Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Audia Flight Three S: italská prskavka

26.11.2015, Petr Štefek, recenze
Italská Audia uvedla před několika měsíci nástupce populárního integrovaného zesilovače Audia Flight Three. Nový model s přídomkem S je velkým evolučním skokem směrem k podstatně dražší řadě Audia Flight Two.
Nový model této italské značky je o poznání robustnější než jeho předchůdce a změnil se zásadně také čelní panel, který svým designem odkazuje na vlajkovou loď Strumento. Výrobce dodává dvě barevná provedení (černé a stříbrné), která se liší pouze svým čelním panelem. Zbytek šasi tvoří ohýbaný ocelový plech s nástřikem. Velkou změnou je přítomnost 4 přístrojových nožiček, které přispívají k dobré stabilitě zesilovače. Tuto samozřejmost zmiňuji proto, že předchozí model měl nožičky 3 a byl někdy při manipulaci vratký. To samé se týkalo také CD přehrávače Audia Flight CD Three.




Přední informační displej je schovaný pod akrylátovým krytem, což vypadá poměrně efektně. Přináší to ovšem jednu malou nectnost, neboť displej je shora poměrně špatně viditelný díky hlubšímu vykrojení čelního hliníkového panelu. V praxi to příliš nevadí, ale několikrát jsem se při testu přistihl, že jsem se musel shýbat (stoje přímo u zesilovače), abych na údaje „vysvícené“ na displeji viděl. Trošku zde převládla forma nad funkčností, ale při pohledu na čelní panel to nebude jistě většina uživatelů tomuto integrovanému zesilovači zazlívat.





Samostatnou kapitolou je dálkový ovladač, který je tvořen dvěma částmi z hliníkové slitiny a 8 nízkozdvihovými tlačítky. Design ovladače je jednoduchý, ale padne do ruky skvěle a navozuje pocit opravdového luxusu. U zařízení v podobné cenové relaci jsem nikdy takto exkluzivně provedený ovladač neviděl. U jiných výrobců se setkávám s plastovými hrůzami za pár korun a u některých se je zase možné setkat s požadavkem na tučný příplatek, když podobně kvalitně provedený dálkový ovladač chcete ke svému zesilovači dostat.





Audia Flight Three S jde podobnou cestou jako zástupce minulé generace a umožňuje si nechat od výrobce nainstalovat do zesilovače ve formě modulu také D/A převodník s USB vstupem a gramofonový předzesilovač s konfigurovatelnou RIAA. Dobrou zprávou je, že můžete mít oba moduly v zesilovači zároveň a nemusíte se rozhodovat, který je pro vás důležitější. Modul D/A převodníku stojí něco málo přes 10 tisíc korun s daní a to samé platí také pro modul gramofonového předzesilovače. Plně vybavená Audia Flight Three S vás tedy přijde na bezmála 90 tisíc korun, což není málo ale svým zvukem si Audia tuto cenovku bez problému obhájí.





Zesilovače disponuje výkonem 100 wattů na kanál, což je o 25 wattů na kanál více než u předchůdce. V praxi je pocitově zesilovač podstatně silnější než jeho předchůdce a neměl by mít problémy ani s „rozhýbáním“ složitějších sloupových modelů. Stále je ovšem nutné pamatovat na to, že stěžejní roli hraje stabilita zesilovače při nízkých zátěžích u připojených reprosoustav a také dimenzování samotných koncových stupňů. Při pohledu do útrob přístroje není znát zásadní posun nebo změna celé topologie, ale praktický výsledek v tomto případě hovoří za vše.

Výrobce neuvádí hodnoty damping faktoru nebo výstupní impedance a všechny dostupné technické parametry jsou uvedeny níže.


Audia Flight Three S – technické parametry:


Maximální výkon: 2×100 W/8 Ω a 2×160 W/4 Ω
Zesílení: 26 dB
Frekvenční přenos: 1 Hz - 450 kHz (+3 dB)
Rychlost přeběhu signálu: > 80 V/µs
Celkové harmonické zkreslení (THD): < 0,03 %
Odstup signálu od šumu: > 95 dB
Vstupní impedance: RCA - 51 kΩ/150 pF a XLR - 30 kΩ
Příkon zesilovače: maximálně 400 W (stand-by max. 0,5 W)
Rozměry zařízení (Š×V×H) : 450×110×440 mm
Hmotnost zařízení: 16,5 kg


Na straně analogových vstupů najdeme jeden pár symetrických XLR, které jsou doprovázeny 4 páry klasických linkových stereo RCA vstupů. Reproduktorové terminály jsou zde přítomny ve čtveřici, což znamená, že připojíte pouze jeden pár reprosoustav. Některé zesilovače nabízejí možnost připojení dvou párů reprosoustav, ale praktické využití tohoto bonusu se většinou blíží nule. K dispozici jsou analogové výstupy. První reprezentuje stereo výstup s fixovanou úrovní signálu (REC) a druhý reprezentuje analogový výstup s variabilní úrovní signálu (PRE-OUT), který je využitelný například pro subwoofer či jiný koncový zesilovač.





Celkové provedení přístroje je velmi dobré a nezadá si ani s tím nejlepším, co lze v dané cenové relaci vidět. Celý zesilovač svým provedením a hmotností vzbuzuje pocit solidnosti. Podobné je to také uvnitř přístroje. Na první pohled svou konstrukcí neoslní, ale při bližším zkoumání je patrné, že si výrobce dal záležet a použil kvalitní odpory a polypropylenové kondenzátory. Pravděpodobně nehrozí po dvou letech - již mimo záruku - řešení nafouknutých kondenzátorů čínské výroby a podobných problémů.





Celý zesilovač je postaven na jednom plošném spoji a poněkud netypicky jsou situovány relátkové přepínače vstupů, které bývají obvykle co nejblíže zadním vstupům. Koncové stupně využívají dvojici bi-polárních tranzistorů na každý kanál a předzesilovač využívá operačních zesilovačů. O regulaci se stará motorizovaný potenciometr ALPS. Audia Flight Three S je hozenou rukavicí těm, kteří tvrdí, že dual-mono je nadřazeno všem alternativním řešením bez ohledu na cenovou kategorii.