Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Pioneer N-70A a N-50A: dostupné streamery s DSD

7.11.2014, Petr Štefek, aktualita
Pioneer se postupně snaží získat svou někdejší slávu ve světě hifi a začíná s tím pěkně od podlahy s produkty pro běžné smrtelníky. Novinky v podobě audio streamerů N-70A a N-50A neprovětrají vaši peněženku a nabízejí vše, co je potřeba.
Streamování hi-res audia po síti zažívá rozkvět a téměř každý měsíc některá ze známých firem uvede na trh velmi zajímavý model. Nyní přišla řada na japonskou značku Pioneer, která přináší vylepšenou verzi streameru N-50 a také jeden zbrusu nový model pod označením N-70A, který má ambice oslovit i náročnější posluchače. Oba přehrávače mají typický design Pioneeru pro levnější produktové řady, ale zároveň se oba streamery velmi liší kvalitou svého provedení, konektivitou a ve výsledku i kvalitou reprodukce.

V obou případech jde o skutečné multiformátové zařízení, které umožňuje pro přehrávání různorodých formátů využít klasický Ethernet skrze PC nebo Mac a připojený NAS (Network Attached Storage). Zajímavým bonusem je bezdrátové přehrávání audia skrze Wi-Fi, kde je ovšem velikost přenášených dat omezená a nemůžeme tak čekat přehrávání DSD nebo PCM o vysokém rozlišení. Ošizeni nezůstanou ani fanoušci velmi rozšířené internetové služby Spotify nebo internetových rádií, které lze poslouchat skrze aplikaci vTuner. Aby toho nebylo málo, oba přístroje zároveň podporují rozhraní AirPlay a přehrávání hudby skrze Apple iPhone nebo iPad tak není žádným problémem.Pioneer N-70A - stříbrné provedení

Pioneer N-70A/N-50A lze použít i bez nutnosti síťového připojení, protože dokáže zároveň fungovat jako plnohodnotný asynchronní USB D/A převodník. Rozhraní USB nalezneme na předních a zadních panelech obou zařízení, ale odlišuje je nejen použitý typ konektoru (typ A/B), ale také podpora formátů, které přes ně můžete přehrávat. PC nebo Mac je dobré připojit skrze zadní konektor typu B, který podporuje asynchronní přenosy a dovoluje využít všech možností, které obě zařízení nabízí. To znamená mimo jiné i DSD128 a v případě dražšího modelu N-70A také PCM se vzorkovací frekvencí až 384 kHz. Levnější model N-50A je v případě PCM omezen na vzorkovací frekvence do 192 kHz.

Pioneer N-70A využívá hliníkového těla přístroje, což mu dává lehký nádech luxusu, který známe z podstatně dražších zařízení. Vnitřní uspořádání šasi je rozděleno do 3 samostatných sekcí, aby nedocházelo k interferencím mezi jednotlivými částmi zařízení. Celá součástková základna je usazena na šasi jehož spodní deska má tloušťku 3 mm a je opět z jednoho kusu hliníku. Maximalisty potěší také dva zcela oddělené zdroje pro digitální a analogové obvody streameru. Krom zmiňované podpory PCM 384 kHz/32-bit a DSD 64/128 (2.8/5.6 MHz) umí streamer N-70A také převzorkovat všechny digitální signály na vstupu pomocí firemního řešení Hi-Bit 32-bit na signál 384 kHz/32-bit. Základem D/A části dražšího streameru je dvojice čipů Sabre32 ESS9016, které umí obsluhovat PCM s limitem do 384 kHz a DSD 64/128.Pioneer N-70A - zadní pohled (XLR/RCA výstupy)

Pioneer N-50A vypadá samozřejmě o něco „levněji“, za což může jeho plechové šasi, které pouze doplňuje čelní panel z hliníku. Vnitřní uspořádání nedoznalo tolika změn jako u dražšího modelu, ale stále zde máme dva samostatné transformátory pro analogovou a digitální část. Příhradové šasi v tomto levnějším přístroji nenajdeme. Na druhou stranu ovšem zůstává zachována podpora DSD 64/128 a také PCM až do 192 kHz/24-bitů. Za těmito limity stojí použité levnější převodníky Sabre32 ESS9011, které stojí v portfoliu ESS Technology podstatně níže než model Sabre32 ESS9016. Ani v jednom případě ovšem nebude zvolený čipy limitem pro celkové výkony streameru.Pioneer N-70A - černé provedení

Možnosti, které oba streamery nabízí, rozšiřuje dále přítomnost standardních digitálních koaxiálních a optických vstupů. V případě dražšího streameru Pioneer N-70A můžete počítat také se symetrickými výstupy pro dražší zesilovače. Podpora formátů u obou přístrojů zahrnuje v případě PCM FLAC, ALAC, MP3, AIFF a WAV. Exotičtější DSD má samozřejmě podporu také, takže přehrajete soubory s koncovkou DSF. Gapless přehrávání je žádoucí u živých koncertů nebo nahrávek klasické hudby, kde jsou nucené několika sekundové mezery na závadu. V tomto ohledu vás oba streameru nezklamou. Ovládání je možné skrze aplikací Pioneer ControlApp, která je dispozici pro zařízení s operačními systémy iOS a Android. Českou cenu známe prozatím pouze u levnějšího modelu a činí 15 990 korun s daní.

Zdroj: Hifi.pl