Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Nové streamery Linn: změna až na druhý pohled

1.4.2015, Petr Štefek, aktualita
Linn uvedl novou generaci svých streamerů pro hi-res audio. Mnoho změn nečekejte. Jedinou zásadní novinkou je přítomnost Space Optimisation. Podpora DSD je pouze skrze rozhraní HDMI, což předem vylučuje možnost přehrávat DSD z počítače nebo rendereru.
Linn byl průkopníkem ve výrobě hudebních streamerů, ale s příchodem dravých asijských značek se jakoby ztratil ze scény a bylo o něm slyšet pouze sporadicky. Nyní chce společnost vrátit úder a představuje nové verze svých hudebních síťových přehrávačů. Kdo by čekal, že se Linn naskočí do lodi jménem DSD, tak bude zklamán. Výrobce si stále myslí, že přehrávání DSD by mělo zůstat tam, kde bylo původně zamýšleno, a to v přehrávačích SACD. Největší novinkou je tak funkcionalita pod označením Space Optimisation, která funguje jako jakýsi „room corrector“, který známe z jiných zařízení.

Nové zařízení se jmenují stejně jako předtím Klimax DS/DSM, Akurate DS/DSM a Majik DS/DSM. Názvy jsou tedy identické, ale pod „kapotou“ se skrývá změn více. Kompletně nová je topologie návrhu plošných spojů, což zahrnuje kratší signálové cesty, menší počet součástek v signálové cestě a ke zlepšení došlo i v případě taktování digitálního signálu. Všechny změny podle výrobce vedly k podstatně lepšímu zvuku u všech zmiňovaných zařízení.

Verze DS jsou koncipovány jako samostatné přehrávače hudebních souborů. Verze s přívlastkem DSM mají kromě výše uvedeného i zabudovaný předzesilovač a rovněž umožňují připojení externího zdroje digitálního signálu DSD přes integrované rozhraní HDMI. Takový zdroje mohou být některé přehrávače SACD/CD. Nejedná se o nativní přehrávání DSD, ale využití převodu z DSD do PCM o rozlišení 24-bitů/192 kHz. Podpora PCM sice bude pro většinu uživatelů naprosto dostatečnou a DSD jim chybět nebude, ale přesto se zdá, že neustálé ignorování trendů může stát Linn ještě více než doposud.

Pokud jde o vzhled přístrojů, ten zůstává identický a v případě dražších modelů je stále užíváno frézovaných slitin hliníků. Dobrou zprávou pro všechny majitele stávajících verzí je možnost jednoduchého upgrade, který bude zahrnovat „jen“ výměnu vnitřních plošných spojů. Linn Majik dostal poněkud luxusnější kabátek a přední panel je nyní celý proveden v „hliníku“. Předchozí verze měla uprostřed předního panelu plastový element. Všechny z přehrávačů nyní podporují přehrávání služeb TIDAL (WiMP) a Spotify.
Počínajíc 16. březnem 2015 mají všechny přístroje Linn DS a DSM možnost využít SPACE, což je zkratka pro Speaker Placement And Custom Enviroment. Tato funkcionalita umožňuje nastavení systému a přehrávání na míru poslechovému prostředí. SPACE je adaptací podobné technologie Linn Exakt. Podobné technologie sice mohou částečně pomoci, ale problémy akusticky neošetřené místnosti, kterou bývá typicky obývák s množstvím skleněných ploch, holých stěn a plovoucí podlahou, prostě neošetří. Pomoci ale může v případě, že nemáte možnost ustavit reprosoustavy svobodněji v poslechové místnosti.

Pokud jste o podporované reprosoustavy, podpora zahrnuje následující (včetně všech vyráběných reprosoustav Linn Klimax, Akurate, Majik a Custom): B&W (Nautilus, 802 Diamond, 804 Diamond, 683-S2, 685-S2, 686-S2, CM1, CM6, CM8, CM9), KEF (Blade, Blade Two a regálové LS50), ProAc (Studio 118, D18, D20R a D30R), Monitor Audio (Silver 6 a 8), Spendor (A3, A5r a A6r), Quad (ESL 2912). Linn ovšem pracuje na podpoře i dalších značek, kde mezi hlavními můžeme zmínit např. ATC, Audio Physic, B&W, Canton, Dali, Dynaudio, Focal, JBL, Kudos, Martin Logan, Monitor Audio, Neat, Naim, ProAc, Quad, Sonus Faber, Totem nebo Wilson Audio.

Ceny nových přehrávačů Linn (přepočet z britské libry):
  • Klimax DS 570 000 Kč
  • Klimax DSM 680 000 Kč
  • Akurate DS 210 000 Kč
  • Akurate DSM 250 000 Kč
  • Majik DS 80 000 Kč
  • Majik DSM 130 000 Kč

Ceny nových variant jsou díky slabé koruně a zdražení samotného Linnu opravdu vysoké. Ceny modelu Klimax DSM/DS jsou až absurdně vysoké, uvědomíme-li si, že konkurenční streamer stojí méně než polovinu (např. Lumin S1). Linn si buď hodně věří v oblasti zvukového posunu, nebo jednoduše jako mnoho firem před ním ztratil souznění s realitou.

Zdroje: Hifi.pl