Audio Research VSi75: osvěžení na lampách KT-150

Audio Research VSi75: osvěžení na lampách KT-150
, , recenze
Americká značka Audio Research koncem minulého roku vybavila svůj úspěšný integrovaný zesilovač VSi75 lampami KT-150, které nahradily starší typ KT-120. Podívejme se na tuto novinku podrobněji v naší recenzi.
K oblíbeným
reklama
Audio Research jsme prozatím v našich recenzích míjeli, a jak se ukázalo při prvním dlouhodobějším setkání se zbrusu novým modelem VSi75, tak to byla rozhodně velká škoda. Audio Research je americkou značkou, která je dnes součástí holdingu Fine Sounds Group, kde najdeme také americkou legendu McIntosh nebo italský Sonus Faber. Audio Research je velmi specifický tím, že staví až na naprosté výjimky na lampových konstrukcích, které používá pro své zesilovače i digitální zdroje. Pokud by někdo měl pocit, že je Audio Research pouze jiný McIntosh, tak od pravdy už opravdu nemůže být dále.

McIntosh a Audio Research jsou svým zaměřením, konstrukcemi a zvukem naprosto odlišné. Zatímco o komponentech McIntosh můžeme bez uzardění říci, že jsou to lampové konstrukce velmi vřelé a barevné, v případě Audio Research je zřetelná spíše snaha získat z lamp to nejlepší a přitom zůstat v co nejvyšší míře neutrální a detailní. Chtělo by se říci, že je to prostě moderní pojetí lamp v tom dobrém slova smyslu. Nechci předbíhat, ale tuto teorii mi potvrdil i dnes testovaný zesilovač pod označením VSi75.
Audio Research Galileo - GS150 a GSPre


Audio Research má v současné době poměrně široké portfolio a v posledních letech se značka pochlubila například zcela novou řadou Galileo, která posunula společnost v high-endovém světě zase o jednu příčku nahoru. Například integrovaný zesilovač GSi75 je, co se týká parametrů, velmi podobný dnes testovanému modelu Vsi75, ale jeho provedení a funkcionalita spolu s designem hrajou poněkud jinou ligu. Dražší model GSi75 má na palubě také D/A převodník s podporou PCM a DSD signálů přes asynchronní rozhraní USB. Lze tedy k němu teoreticky připojit pouze počítač nebo renderer a je vymalováno.

Podobně je tomu u nádherných dělených zesilovačů Audio Research GSPre a GS150, které skutečně evokují doby minulé a jejich provedení je stejně úchvatné jako jejich cena. Takový je ovšem bohužel život a v high-endu se cenovky rozhodně nedrží při zemi. Na jednu stranu jsme byli svědky ohromného rozmachu počtu firem nabízejících audio komponenty nebo kabeláž, ale na druhou stranu začaly cenovky u nových a relativně neznámých značek atakovat nesmyslné výše. To ovšem není případ Audio Research, které je dnes již nespornou legendou nejen v USA.
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek