kvality zvuku, kde má Ayre rozhodně co říci i ve srovnání s premianty třídy a řadí se právem ke špičce. Za v přepočtu 105 000 Kč by tomu ani nemělo být jinak.


Plusy+ Detailní a přitom stále velmi muzikální zvuk
+ Podpora DSD a PCM do 192 kHz/24-bitů
+ Perfektně se doplňuje s firemním zesilovačem Ayre AX-5
+ Dobře čitelný displej


Minusy- Provedení by mohlo být lepší
- Hmotnost převodníku s ohledem na jeho stabilitu
- Pouze jediný vstup (USB)


Cena v době testování: cca 105 000 Kč s DPH

Za zapůjčení děkujeme studiu a distributorovi Ayre Acoustic pro Českou republiku, společnosti Audio Ego.