Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Audionet SAM G2: minimalismus pro náročné

31.7.2015, Petr Štefek, recenze
Německá firma Audionet je u nás trhu zabydlená již téměř dvě dekády a ve svém portfoliu má velmi zajímavé zesilovače nebo digitální přehrávače. Dnes se podíváme na jediný firemní integrovaný zesilovač Audionet SAM G2.
Audionet SAM G2 sice přišel na trh již bezmála před 5 lety, ale to jeho atraktivitě příliš neubralo. Zvukově se může směle řadit mezi premianty třídy. Bolístkou tohoto zesilovače je především jeho zdražení v průběhu let z necelých 4 tisíc euro (ve své době okolo 100 tisíc korun) na současných 148 tisíc korun. Ne, že by si Audionet SAM G2 svou cenu bez problému neobhájil, ale člověk zamrzí, že si na tyto výkony mohl sáhnout okolo hranice 100 tisíc korun. S touto cenovkou by byl SAM G2 s přehledem nejlepší koupí ve třídě i s přihlédnutím k nabídce takových veličin, jako je Accuphase, Luxman, Electrocompaniet nebo skupina dalších známých výrobců. Zdražil nejen sám Audionet, ale došlo i poměrně významnému posunu kurzu koruny vůči euru, takže staré ceny jsou v nedohlednu.

Audionet SAM G2 zaujme především střízlivým minimalistickým designem a velmi kvalitním provedením. Příznivci designu Accuphase, Luxman či McIntosh asi nebudou na první pohled zřejmě nadšeni. Při své ceně SAM G2 nenabízí ve srovnání se soupeři příliš mnoho vybavení. U japonských zesilovačů jsme zvyklí na opravdové „all-in-one“ řešení s integrovaným gramofonových zesilovačem či tónovými korekcemi a v případě Audionetu nic takového nenalezneme. Gramofonový předzesilovač je možné dokoupit jako modul za 15 200 Kč a nechat si jej do integrovaného zesilovače nainstalovat. Doplatit si již nemusíte za dálkové ovládání, které se stalo po zdražení součástí balení. V případě, že SAM G2 vybavíme zmiňovaným gramofonovým předzesilovačem, tak jsme suma sumárum u cenovky 163 tisíc korun, což je v teritoriu konkurence, jako je Luxman L-507uX, což není vůbec jednoduchý oříšek.

Pokud dálkový ovladač ani gramofonový předzesilovač nepotřebujete, pak samozřejmě významným způsobem ušetříte. Zvukově ovšem nemám k Audionetu žádné významné výhrady, jedná se o zesilovač, jenž ocení „vyposlouchaní“ fanoušci klasiky a akustických žánrů, které budou profitovat z jeho neutrality a rozlišení. Každé album, každá nahrávka dostanou svůj vlastní nádech a reprodukcí se nebude prolínat zvuková stopa samotného zesilovače. V tomto ohledu skutečně nemá Audionet konkurenci a můžete ho směle považovat za takový Soulution pro chudé, byť se přeci jen jedná o zvukově mírně odlišné koncepce. SAM G2 ovšem nezůstává pozadu ani v reprodukci rocku nebo metalu, kde zaujmou sice nezdůrazněné, ale velmi energické a prokreslené basy.

V rámci testu jsem Audionet SAM G2 provozoval s převodníkem Luxman DA-06, který není tím úplně nejneutrálnějším digitálním zdrojem, ale do celkové reprodukce to vneslo převážně pozitiva. V případě Audionetu bych k tomuto zesilovači vřele doporučil pohlédnout se po firemních digitálních zdrojích ART G3 či DNC. Podle mého názoru bude potřeba věnovat zvýšené úsilí výběru kabeláže, která v mnohých případech dokáže zvuk udržet na hranici neutrality tak, aby nespadl do analyticky studenějšího vyznění. V tomto ohledu se osvědčila kombinace kabelů Crystal Cable Standard s Acoustic Revive Triple-C. Zařazení Nordost Frey na pozici XLR minulé generace se jevilo naopak jako kontraproduktivní. Podobně opatrný výběr by měl následovat také v případě reproduktorů.

Audionet SAM G2 je jedním z mých nejoblíbenějších integrovaných tranzistorových zesilovačů v zaplatitelné cenové hladině a to je myslím velká pochvala.


Plusy+ Rozlišující a pravdivý neutrální zvuk
+ Výrazně nadprůměrné zobrazení prostoru nahrávky
+ Solidnost provedení
+ Minimalistické provedení (pro někoho výhoda)


Minusy- Nemá gramofonový předzesilovač (modul 15 tisíc korun)
- Minimalistické provedení (pro někoho nevýhoda)


Cena v době testování: 148 000 Kč s DPH

Za zapůjčení děkujeme dovozci Audionet do České republiky, firmě RP Audio.