Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Pioneer SE-Master1: špičková sluchátka z Japonska

27.8.2015, Petr Štefek, aktualita
Japonský Pioneer by se zase rád etabloval po mnoha letech jako dodavatel high-endových audio komponentů a začíná v tomto snažení poněkud neobvykle u špičkových sluchátek, které vyvinul ve spolupráci s londýnskými Air Studios.
Trh s high-endovými sluchátky se poslední léta značně rozšířil a není výjimkou, že dnes najdeme na trhu modely stojící mnoho desítek tisíc korun. V době uvedení dnes již legendárního modelu dynamických sluchátek Sennheiser HD800 vyvstávaly často otazníky nad jejich ambiciózní cenovkou. Dnes, po několika letech na trhu, se nad cenou tohoto modelu již nikdo nepozastavuje, protože jsou na trhu podstatně dražší, avšak ne vždy lepší modely sluchátek mnoha značek. Pioneer se k výše zmiňovaným přidává a na trh uvádí svůj model high-endových sluchátek SE-Master1, které vytvořil ve spolupráci s londýnskými Air Studios (Associated Independent Recording).

Výrobce se chlubí tím, že sluchátka jsou ručně vyráběna přímo v Japonsku a každá z nich mají své individuální sériové číslo. Pioneer tvrdí, že k výrobě těchto nových sluchátek je zapotřebí 100 individuálních procesů. Tímto chce firma už předem taktně naznačit, že sluchátka opravdu nebudou žádná láce a že si tyto „exkluzivity“ bude chtít nechat pořádně zaplatit. Občas by možná zákazník přivítal přesně definované technikálie než tyto marketingové prohlášení, ale taková je bohužel doba.

Pioneer osadil sluchátka 50 mm měniči s velmi lehkou membránou na bázi hliníkových slitin a speciálním keramickým povrchem, který firma nazývá PCC (Parker Ceramic Coating). Podle konstruktérů by toto řešení mělo přinést výraznou výhodu v rozlišení na nejvyšších frekvencích. V mušli sluchátek se uplatňuje zase PEEK (Poly-Ether-Ether-Ketone), který má podle dostupných informací zabraňovat vzniku parazitních rezonancí a nežádoucích odrazů, což vede k následnému zkreslení. Po sem se zdá, že Pioneer skutečně přináší nějakou tu inovaci, co se týká samotných měničů.

Celé tělo sluchátek Pioneer SE-Master1 stojí na vysoce pevné konstrukci na bázi hliníkových slitin, která je navržena tak, aby eliminovala vznik nežádoucích rezonancí přinášených z měniče do konstrukce sluchátek. Náušník nebo polstrování hlavového mostu je potaženo jemnou kůži, která má podle všeho navodit také pocit luxusu. Sluchátka jsou nastavitelná ve 14 různých polohách a mají odpojitelný kabel s konektorem MMCX.

Zdroj: Basys.cz