www.svetaudia.cz
>
>
>

NAD uvádí nové modely série Masters

NAD uvádí nové modely série Masters
, , aktualita
Kanadský NAD nelení a upgraduje svou vlajkovou sérii Masters, která se nyní stává ještě zajímavější než dříve. Na své si přijdou příznivci sterea i multikanálové reprodukce či streamovaní hi-res audia.
K oblíbeným
reklama
NAD je poměrně známý svými levnými řadami komponent (a především integrovaných zesilovačů) s rozumným poměrem ceny ku výkonu. V posledních letech se etabloval také jako lídr v oblasti vývoje digitálních zesilovačů a D/A převodníků. Komponenty série Masters vypadají zcela jinak než produkce NAD, ale také je za tento luxus třeba pořádně připlatit. Nové produkty této produktové řady pro stereo zahrnují Direct Digital Preamplifier DAC M12 a také Hybrid Digital Power Amplifier M22. V poslední době jsme často svědky toho, že výrobci experimentují s digitálními zesilovači a více či méně se jim to daří (japonský SPEC či německý Burmester).

NAD v případě svých nových produktů série Masters sází na modularitu, která by měla zajistit lepší upgradovatelnost v případě, že bude potřeba učinit zařízení kompatibilní s novými formáty audia. Je jasné, že poslední léta již vývoj není tak překotný, protože již jen málokdo potřebuje jiné vstupy než USB, SPDIF nebo AES/EBU. Každopádně bude celý modul vstupů včetně DAC možné upgradovat. Cena by ani u jednoho z výše jmenovaných neměla překročit magickou hranici 100 tisíc korun.

Fanoušci filmů ale také nepřijdou zkrátka, protože NAD myslí také na ně se Surround Sound AV Preamp Processor M17 a navazujícím sedmi-kanálovým výkonovým zesilovačem M27. Výrobce tvrdí, že díky hybridní konstrukci výkonových zesilovačů jsou jeho modely velmi úsporné, což bude samozřejmě pravda, protože tato vlastnost je typická pro všechny digitální zesilovače a hybridy. Upgradovatelnost bude podobná jako o řady určené pro stereo s tím rozdílem, že zde se bude hrát na podporu multi-kanálových formátů. V nabídce zůstávají dosavadní modely řady Masters M50 jako digitální hudební přehrávač a také M50 jako NAS pro firemní D/A převodník nebo zmiňovaný Digital Music Player M50.


M12 předzesilovač s převodníkem


Bližší pohled na předzesilovač a DAC po označením M12 ukazuje, že se jedná o skutečné srdce domácího stereo systému. Na palubě máme převodník D/A s podporou 24-bit/192kHz a k tomu asynchronní USB 2.0. U takto nového přístroje zamrzí absence podpory DSD nebo ještě vyšších rozlišení hi-res audia, ale pro reálný život zatím výše zmiňované specifikace zcela postačují.M12 je založena na platformě MDC (Modular Design Construction), která by měla poskytnout vyšší morální životnost produkt (pokud tedy firma nějaké nové zásuvné moduly nakonec vyvine). Podpora přehrávání z NAS nebo streamovaných internetových rádií se dnes už zdá u podobných zařízení jako standard. Na straně vstupů máme ethernet a zajímavé možnosti skýtá také WiFi. NAD se snaží, aby šel s dobou a posledními trendy.


M22 hybridní výkonový stereo zesilovač


Výkonový zesilovač M22 se chlubí výkonem 2x250W do 8 Ohmů a licencovanou technologií nCore pro dosažení co možná nejnižšího zkreslení v celém frekvenčním pásmu. Výrobce slibuje také vysoké hodnoty dumping faktoru. Další prerekvizitou pro úspěch je nízká výstupní impedance a vysoký proudový výkon zesilovače. Výrobce se dušuje, že se díky novému kombu předzesilovače a výkonového zesilovače opět zařadí na špici audia za ještě rozumnou cenu.


M17 multi-kanálový AV předzesilovač


Novinkový multikanálový zesilovač, ale podle našeho názoru může být pro fanoušky kina opravdovým lákadlem. M17 se chlubí podporou DolbyR TrueHDTM, DTSR Master AudioTM a EARSTM (stereo-to-surround) algoritmu z dílen NAD. Vítaným bonusem je přítomnost symetrických výstupů (XLR) předzesilovače a separátní lineární zdroje pro každý ze sedmi kanálů.


NAD zde opět využil platformy MDC, což znamená vyměnitelný modul pro budoucí upgrade. Ten současný poskytuje 6 HDMI vstupů a duální HDMI výstup (CEC pro primární monitor). Dobrou zprávou pro zákazníky je také bonus v podobě volného upgrade na modul VM300 (dostupný koncem roku), který mimo jiné poskytne HDMI 2.0 a kompatibilitu s HDCP 2.2.


M27 sedmi-kanálový hybridní výkonový zesilovač


Do party zde nesmí chybět také výkonový zesilovač M27, který doplňuje výše zmiňovaný předzesilovač M17. M27 nabízí výkon 180W na kanál (NAD tvrdí, že „dynamický výkon“ překračuje až 300W na kanál). Výkonový zesilovač disponuje symetrickými a nesymetrickými vstupy, cože jej předurčuje ke spolupráci s firemní předzesilovače a využití symetriky. Na palubě je rovněž patentovaná technologie nCore a firemní obvod PowerDrive, který známe také z jiných zesilovačů.
Dostupnost produktů je prozatím v našich končinách neznámá a samotný výrobce tyto modely prozatím na svém webu nemá, takže lze předpokládat, že reálná dostupnost bude u českého dealera někdy na podzim tohoto roku a v tom horším případě až pod vánoční stromeček.

Zdroj: Monoandstereo.com
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek