www.svetaudia.cz
>
>
>

Pioneer XDP-100R: přenosný streamer s MQA

Pioneer XDP-100R: přenosný streamer s MQA
, , aktualita
Pioneer uvedl nový přenosný přehrávač XDP-100R s podporou hudebních služeb Spotify, TIDAL či Quobuz. Přehrávač krom jiného podporuje také nově rodící se standard MQA od britského Meridianu.
K oblíbeným
reklama
Pioneer oficiálně vypustil ven nový přenosný přehrávač XDP-100R, který je prvním přenosným přehrávačem s podporou tzv. MQA (Master Quality Authenticated), což je standard, se kterým přišel britský výrobce přehrávačů a zesilovačů Meridian. V tomto případě tkví celé kouzlo v tom, že byste měli mít možnost využívat, respektive poslouchat soubory ve kvalitě studiového masteru i ve formě streamované služby nebo vám jednoduše budou zabírat méně místa na uložišti přehrávače.

MQA (Master Quality Authenticated) není jen další formát, ale spíše takový „příbalek“ k běžným formátů zakódovaným v PCM. Pokud zařízení bude MQA podporovat, tak přinese podle tvůrců výrazně vyšší kvalitu zvuku než v případě standardního souboru (FLAC, ALAC atd.) bez MQA. Nejsem si ovšem jistý, zda si ti samí vynálezci uvědomují, že současný mainstream bude znít stejně hrozně s MQA nebo bez něj. Pokud originální záznam není nahrán v dostatečné kvalitě a pak citlivě masterován, pak je zcela lhostejné, jestli k nám přichází v rozlišení 16 bitů nebo 24 bitů, či dokonce v některém ze ztrátových formátů.

Bob Stuart, zakladatel Meridian Audio, říká: "Milovníci hudby již nemusí být ošizeni... konečně můžeme všichni slyšet to, co hudebníci nahráli. MQA dává čistý, přesný a autentický zvuk z nahrávacího studia až k samotnému posluchači." Problém je ovšem v tom, že ty poloprázdné marketingové výroky nereflektují zavedenou v praxi v běžných studiích a už vůbec poptávkou po takových masterech, které dobře na všem včetně autorádií nebo přenosných reprodukčních zařízení. Nechme se ovšem překvapit, co Bob Stuart vytáhne z rukávu, aby demonstroval, že MQA se opravdu vyplatí podpořit. Přesvědčil o tom minimálně Pioneer, takže nyní už k samotnému přehrávači XDP-100R.

Na první pohled bohužel zaujme především design. Bohužel proto, že tento design jakoby z oka vypadnul známým modelům od Astell & Kern. To pro tak velkou firmu jako Pioneer není úplně dobrá vizitka, ale pojďme dále. Zařízení disponuje velkým OLED Full HD displejem o úhlopříčce 4,7. Přehrávač podporuje všechny nejznámější streamovací služby jako Spotify, TIDAL, Apple Music nebo BBC iPlayer Radio z Google Play. Přenosný přehrávač tak hodně sází na streamování namísto na lokální uložiště, což ovšem neznamená, že by jej diskriminoval.

Pioneer XDP-100R nabízí sloty pro dvě paměťové karty SD, které mohou mít kapacitu až 200 GB, což v součtu s interní pamětí 32 GB dělá dohromady slušných 432 GB úložného prostoru pro hudbu. Pro nahrávky v hi-res formátech jako je DSD nebo PCM 24/96 to už ovšem zcela dostačující pro celou sbírku být nemusí. Pioneer X-DAP Link zase dovolí snadný přenos mezi počítačem a přehrávačem. Krom zmiňovaných streamovacích služeb je v přehrávači podpora Onkyo Music, která v případě připojení na internet dovolí stahovat hudbu z tohoto katalogu (samozřejmě za úplatu).

MQA bude plně podporováno až novým firmware, který bude podle všech informací dostupný počátkem roku 2016. Přehrávač podporuje formáty DSD 256 (11,2 MHz) a PMC do rozlišení 24 bit/384 kHz (FLAC/WAV). Bezdrátová konektivita je zajištěna skrze aptX Bluetooth a Wi-Fi a dále zde je přítomen micro USB port a samozřejmě linkový analogový výstup ve formě 3,5mm jacku. Pioneer vybavil přehrávač také volitelným up-samplingem na 384 kHz nebo konverzí na DSD 128 (5.6MHz).

Pioneer XDP-100R staví na osvědčeném D/A čipu ESS Sabre DAC ES9018K2M a jako zesilovač je implementován ESS Sabre 9601K. Operační systém přehrávače je Android Lollipop a uživatelské rozhraní je samozřejmě z dílen Pioneer. Cena přehrávače by se mohla pohybovat okolo 18 000 tisíc korun, což je o něco více než konkurenční Astell & Kern Jr, který si drží dobrou reputaci.

Zdroj: Whathifi.com
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek