Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Audionet SAM G2: minimalismus pro náročné

31.7.2015, Petr Štefek, recenze
Německá firma Audionet je u nás trhu zabydlená již téměř dvě dekády a ve svém portfoliu má velmi zajímavé zesilovače nebo digitální přehrávače. Dnes se podíváme na jediný firemní integrovaný zesilovač Audionet SAM G2.
Audionet SAM G2 je německý integrovaný zesilovač a je to na něm znát. Na první pohled vás zaujme naprosto minimalistický design s panelem z broušeného hliníku a několika málo tlačítky. Velmi názorný je pak poměrně velký informační displej s modrým podsvícením. SAM G2 není těžká váha, jak bývá zvykem, se svými 15 kg hmotnosti patří spíše do průměru. Při vytahování zesilovače z krabice ovšem poznáte, že provedení je opravdu bytelné a převážně postavené na hrubých černých eloxovaných hliníkových plátech. Součástí testovaného zesilovače byl rovněž dálkový ovladač RC-1, který zvládne obsloužit nejen skrovné funkce integrovaného zesilovače, ale také zdrojové komponenty, jako je Audionet ART G3.





SAM G2 není žádnou novinkou a je na trhu od roku 2010. V současné době ovšem není jasné, jestli firma chystá nástupce, anebo si tento integrovaný zesilovače pobude v portfoliu firmy ještě delší dobu. Bude tedy zajímavé porovnat tento zesilovač s tím, co umí současná produkce Accuphase, ECI nebo Luxman. SAM G2 má k dispozici 6 analogových vstupů reprezentovaných 5 páry RCA a jedním párem XLR konektorů. Dále najdeme regulovaný a neregulovaný analogový nesymetrický výstup.

Při prvním zapnutí vám SAM G2 dá na displeji zprávu, že se „probouzí“ a rovněž zkontroluje fázi napájení, a pokud není korektně orientována na napájecím vstupu, pak vás slušně požádá, abyste kabel otočili ve výstupní zásuvce, tak by vše bylo v pořádku. Problém může nastat snad pouze tehdy, pokud máte zesilovač připojen napřímo do zdi (což je ostatně správné) a nemůžete díky napevno umístěnému zemnícími kolíku kabel obrátit. Pak existuje několikero možností, kde asi to nejjednodušší a nejlevnější je obrácení fáze přímo v zásuvce. Vše ostatní vyjde dráže (Schuko hifi zásuvka) nebo je časově náročnější (přepletení kabelu). Špatně orientovaná fáze napájení v důsledku znamená větší pronikání rušení do napájecího zdroje přes transformátor, což se negativně podepisuje na zvuku.





Když už mluvíme o napájení, tak se rovnou podívejme do útrob přístroje, kde právě toroidní transformátor o kapacitě 700 VA spolu s 8 filtračními elektrolitickými kondenzátory (8×12000 uF/63 V) dominuje pravé straně zesilovače. SAM G2 staví na velmi poctivě navrženém napájení a je poněkud nezvyklé, že v případě této konstrukce profitují ze stabilizace proudu především nízkodběrové obvody zesilovače, a nikoli jeho koncové stupně. Na palubě je také dodatečný malý transformátor, který obsluhuje ovládací prvky a úsporný pohotovostní režim. Výrobce nedoporučuje před SAM G2 předřazovat jakékoli síťové filtry, protože samotný SAM G2 už má na vstupu svůj filtr. Test potvrdil, že předřazení síťové lišty Gigawatt nebo oddělovacího transformátoru přineslo spíše negativa než pozitiva, ač jisté uklidnění zvuku bylo znát, tak zvuk se stal spíše chudokrevným a nudnějším než v případě připojení napřímo do „zdi“.





Audionet svou konstrukcí značně vybočuje od toho, co jsme zvyklí vídávat u jiných výrobců, ale zdá se, že jeho přístup má své opodstatnění. Konstrukce zesilovače není dual-mono, a tak zde nenajdeme žádné zrcadlově umístěné koncové stupně, jako je tomu například u japonských integrovaných zesilovačů Accuphase nebo Luxman. SAM G2 v tomto ohledu na první pohled vypadá nudně, ale čím blíže ho zkoumáte, tím více docházíte v přesvědčení, že v Bochumi přesně vědí, co dělají. Například vstupní signály ovládají relé japonského Takamisawa a jsou umístěné na odděleném plošném spoji ihned u vstupních konektorů. Konstrukce zesilovače neprofituje ze symetrického vedení analogového signálu, byť je jeden pár těchto vstupů k dispozici.





Poměrně velkým překvapením byl motorově řízený potenciometr ALPS Blue, který obvykle najdeme v segmentu zesilovačů, ale o žádný zázrak se nejedná. Mnoho konstruktérů má ovšem ten názor, že tento potenciometr není ani zdaleka úzkým hrdlem řízení hlasitosti. Ovládání úrovně hlasitosti je realizováno dvěma nízko zdvihovými tlačítky a je daleko pohodlnější pro tyto účely využít dálkového ovladače. V případě, že máte nastavenu minimální hlasitost, pak jsou skoky do hranice asi 40 dB po 5 dB a potom jíž následují jemné kroky po 1 dB. Tento způsob regulace by neměl být problémem ani u extrémně citlivých reprosoustav.





Audionet SAM G2 staví na firemní Ultra Linear Amplifier (ULA) technologii a chlubí se opravdu perfektními parametry. Přenášené frekvenční pásmo zasahuje až do hranice 500 000 Hz a damping faktor vyšší než 1000 při zatížení 8 Ohmů hovoří také ve prospěch promyšlené konstrukce. Kdo by ovšem očekával hromové basy, bude zřejmě zklamán, ale o tom až později. Výstupní odpor zesilovače je opravdu velmi nízký a dosahuje hodnoty 0,01 Ohmu. Operační zesilovače použité u tohoto designu není možné podle označení identifikovat.





Koncové stupně jsou osazeny výkonovým tranzistorem MOSFET (IRFP9240), a to v konfiguraci jednoho páru na kanál. Výstupní výkon integrovaného zesilovače SAM G2 je 2×110 W při zatížení 8 Ohmů a 2×200 W pro zatížení 4 Ohmy. Audionet disponuje velkým proudovým výkonem a nebude mít problém s naprostou většinou velkých reprosoustav. Konstruktéři se chlubí tím, že v signálové cestě zesilovače nejsou žádné kondenzátory a rovněž zdůrazňují snahu o co nejkratší signálové cesty. Zajímavostí je, že signál je z koncových stupňů přenášený skrze stříbrnou pletenou kabeláž až na výstupní reproduktorové terminály.





Na první pohled by se mohlo zdát, že SAM G2 neplní jinou funkci než funkci integrovaného zesilovače, ale není tomu úplně tak. Pro přístroj je možné dokoupit také modul MM/MC gramofonového předzesilovače. Poněkud netypicky je umístěný sluchátkový výstup 6,3 mm na zadním panelu zesilovače. Co k tomu konstruktéry vedlo, mi je záhadou, ale příliš to praktičnosti využití výstupu nepřispívá. Snad pokud byste měli pouze jediné sluchátka a ta by byla připojená k zesilovači nastálo.