Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Nová série KEF Reference a menší Blade

28.5.2014, Petr Štefek, aktualita
KEF se pochlubil na High Endu 2014 v Mnichově novou sérií Reference, kterou reprezentuje kompletní set reproduktorů pro ozvučení 5.1. Novinkou je i menší inkarnace modelu Blade s jednoduchým označením Blade Two.
Britský výrobce reproduktorů KEF uvedl nové reproduktory řady Reference a také zbrusu nový model Blade Two. Nová řada Reference se dala očekávat, protože ta stará s námi byla drahně let a za úplnou špičkou v daných kategoriích už začala pokulhávat, a to nejen vzhledem, ale také zvukem. KEF je zvyklý být na špici, takže od nové řady Reference se dá očekávat, že opět zahýbe tolik oblíbenými žebříčky časopisů.

V portfoliu nebudou chybět regálové reproduktory Reference 1 a dva sloupové modely Reference 3 a Reference 5, které se od sebe liší především počtem reproduktorů a výslednou velikostí ozvučnice. Do party nebude chybět ani centrální reproduktor pro domácí kino a špičkový subwoofer. KEF má tedy vše, aby mohl případným movitým zákazníkům nabídnout špičkové ozvučení domácího kina.

Najdeme zde staré známé technologie, na kterých už KEF léta staví a postupně je samozřejmě vylepšuje. Řeč je především o unikátním spojení výškového (25 mm) a středového (125 mm) měniče Uni-Q. Pozadu nezůstává ani nový 165mm basový měnič s hliníkovou membránou, který je osazen v rigidní ozvučnici složené MDF a hliníku. KEF využívá ve vývoji poměrně hodně výpočetní techniku při navrhování designu a simulacích chování ozvučnice a měničů v praxi.

Další novinkou pro fajnšmekry je KEF Blade Two, což je menší kopie legendárního modelu Blade. Nový model je zhruba o 20 cm nižší a ve výsledku má i menší objem ozvučnice a logicky omezené podání nejnižších oktáv oproti většímu modelu Blade. Osazena je rovněž čtveřice výrazně menších basových měničů 165 mm (původní Blade má 225 mm). Opět zde najdeme firemní měnič Uni-Q a nový basový měnič s hliníkovou membránou. Do menších poslechových prostor se ale upravená velikost může hodit a potěší i nižší cenovka.

Dovozce v České republice prozatím nemá na svém webu informace o nových cenách, ale lze předpokládat, že v případě série Reference budou ceny malinko vyšší než v případě dosluhující série. Na cenu KEF Blade Two můžeme zatím pouze sázet, ale bylo by úspěch cokoli do 500 000 Kč za pár. To by mohla být dobrá zpráva pro ty, kdo šetřili na větší model Blade a udělali by ústupek z velikosti, ale nikoli z kvality zvuku.

Zdroj: Phileweb