Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

McIntosh MX160: špičkový AV procesor a předzesilovač

14.1.2016, Petr Štefek, aktualita
Americký McIntosh vyslal do světa další novinku v podobě špičkového audio video procesoru s předzesilovačem. McIntosh MX160 uspokojí zřejmě i toho nejnáročnějšího fanouška domácího kina a poskytne významnou oporu firemním koncovým zesilovačům.
McIntosh uvedl zbrusu nový audio video procesor MX160, který má být srdcem multikanálového domácího kina McIntosh. Jak už bývá u této legendární značky zvykem, tak novinka nebude pro našince žádná láce. Předpokládaná cena se v ČR má pohybovat na úrovni zhruba 400 000 Kč s daní. Je to ovšem pouze přepočet, takže je to třeba brát s rezervou.

McIntosh MX160 podporuje nejnovější formáty prostorového zvuku a obrazu v nejvyšším dostupném rozlišení. Konkrétně Dolby Atmos a Dolby True HD a také většinu starších formátů Dolby, které nás provází již od dob prvních DVD Video disků (Dolby Digital). Podporována je také DTS-HD Master Audio a starší formáty DTS. Počítá se také s podporou budoucího formátu DTS:X a přístroj rovněž počítá také s formáty Auro-3D a Auro-Matic (9.1/10.1/11.1). Z hlediska podporovaných zvukových formátů si tedy nelze přát více.

McIntosh MX160 je vybaven rovněž RoomPerfect korekcemi, které dokáží do jisté míry kompenzovat nectnosti domácí akustiky. RoomPerfect dodala firma Lyngdorf Audio, která se specializuje mimo zesilovače ve třídě D také na korekční algoritmy. Prozatím není známo, zda RoomPerfect půjde updatovat. Vliv korektorů akustiky, které pracují na základě měření prostoru s následnou úpravou signálu, je diskutabilní, ale špičková zařízení od Accuphase nebo právě Lyngdorf patří k tomu nejlepšímu, co lze na trhu pořídit.

Nový AV procesor McIntosh podporuje také obraz ve formátu 4K Ultra HD, který je s námi na trhu již nějaký rok, ale filmů nebo koncertů je prozatím poskrovnu. V případě tak velké investice je ovšem nutné počítat s tím, že procesor bude součástí kina mnoho let, a tak právě 4K rozlišení není možné opomenout. Za několik let budou dostupnější nejen zobrazovače, ale také projektory. Zajímavá je také možnost převodu nižších formátů do rozlišení 4K, ale samozřejmě musíte počítat s tím, že výsledek bude mít k nativnímu 4K rozlišení poměrně daleko.

McIntosh má k dispozici přehršel vstupů a výstupů, což se u AV procesoru v této kategorii tak nějak očekává. K dispozici je 8 vstupů a 4 výstupy HDMI. Procesor rovněž disponuje symetrickými XLR výstupy pro formát zvuku 11.1 (nebo také 7.1.4). Dodatkové 4 výstupy XLR umožňují využít bi-ampingu (v případě, že vlastníte adekvátní koncové zesilovače) pro 4 kanály. Pro digitální zdroje jsou k dispozici dva páry symetrických XLR vstupů a čtyři páry nesymetrických RCA vstupů. Zkrátka nepřijdou ani majitelé gramofonů, kteří zde mají klasický analogový vstup s předzesilovačem.

Digitální vstupy jsou reprezentovány 4 optickými vstupy Toslink a 3 koaxiálními vstupy SPDIF, které akceptují digitální signály v PCM do rozlišení 24 bitů/192 kHz. Překvapivé je, že výrobce nezapomněl ani na USB vstup. Nečekejme ovšem podporu DSD - PCM do rozlišení 24 bitů/192 kHz musí stačit. V případě převodníku bychom to mohli považovat za chybu, ale v případě AV procesoru to je jednoznačně něco navíc. McIntosh nedávno vypustil do světa také svůj vlastní renderer MB100, který je sice také omezen na PCM, ale spolupracovat s ním bude přes své digitální výstupy na jedničku.

Procesor je vybaven také fyziologickou regulací nízkých a vysokých frekvencí. Pro ovládání MX160 můžete využít tradičního dálkového ovladače nebo internetového prohlížeče. Samozřejmostí je možnost využít instalaci multi-room třetích stran. Update firmwaru zařízení probíhá skrze Ethernet nebo alternativně pomocí SD karty. Výrobce neopomněl ani na rozhraní RS232, které je určeno pro řízení systému například v chytré domácnosti. V případě, že vlastníte kompletní sestavu McIntosh, tak je zde McIntosh Power Control and Data pro kompletní ovládání celého systému pomocí jediného ovladače. Rozměry zařízení jsou 44,5×19,4×50 cm a hmotnost dosahuje 14,5 kg. Česká cena je prozatím neznámá.

Zdroj: McIntoshLabs.com