Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

MDAT2 DSD: upgrade pro stroje EMM Labs a Meitner Audio

15.8.2014, Petr Štefek, aktualita
Ed Meitner je známá figura high-endového audia a také profesionální audio techniky. Nyní jeho vývojový přichází s vylepšením firemní technologie MDAT. Upgrade bude dostupný zdarma pro všechny majitele přístrojů EMM Labs a Meitner Audio.
Eda Meitnera asi nemusíme příliš představovat, neboť jde o jednoho z otců formátu DSD, respektive algoritmů, které byly na zakázku vytvořeny pro Sony. Jméno tohoto konstruktéra je spojeno i se značkami EMM Labs a Meitner Audio, které produkují profesionální i spotřební, respektive high-endovou audio techniku. Přehrávače SACD/CD a převodníky těchto značek jsou obecně považovány za špičku v této oblasti. Ed Meitner ale nespí a přichází s vylepšenou verzí své firemní technologie MDAT, což je v podstatě programovatelné DSP produktů jako EMM Labs DAC2X, XDS1 V2 či Meitner Audio MA-1/MA-2.

Vylepšené MDAT DSD je jednoduše nazváno MDAT2 DSP, které (podle slov výrobce) aplikuje „real-time transient filtering“ a konverzi všech digitálních signálů (PCM/DSD 64) do DSD 128, respektive 2xDSD (5,6 MHz/6,1 MHz). To vše se uskutečňuje před odesláním signálu D/A části MDAC pro konverzi na analogový signál, který je na výstupu pro další zesílení. Mnoho procesování digitálního signálu většinou znamená menší či větší odklonění od původního originálu (a to i přes fakt, že uchu může znít liběji), ale zde se výrobce dušuje, že výsledný MDAT nemění fázi, frekvenci ani dynamickou integritu původního průběhu signálu.Meitner Audio MA-2

Pokud se ptáte, co prošlo konkrétním upgradem, jsou to algoritmy, které mají na starost zmiňovanou konverzi na DSD 128 (2xDSD - 5,6 MHz/6,1 MHz). Výsledkem pak má být ještě více detailů, než jsme u Meitnera zvyklí slýchávat. Vylepšeny byly i digitální filtry. V případě softwarových optimalizací je vše otázkou času a pokud má výrobce programovatelné jednotky, dokáže své produkty vylepšovat v průběhu času. Důkazem toho je nejen EMM Labs nebo Meitner Audio, ale také např. Devialet.

Velice dobrou zprávou je, že vlastníci produktů EMM Labs (DAC2X, XDS1 V2) či Meitner Audio (MA-1, MA-2) mají nárok na upgrade svých strojů zcela zdarma. Je ovšem nutné kontaktovat dealera nebo distributora, aby vám upgrade provedl. Jaký bude reálný dopad MDAT2 na zvukové kvality produktů si netroufám odhadovat, ale i kdyby to znamenalo malou píď, rozhodně se to pro klid duše vyplatí udělat. Jak bude možné upgradovat produkty EMM Labs a Metiner Audio v našich končinách zatím není zřejmé, ale podle prvních informací bude upgrade dostupný během srpna tohoto roku.

Zdroj: Monoandstereo.com