Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

McIntosh MCT450 a D150: transport CD/SACD a digitální předzesilovač

25.3.2015, Petr Štefek, aktualita
McIntosh představil rovnou dva nové produkty. Jedním z nich je nový vlajkový transport CD/SACD pod označením MCT450 a druhým nově příchozím je digitální předzesilovač D150. Obě novinky budou dostupné nejdříve v květnu tohoto roku.

McIntosh MCT450


McIntosh nelení a na trh v pravidelných intervalech posílá jednu novinku za druhou. Na řadu tentokrát přišel zbrusu nový vlajkový transport SACD/CD McIntosh MCT450, který udělá radost především milcům stříbrných kotoučků CD a SACD. Tímto transportem můžete doplnit libovolný firemní D/A převodník nebo předzesilovač s integrovaným D/A převodníkem. Na trh přijde McIntosh MCT450 v květnu tohoto roku. Ovšem našinec dostane zřejmě šanci až o pár měsíců později, neboť naše končiny nejsou pro tuto značku úplnou prioritou.McIntosh MCT450 má digitální výstupy rovnou ve 4 verzích. Prvním výstupem je symetrická XLR (5 V@110 Ohmů), druhým pak koncentrický RCA koaxiální výstup (0,5 V @110 Ohmů), třetím je optický výstup Toslink a čtvrtým DIN digitální výstup (3 V@110 Ohmů) pro kompatibilní firemní zařízení. Všechny digitální výstupy jsou omezeny možnostmi SPDIF a skrze firemní DIN můžete ven „vytáhnout“ i signál DSD. V podstatě tak pro přehrávání SACD musíte chtě nechtě sáhnout po převodníku McIntosh.McIntosh se chlubí tím, že v tomto transportu nainstaloval dvojici laserů pro čtení, kde každý z nich má na starost čtení rozdílné hustoty dat (rozuměj CD a SACD). Podporovány jsou lisované disky a rovněž vypálené disky CD-R/CD-RW. Podporovány jsou i disky s obsahem ve formě MP3 a WMA. Transport je rovněž schopen číst disky dvěma různými rychlostmi, což by mělo zajistit větší odolnost celého procesu čtení k chybám při čtení poškozených disků. Samozřejmostí je v případě McIntoshe dálkové ovládání a vzhled, který přesně kopíruje dosud zažité zvyky. Rozměry transportu McIntosh MCT450 jsou 44.5 cm × 15.3 cm × 48.3 cm.


McIntosh D150


Mimo již výše zmíněný transport se do prodeje dostává i zbrusu nový digitální zesilovač McIntosh D150. Předzesilovač má 6 samostatných vstupů (2 x koaxiální, 2 x optické, 1 x USB a jeden firemní DIN). McIntosh D150 je schopen zpracovávat signály ve formátech DSD i DXD (DSD64, DSD128, DXD 352,8 kHz a DXD 384 kHz). Samozřejmostí je i PCM, a to až do rozlišení 32-bit/384 kHz přes rozhraní USB s podporou asynchronních přenosů. Zvláštní je, že podle všech dosavadních informací rozhraní USB nedovoluje přehrávání DSD. Pro tento formát je k dispozici výhradně firemní digitální vstup DIN. McIntosh D150 jako digitální předzesilovač může posloužit jako partner pro McIntosh MCT450.Analogové výstupy jsou reprezentovány 4 výstupy, kde najdeme obligátní nesymetrické RCA a symetrické XLR výstupy. Výrobce zabudoval i velmi výkonný sluchátkový zesilovač, který podporuje sluchátka s impedancí 20 až 600 Ohmů. Je zřejmé, že McIntosh chce, aby tento předzesilovač byl skutečně univerzální. Jak se výrobci podaří vyrovnat se s negativy digitálního zesilovače, je prozatím velká neznámá. Class D má větší smysl pro výkonné koncové stupně než pro samotný předzesilovač, kde se mnohem lépe hodí lampové nebo tranzistorové konstrukce.Specifikace McIntosh D150:
  • Výstupní napětí na fixovaném výstupu RCA: 2 V
  • Výstupní napětí na fixovaném výstupu XLR: 4 V
  • Výstupní napětí na regulovatelném výstupu RCA: 0-8 V
  • Výstupní napětí na regulovatelném výstupu XLR: 0-16 V
  • Odstup signál/šum: 110 dB
  • Rozměry zařízení: 45 x 9,8 x 41 cm
  • Hmotnost: 6,1 kg

Zdroj: Hifi.pl