Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

OM Audio: levitující reproduktor za babku

25.8.2014, Petr Štefek, aktualita
Americká firma OM Audio připravuje díky sbírce peněz velmi zajímavý počin pod názvem OM One, což je jednoduchý levitující reproduktor, který může snadno ozdobit váš pracovní stůl a vzbudit zájem nejedno kolegy či kolegyně.
Pokud jste příznivci „blbůstek“ a máte rádi nové technologie, máme pro vás tip na velmi zajímavý počin amerických vývojářů z firmy OM Audio, kteří se snaží upoutat pozornost levitujícím reproduktorem ve formě koule. Tato koule resp. reproduktor (velmi pravděpodobně elektrodynamický měnič) se vznáší nad základnou, což zajišťují silné magnety s obrácenou polaritou. Ty jsou využity tímto novátorských způsobem a zároveň zajišťují kmitání membrány měniče. Bližší podrobnosti nejsou prozatím známy, ale s velkou pravděpodobností je měnič o průměru 75 mm ukryt v těle koule a perforovanými otvory se zvuk dostává z koule „ven“.

Výkon reproduktoru je 3 W a při zhruba 3/4 hlasitosti vydrží na baterie hrát asi 15 hodin. Zařízení je vybaveno dobíjecí baterií a spotřeba se podle autorů pohybuje níže než je zvykem u běžných Bluethooth reproduktorů pro počítače. Celková váha levitujícího reproduktoru včetně měniče je 340 g, což je tak akorát, aby magnety nemusely být příliš silné a tím také logicky velké a těžké. OM One si tak udržuje velmi kompaktní rozměry.

Tato technologie je pro hifi nepoužitelná, ale jako zajímavost na pracovním stole či jako odposlech telekonferencí a k vytvoření hudební kulisy jistě postačí. Je zde rovněž mikrofon a bezdrátové připojení k PC (zmiňovaný Bluethooth), takže jde o vcelku použitelné zařízení. Překvapí i zajímavá cena, která se pohybuje v přepočtu okolo 4 000 Kč za mono verzi a zhruba 7 000 Kč za stereo variantu, která bude přeci jen o něco praktičtější. Na náš trh by se mohl tento počin OM Audio dostat někdy v průběhu roku 2015. Jestli a kdo bude tento produkt dovážet do ČR, se ale ještě neví.

Zdroj: Gizmag