Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Pioneer XDP-100R: přenosný streamer s MQA

14.12.2015, Petr Štefek, aktualita
Pioneer uvedl nový přenosný přehrávač XDP-100R s podporou hudebních služeb Spotify, TIDAL či Quobuz. Přehrávač krom jiného podporuje také nově rodící se standard MQA od britského Meridianu.
Pioneer oficiálně vypustil ven nový přenosný přehrávač XDP-100R, který je prvním přenosným přehrávačem s podporou tzv. MQA (Master Quality Authenticated), což je standard, se kterým přišel britský výrobce přehrávačů a zesilovačů Meridian. V tomto případě tkví celé kouzlo v tom, že byste měli mít možnost využívat, respektive poslouchat soubory ve kvalitě studiového masteru i ve formě streamované služby nebo vám jednoduše budou zabírat méně místa na uložišti přehrávače.

MQA (Master Quality Authenticated) není jen další formát, ale spíše takový „příbalek“ k běžným formátů zakódovaným v PCM. Pokud zařízení bude MQA podporovat, tak přinese podle tvůrců výrazně vyšší kvalitu zvuku než v případě standardního souboru (FLAC, ALAC atd.) bez MQA. Nejsem si ovšem jistý, zda si ti samí vynálezci uvědomují, že současný mainstream bude znít stejně hrozně s MQA nebo bez něj. Pokud originální záznam není nahrán v dostatečné kvalitě a pak citlivě masterován, pak je zcela lhostejné, jestli k nám přichází v rozlišení 16 bitů nebo 24 bitů, či dokonce v některém ze ztrátových formátů.

Bob Stuart, zakladatel Meridian Audio, říká: "Milovníci hudby již nemusí být ošizeni... konečně můžeme všichni slyšet to, co hudebníci nahráli. MQA dává čistý, přesný a autentický zvuk z nahrávacího studia až k samotnému posluchači." Problém je ovšem v tom, že ty poloprázdné marketingové výroky nereflektují zavedenou v praxi v běžných studiích a už vůbec poptávkou po takových masterech, které dobře na všem včetně autorádií nebo přenosných reprodukčních zařízení. Nechme se ovšem překvapit, co Bob Stuart vytáhne z rukávu, aby demonstroval, že MQA se opravdu vyplatí podpořit. Přesvědčil o tom minimálně Pioneer, takže nyní už k samotnému přehrávači XDP-100R.

Na první pohled bohužel zaujme především design. Bohužel proto, že tento design jakoby z oka vypadnul známým modelům od Astell & Kern. To pro tak velkou firmu jako Pioneer není úplně dobrá vizitka, ale pojďme dále. Zařízení disponuje velkým OLED Full HD displejem o úhlopříčce 4,7. Přehrávač podporuje všechny nejznámější streamovací služby jako Spotify, TIDAL, Apple Music nebo BBC iPlayer Radio z Google Play. Přenosný přehrávač tak hodně sází na streamování namísto na lokální uložiště, což ovšem neznamená, že by jej diskriminoval.

Pioneer XDP-100R nabízí sloty pro dvě paměťové karty SD, které mohou mít kapacitu až 200 GB, což v součtu s interní pamětí 32 GB dělá dohromady slušných 432 GB úložného prostoru pro hudbu. Pro nahrávky v hi-res formátech jako je DSD nebo PCM 24/96 to už ovšem zcela dostačující pro celou sbírku být nemusí. Pioneer X-DAP Link zase dovolí snadný přenos mezi počítačem a přehrávačem. Krom zmiňovaných streamovacích služeb je v přehrávači podpora Onkyo Music, která v případě připojení na internet dovolí stahovat hudbu z tohoto katalogu (samozřejmě za úplatu).

MQA bude plně podporováno až novým firmware, který bude podle všech informací dostupný počátkem roku 2016. Přehrávač podporuje formáty DSD 256 (11,2 MHz) a PMC do rozlišení 24 bit/384 kHz (FLAC/WAV). Bezdrátová konektivita je zajištěna skrze aptX Bluetooth a Wi-Fi a dále zde je přítomen micro USB port a samozřejmě linkový analogový výstup ve formě 3,5mm jacku. Pioneer vybavil přehrávač také volitelným up-samplingem na 384 kHz nebo konverzí na DSD 128 (5.6MHz).

Pioneer XDP-100R staví na osvědčeném D/A čipu ESS Sabre DAC ES9018K2M a jako zesilovač je implementován ESS Sabre 9601K. Operační systém přehrávače je Android Lollipop a uživatelské rozhraní je samozřejmě z dílen Pioneer. Cena přehrávače by se mohla pohybovat okolo 18 000 tisíc korun, což je o něco více než konkurenční Astell & Kern Jr, který si drží dobrou reputaci.

Zdroj: Whathifi.com