Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

PS Audio DirectStream DAC: upgrade firmware

6.10.2014, Petr Štefek, aktualita
PS Audio přináší zdarma upgrade pro stávající majitele převodníku DirectStream DAC na verzi firmware 1.2.1, který umožní převod všech digitálních signálů na DSD, a to bez ohledu na to, zda se jedná o PCM nebo DSD.
Boulder v americkém Coloradu je městem zaslíbeným audiu, protože zde sídlí hned několik známých firem (Ayre, Boulder a PS Audio). PS Audio je z nich asi nejznámější výrobce, neboť v jeho portfoliu nalezneme nejen zesilovače a síťové pračky, ale i zdroje pro přehrávání digitálního audia. PS Audio nyní přichází s podstatným vylepšením pro svůj převodník DirectStream DAC. Dobrou zprávou je, že je pro všechny majitele k dispozici zcela zdarma.

Výrobce přichází se zcela novým přístupem, který obnáší převod všech digitální signálů do DSD. Je lhostejné, či je na vstupu běžný „red book“ nebo hi-res audio s rozlišením 192 kHz/24-bit, protože na výstupu z převodníků je vždy DSD. Výrobce tvrdí, že tím zmírnil potřebu procesování signálu, což je přinejmenším zajímavé tvrzení. Výsledkem by pak mělo být větší rozlišení a transparentnost. Tento přístup jsme ovšem viděli už u jiných zařízení, kde je ovšem možný re-sampling do DSD vypnout nebo zapnout dle potřeby.





PS Audio DirectStream je architektura založená na Field-Programmable Gate Array (FPGA), což ve výsledku znamená, že může být vylepšována v průběhu času a nemá téměř žádné pevné limity. V případě high-endových komponent jde skutečně o velkou výjimku. Každý vlastník tohoto převodníku si může stáhnout a nainstalovat nový firmware bez nutnosti návštěvy u autorizovaného dealera. Podobný přístup můžeme vidět u francouzského výrobce Devialet. Nutno také podotknout, že všechny výrobky PS Audio jsou vyráběny striktně v USA.

Ohlasy na upgrade PS Audio DirectStream jsou prozatím veskrze pozitivní a jde podle všeho o opravdu znatelné zlepšení zvukové kvality. Nový firmware 1.2.1 můžete stahovat z webu PS Audio. Pokud zmiňovaný převodník vlastníte, tento pokus se zřejmě opravdu vyplatí. Pokud PS Audio nevlastníte a o nějakém převodníku v této cenové relaci uvažujete, může tento přístup výrobce pro vás znamenat jistě nepatrné plus. Smutné ovšem je, že v České republice značka nemá oficiální zastoupení (alespoň podle webu společnosti), takže nakupovat lze pouze u zahraničních dealerů.

Zdroj: PS Audio