Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Pass Labs INT-250 a INT-60A: nové zesilovače

15.1.2015, Petr Štefek, aktualita
Po téměř pěti letech americká firma Pass Laboratories uvádí zbrusu nové integrované zesilovače. Jako obvykle jsou to pouze dva modely. Jeden pracuje v čisté třídě A a druhý je zástupcem klasické třídy AB. Ceny nepotěší, ale výkony to dostatečně vynahradí.
Las Vegas je již tradičně na začátku roku rodištěm mnoha zajímavých novinek díky výstavě CES (Consumer Electronics Show). Pass Laboratories jistě není potřeba někomu představovat, protože se za roky etablovali jako dodavatelé špičkových tranzistorových zesilovačů ve třídách A a AB. Současné řady koncových zesilovačů byly postupně minulý rok obměněny a nyní přichází na řadu zesilovače integrované. Nové modely Pass Lab INT-60 a INT-250 pokračují v tradici vynikajících integrovaných zesilovačů této firmy pod označením INT-30 a INT-150. Výrobce jejich uvedení ohlásil na letošním CESu 2015 ve zmiňovaném Las Vegas (USA).

Současné modely integrovaných zesilovačů Pass Labs jsou na trhu již více než 5 let. Integrované zesilovače této značky se mohly chlubit opravdu unikátní topologií, která je dána neobyčejným konstruktérským přístupem Nelsona Passe. Ten se snaží ve svých designech docílit co možná nejkratší a nejpřímější signálové cesty. Většina recenzí oba modely integrovaných zesilovačů vždy velebila. Model INT-30A byl typický svou pracovní třídou A a 30 W výkonu na kanál při 8 Ohmech. Druhý integrovaný model INT-150 naopak představoval typického zástupce zesilovačů pracujících ve třídě AB.

Pass Labs navazuje se svým modelem INT-60A na svého předchůdce INT-30A, ale jak je zřejmé podle číselného označení, nabízí až 60 W na kanál při 8 Ohmech v čisté třídě A. V praxi to znamená, že je možné použít k plné spokojenosti i méně citlivé reproduktory. Výrobce slibuje bezproblémové využití s reproduktory o citlivosti 87 dB a vyšší. Podle výrobce nový model přesahuje možnosti staršího zesilovače nejen svým výkonem, ale i zvukovými kvalitami. Honosit se prý bude daleko realističtějším a detailnějším zobrazením scény, které bylo typické již pro starší zesilovač INT-30A.

Pass Labs INT-60A disponuje stejným zdrojem a výstupní částí, ale vše je dimenzováno pro dvojnásobný výkon. Velkou změnou je design, který nyní odpovídá novým koncovým zesilovačům generace Point 8 (např. XA 100.8). Hlavním poznávacím znamením je podsvícený metr na přední straně přístrojů. Novinkou je u integrovaných zesilovačů také funkce Direct Access, která zahrnuje ovládání 4 vstupů na přední straně integrovaného zesilovače. Zůstává obligátní displej a otočný ovladač hlasitosti společně se samostatnou funkcí okamžitého ztlumení hlasitosti. Na zadní straně najdeme čtvero linkových vstupů a také jeden linkový výstup. Furutech obstaral kvalitní terminály pro reproduktorové kabely.

Integrovaný zesilovač INT-250 pracuje ve třídě AB a rovněž oproti svému předchůdci přichází s řádnou dávkou výkonu navíc. Výrobce zaručuje, že tento zesilovač může rozhýbat prakticky jakékoli reproduktory. Svým výkonem 250 W na kanál při 8 Ohmech si poradí i s velmi složitými reprosoustavami. Podobným přerodem jako model INT-60A pracující ve třídě A prošel také INT-250, který designově navazuje na nové řady zmiňovaných koncových zesilovačů Point 8. Funkčně jsou oba nové integrované zesilovače stejné, takže zde najdeme rovněž 4 linkové vstupy a jediný linkový výstup. Výrobce prozatím neuvádí přesné parametry, pokud se týká např. harmonického zkreslení nebo damping faktoru, ale lze očekávat, že budou podobné nebo lepší než u předchozí generace.

Rozměry obou přístrojů jsou úctyhodné (INT-60A 48x53x19 cm a INT-250 48x53x23 cm). Hmotnost prozatím neznáme, ale za to ceny ano. Integrovaný zesilovač Pass Labs INT-60A bude stát v přepočtu cca 190 000 Kč a model INT-250 cca 250 000 Kč. Podotýkám, že jde o ceny na domácím americkém trhu a v EU se mohou lišit v závislosti na kurzu nebo výšce daně z přidané hodnoty. Opět jsme se tedy posunuli o kousek nahoru. Doby, kdy vlajkové integrované zesilovače renomovaných značek stály okolo 150 000 Kč s DPH, jsou již pryč. Nelson Pass má již se svými výrobky na trhu téměř 25 let tradice a drží si stále svou vizi, která nadále oslovuje mnoho spokojených uživatelů. Dostupnost na našem trhu je prozatím velkou neznámou, ale je pravděpodobné, že by to mohl být první kvartál tohoto roku.

Zdroj: Monoandstereo