Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

PS Audio NuWave DSD: I2S přes HDMI a podpora DSD

22.12.2015, Petr Štefek, aktualita
Americká společnost PS Audio sídlící v Boulderu ve státě Colorado uvedla svůj nejnovější D/A převodník pod označením NuWave DSD. Jedná se evoluční vylepšení staršího modelu NuWave bez přídomku DSD.
PS Audio uvedlo dostupný D/A převodník NuWave DSD, a jak už napovídá název, pozornost byla směřována k DSD. Naštěstí nezůstalo jen u samotné podpory DSD, ale výrobce dal novému převodníku do vínku také další zajímavé vlastnosti jako vstup I2S. Samotný převodník NuWave DSD není žádná láce, ale cenově zůstává stále v dosahu průměrně vydělávající české populace.

PS Audio NuWave DSD disponuje čtveřicí digitálních vstupů a najdeme zde obligátní koaxiální SPDIF, optický Toslink, asynchronní USB a také zmiňovanou sběrnici I2S. Posledně jmenované rozhraní, respektive sběrnice, je zřejmě nejlepší možností, jak propojit převodník s transportem, ale jeho rozšíření ztroskotává především na jeho absenci u valné většiny zařízení a neexistujícím jednotném standardu. Najdeme jej většinou v transportech stejné značky a v případě PS Audia se jedná například PerfectWave Memory Player, který patří ovšem svou cenou o kategorii výše.

I2S je pouze komunikačním protokolem, který si každý výrobce implementuje podle svých představ a možností. Převodník se v případě propojení přes I2S dostává do role „slave“ a „master“ je vždy daný transport. V případě asynchronního USB je D/A převodník vždy „master“ a využívá tedy implementované hodiny jako „master clock“. Přesto, že je I2S mnohem lepší možností pro přenos digitálního audio signálu, je jeho rozšíření a vytvoření všeobecného standardu prozatím v nedohlednu. Mezi první vlaštovky patří například Sonore Signature Series Rendu, které je s I2S přes HDMI u produktů PS Audio kompatibilní. Cena (cena v přepočtu 70 tisíc korun) a nedostupnost 230V verze je pro Evropana značnou překážkou.

PS Audio NuWave je založeno na programovatelném architektuře FPGA, respektive CPLD (Complex Programmable Logic Device). To znamená, že je zde budoucnu možný upgrade firmwaru s vylepšenými algoritmy digitálních filtrů. Podobné řešení jsme doposud mohli vidět pouze u dražších D/A převodníků, jako je Meitner, Rockna nebo MSB. Signály PCM a DSD jsou obsluhovány v jejich nativní formě. Konstruktéři se jako obvykle soustředili na minimalizaci jitteru a kvalitu výstupu analogové části.

PS Audio je ohledně technického řešení poměrně tajemné, a tak lze předpokládat, že se převodník ESS s architekturou Hyperstream (zřejmě Sabre 32) stará o samotnou D/A konverzi a před ním představené programovatelné FPGA se stará o zpracování digitálního signálu před jeho odesláním do převodníku. Analogové výstupy jsou k dispozici v symetrické (XLR) a nesymetrické (RCA) verzi. Převodník nemá možnost digitální regulace výstupní úrovně.

Konstrukce převodníku je podle všech informací velmi solidní. Výrobce využil kvalitního transformátoru, kvalitních stabilizátorů a kondenzátorů o více než dostatečné filtrační kapacitě 15.000 uF. Pro šasi bylo užito především hliníkové slitiny, ale přesto je hmotnost nezanedbatelných 5,4 kg. Výroba převodníku je realizována ve státě Colorado ve městě Boulder. Cena na českém trhu není prozatím známa, ale lze předpokládat částku okolo 35-40 tisíc korun s DPH. Převodník je přímým konkurentem například pro Wadii di122.

PS Audio NuWave DSD – specifikace:

  • Koaxiální digitální vstup: PCM 44,1 kHz až 192 kHz (16/20/24 bitů)
  • Optický digitální vstup: PCM 44,1 kHz až 96 kHz (16/20/24 bitů)
  • I2S digitální vstup: PCM 44,1 kHz až 192 kHz (16/20/24 bitů) a DSD (2,8 MHz, 5,6 MHz - nativně)
  • USB digitální vstup: USB 2.0 asynchronní - PCM 44,1 kHz až 192 kHz (16/20/24 bitů) a DSD (2,8 MHz, 5,6 MHz - DoP)
  • Analogový výstup RCA: 2,8 V (100 Ω)
  • Analogový výstup XLR: 5,6 V (200 Ω)
  • Rozměry (ŠxVxH): 21×6,1×36 cm
  • Hmotnost: 5,4 kg

Zdroj: Hifi.pl