www.svetaudia.cz
>
>
>

Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky

Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
, , recenze
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
K oblíbeným
reklama
Aurender N100(H) je příspěvkem korejské firmy do oblasti relativně dostupných digitálních rendererů, jakkoli to může znít při ceně okolo 80 000 Kč z pohledu českého spotřebitele absurdně. Dedikovaný digitální transport pro USB D/A převodníky není žádnou novinkou a byl to právě korejský Aurender, který se chopil příležitosti jako jedna z úplně prvních firem. Díky několika rokům náskoku na svou konkurenci nabízí firma opravdu dopilované řešení, které nestaví pouze na hardware, ale také na uživatelsky velmi přívětivém software, který je v celém konceptu stěžejním prvkem. Aurender umí přehrávat hudbu nejen z lokálních uložišť, ale také z internetových služeb typu Tidal. Nově se může Aurender pochlubit také podporou internetových rádií.

Provedení Aurenderu je oku lahodící a z materiálového hlediska vskutku bezchybné díky všudypřítomnému eloxovanému hliníku. Korejský „renderer“ nebude dělat ostudu ani vedle opravdu high-endových nebo stylových audio komponentů. Stejně musím pochválit aplikaci Conductor pro Apple iPad. Několik vad na kráse jinak špičkového zařízení se ale přeci jen jako obvykle najde. První slabou stránkou je absence dalších digitálních výstupů (SPDIF nebo AES), takže N100(H) mohou využít pouze majitelé převodníků s USB vstupem. Ti ostatní si musí připlatit za vyšší modely, nebo ještě navíc investovat do specializovaného převodníku USB/PSDIF, což se v kontextu výsledné ceny a složitosti celého řetězce jeví jako zcela nelogické řešení. Velmi rád bych viděl u Aurenderu také odladěnou aplikaci pro tablety s Androidem či odlehčenou resp. modifikovanou variantu pro telefony.

Stěžovat si na přítomnost relativně pomalého disku 2,5“ ve variantě N100H a nemožnost vybrat si adekvátně jako alternativu velké SSD, jejichž ceny letí dolů velkou rychlostí, již zavání čirým kverulantstvím. Největší devizou nejlevnějšího Aurenderu je zvuková kvalita, kterou do vašeho systému přinese bez ohledu na typ používaného D/A převodníku. Z jeho přítomnosti profitoval nejen Luxman DA-06, ale také Meitner MA-1 či kompaktní Luxman DA-100. Rozdíl oproti běžnému PC nebo levnějším a kompromisněji navrženým „rendererům“ je propastný. Aurender je silně návykový transport a v jeho případě není otázkou, jestli vůbec ale kdy a jaký model si od korejské firmy ke svému převodníku pořídit.

Testovaný model je po všech stránkách dotažené řešení, které nabízí oproti konkurenci několik, podle mého názoru, zásadních výhod. Hlavní výhodou je přítomnost relativně velkého SSD 120GB pro „cachování“ celého playlistu. Díky tomu nepotřebujete pro přehrávání DSD žádné specializované síťové NAS s instalovanými serverem pro streamování, což je z mého pohledu jednoznačně velké plus. Konstruktéři firmy tvrdí, že se toto řešení jednoznačně odráží také v kvalitě výstupního digitálního signálu. Lineární napájecí zdroj společně s dedikovanými hodinami pro „přečasování“ USB signálu na výstupu zařízení mají také stěžejní podíl na vynikajících výsledcích.

Výrobce požaduje za Aurender N100 v našich končinách zhruba 76 000 Kč a za variantu s interním uložištěm (2TB) N100H žádá zhruba 84 000 Kč s DPH. Není to vskutku málo a cílová skupina zákazníků Aurenderu nebude v našich končinách zrovna velká. Pokud si jej můžete dovolit, koupí rozhodně neprohloupíte. Výrobce pravidelně rozšiřuje funkčnost, podporu nových služeb a zároveň dodává po hardwarové a softwarové stránce opravdu dotažené zařízení. Po případné zápůjčce se bude Aurender N100(H) vracet opravdu velmi těžce.


Plusy+ S Aurenderem dostanete z D/A převodníku opravdu maximum
+ Výborná ovládací aplikace pro Apple iPad
+ Luxusní provedení v hlíníku a výborný informační OLED
+ "Cachování" playlistu usnadňuje přehrávání všech formátů (včetně DSD)
+ Promyšlený hardwarový design


Minusy- Cena je poměrně vysoká
- Pouze jediný digitální výstup (USB)Cena v době testování: cca 76 000 Kč s DPH (N100)

Za zapůjčení děkujeme Exaudio.cz jako zástupci Aurenderu v České republice.
reklama
Nejnovější články
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek
Pro retrofily i high tech fanoušky: tipy na domácí gramofon Pro retrofily i high tech fanoušky: tipy na domácí gramofon
Kdo má dnes doma gramofon? Buď příslušník starší generace, kterému prostě zbyl z mládí gramofon a sbírka desek (nejspíš) s českou pop music. Nebo fajnšmekr, audiofil, který dobře ví, že přirozenosti zvuku z gramofonu se nic digitálního nevyrovná.
15.4.2016, inzerce, PR článek