McIntosh MX160: špičkový AV procesor a předzesilovač

McIntosh MX160: špičkový AV procesor a předzesilovač
, , aktualita
Americký McIntosh vyslal do světa další novinku v podobě špičkového audio video procesoru s předzesilovačem. McIntosh MX160 uspokojí zřejmě i toho nejnáročnějšího fanouška domácího kina a poskytne významnou oporu firemním koncovým zesilovačům.
K oblíbeným
reklama
McIntosh uvedl zbrusu nový audio video procesor MX160, který má být srdcem multikanálového domácího kina McIntosh. Jak už bývá u této legendární značky zvykem, tak novinka nebude pro našince žádná láce. Předpokládaná cena se v ČR má pohybovat na úrovni zhruba 400 000 Kč s daní. Je to ovšem pouze přepočet, takže je to třeba brát s rezervou.

McIntosh MX160 podporuje nejnovější formáty prostorového zvuku a obrazu v nejvyšším dostupném rozlišení. Konkrétně Dolby Atmos a Dolby True HD a také většinu starších formátů Dolby, které nás provází již od dob prvních DVD Video disků (Dolby Digital). Podporována je také DTS-HD Master Audio a starší formáty DTS. Počítá se také s podporou budoucího formátu DTS:X a přístroj rovněž počítá také s formáty Auro-3D a Auro-Matic (9.1/10.1/11.1). Z hlediska podporovaných zvukových formátů si tedy nelze přát více.

McIntosh MX160 je vybaven rovněž RoomPerfect korekcemi, které dokáží do jisté míry kompenzovat nectnosti domácí akustiky. RoomPerfect dodala firma Lyngdorf Audio, která se specializuje mimo zesilovače ve třídě D také na korekční algoritmy. Prozatím není známo, zda RoomPerfect půjde updatovat. Vliv korektorů akustiky, které pracují na základě měření prostoru s následnou úpravou signálu, je diskutabilní, ale špičková zařízení od Accuphase nebo právě Lyngdorf patří k tomu nejlepšímu, co lze na trhu pořídit.

Nový AV procesor McIntosh podporuje také obraz ve formátu 4K Ultra HD, který je s námi na trhu již nějaký rok, ale filmů nebo koncertů je prozatím poskrovnu. V případě tak velké investice je ovšem nutné počítat s tím, že procesor bude součástí kina mnoho let, a tak právě 4K rozlišení není možné opomenout. Za několik let budou dostupnější nejen zobrazovače, ale také projektory. Zajímavá je také možnost převodu nižších formátů do rozlišení 4K, ale samozřejmě musíte počítat s tím, že výsledek bude mít k nativnímu 4K rozlišení poměrně daleko.

McIntosh má k dispozici přehršel vstupů a výstupů, což se u AV procesoru v této kategorii tak nějak očekává. K dispozici je 8 vstupů a 4 výstupy HDMI. Procesor rovněž disponuje symetrickými XLR výstupy pro formát zvuku 11.1 (nebo také 7.1.4). Dodatkové 4 výstupy XLR umožňují využít bi-ampingu (v případě, že vlastníte adekvátní koncové zesilovače) pro 4 kanály. Pro digitální zdroje jsou k dispozici dva páry symetrických XLR vstupů a čtyři páry nesymetrických RCA vstupů. Zkrátka nepřijdou ani majitelé gramofonů, kteří zde mají klasický analogový vstup s předzesilovačem.

Digitální vstupy jsou reprezentovány 4 optickými vstupy Toslink a 3 koaxiálními vstupy SPDIF, které akceptují digitální signály v PCM do rozlišení 24 bitů/192 kHz. Překvapivé je, že výrobce nezapomněl ani na USB vstup. Nečekejme ovšem podporu DSD - PCM do rozlišení 24 bitů/192 kHz musí stačit. V případě převodníku bychom to mohli považovat za chybu, ale v případě AV procesoru to je jednoznačně něco navíc. McIntosh nedávno vypustil do světa také svůj vlastní renderer MB100, který je sice také omezen na PCM, ale spolupracovat s ním bude přes své digitální výstupy na jedničku.

Procesor je vybaven také fyziologickou regulací nízkých a vysokých frekvencí. Pro ovládání MX160 můžete využít tradičního dálkového ovladače nebo internetového prohlížeče. Samozřejmostí je možnost využít instalaci multi-room třetích stran. Update firmwaru zařízení probíhá skrze Ethernet nebo alternativně pomocí SD karty. Výrobce neopomněl ani na rozhraní RS232, které je určeno pro řízení systému například v chytré domácnosti. V případě, že vlastníte kompletní sestavu McIntosh, tak je zde McIntosh Power Control and Data pro kompletní ovládání celého systému pomocí jediného ovladače. Rozměry zařízení jsou 44,5×19,4×50 cm a hmotnost dosahuje 14,5 kg. Česká cena je prozatím neznámá.

Zdroj: McIntoshLabs.com
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek