Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Nové streamery LUMIN

24.4.2014, Petr Štefek, aktualita
LUMIN si za více než rok vydobyl poměrně solidní renomé mezi špičkou výrobců audio streamerů a směle se poměřuje s těmi nejlepšími v oboru včetně absolutní jedničky v podobě LINN. Nyní vypouští 3 zbrusu nové streamery.
LUMIN zaútočil na vody high-end streamerů již před více než rokem a svým jediným modelem dokázal, že i úplný nováček dokáže vytvořit přesvědčivý produkt, který je dotažený do konce nejen u své hardwarové části, ale i v případě doplňujícího software. Právě ten dělá LUMIN tím, čím je. Vypilovaná aplikace pro Apple iPad dokáže s přehledem zastínit i matadory tohoto odvětví, jako je LINN, jehož audio streamery jsou obecně považovány za úplnou špičku.

Pixel Magic je společnost, která se dosud zaměřovala téměř výhradně na profesionální zobrazovací technologie a nikoli na spotřební elektroniku. Firma sídlí v Hong Kongu, ale v dnešním globalizovaném světě je to již zcela bezpředmětné. Evropané si rádi kupují výrobky vyrobené v Evropě nebo USA či Japonsku, ale nad Čínou ohrnují většinou nos. Často neopodstatněně. Lumin je přesnou ukázkou toho, že i čistě čínské firmy již dnes umí a mohou se srovnávat se světovou špičkou.

LUMIN původně svůj jediný streamer nijak dále neoznačoval, protože to jednoduše nebylo nutné. Díky úspěchu prvního modelu se výrobce rozhodl rozšířit velmi významným způsobem produktovou řadu. Původní model se nabízí nově pod označením LUMIN A1 a v podstatě nedoznal žádnou hardwarovou změnu. Výrobce ale poctivě uvolňuje nové funkcionality díky update firmware, který by podle neoficiálních informací měl přinést i podporu DSD 128.

Jako první novinka je zde nástupce originálního LUMINu, který dostal označení LUMIN S1 a oproti předchůdci se může pochlubit podporou zmiňovaného DSD 128 a dvojnásobným počtem převodníků ESS Sabre 9018 na kanál a vylepšenou topologií. Šasi zůstalo stejné jako u původního modelu, což znamená jednolitou hliníkovou konstrukci vyřezanou za pomocí CNC. Výrobce tvrdí, že upgrade se týká i zdroje, který je u nejvyšších modelů externí.
Druhým nově příchozím modelem je LUMIN T1, který je určen těm zákazníkům, kteří se obejdou bez luxusní šasi původního modelu (nyní pod označením A1), ale chtějí stejnou zvukovou kvalitu a funkčnost. Výrobce zachoval původní obvodové řešení včetně plného software a podpory DSD 64, a tak jediným skutečným rozdílem je plechové šasi s hliníkovým předním panelem. Na druhou stranu je odhadovaná cena zhruba o 40 000 Kč nižší než u modelu A1, a to je už na zváženou.

Nejlevnější model v nabídce je LUMIN D1, který je výrazně zjednodušenou verzí původního LUMINu a kromě své skromné velikosti se odlišuje především absencí externího toroidního (lineárního) napájecího zdroje a také jednodušším obvodovým řešením. Podpora všech možných formátů od AAC, ALAC až po vcelku běžný FLAC zůstala zachována. Standardem je rovněž DSD 64 a podpora pro ovládání pomocí iPadu a dodané aplikace. Cena nejlevnějšího modelu se podle odhadů bude pohybovat okolo 55 000 Kč.

Zdroj: Phileweb