McIntosh MC301 a MC152: dva nové výkonové zesilovače

McIntosh MC301 a MC152: dva nové výkonové zesilovače
, , aktualita
Americká firma McIntosh rozšířila své portfolio o dva nové výkonové zesilovače. Jedná se o nejmenší a nejlevnější monoblok MC301 a stereo výkonový zesilovač MC152. Oba jsou ve velmi kompaktním balení.
K oblíbeným
reklama
Na středoevropský trh přichází dva nové koncové zesilovače McIntosh. Prvním modelem je monoblok o výkonu 300 W pod označením MC301 a druhou novinkou je koncový stereo zesilovač s výkonem 150 W na kanál pod označením MC152. McIntosh zesilovače umí velmi dobře, takže případní zájemci se určitě mají na co těšit. Nyní už ale pojďme k samotným parametrům nově příchozích.

McIntosh MC301 je prvním monoblokem firmy, který nabízí firemní technologii dosud využívanou v podstatně dražších modelech umístěnou v kompaktním šasi o výšce 16 cm. Uvnitř zesilovače nejdeme dvojici samostatných kvalitní toroidních transformátorů, které jsou produkovány přímo ve firemní továrně. Monoblok bez problému pracuje s reprosoustavami o jmenovité impedanci od 2 do 8 Ohmů. Na palubě zesilovače najdeme i firemní technologii Quad-Balanced, která umožňuje zařízení získat vysoký výstupní výkon při velmi nízkém zkreslení. Monoblok pracuje standardně ve třídě AB.


Výbava monobloku MC301 zahrnuje symetrické i nesymetrické analogové vstupy, takže v případě předzesilovače nejste prakticky ničím omezeni. Zajímavostí je přítomnost výstupů XLR a RCA pro možné zapojení dvojice těchto zesilovačů pro bi-amping, kdy je využíváno nezávislého zesílení pro samostatné reproduktorové sekce reprosoustavy. V takto dimenzované reprosoustavě pak máte k dispozici čtveřici samostatných monobloků. Vzhled monobloků je věrný tradici americké značky, takže zde máme klasický černý design s modře podsvětlenými VU metry.


V rámci zesilovače najdeme technologii Power Assurance System, což není nic jiného než soubor patentovaných ochran proti přetížení a poškození zesilovače. Obvod Power Guard neustále monitoruje výstupní výkon zesilovače a zabraňuje přebuzení reprosoustav. Sentry Monitor naopak chrání před limitací samotný zesilovač. Najdeme tu rovněž obvody pro měkký start, aby vám zesilovač nabíhal po zapnutí pomalu a nevyhazoval pojistky domácího okruhu. Nutno podotknout, že většina z těchto „výdobytků“ je u výkonových zesilovačů běžným standardem. Patentované jsou v případě McIntoshe rovněž reproduktorové terminály, které jsou samostatné pro reprosoustavy s různou jmenovitou impedancí.


McIntosh MC301 – technické parametry:


  • Výstupní výkon: 300 W (při 8/4/2 Ohmech)
  • Vstupy zařízení: XLR, RCA
  • Výstupy zařízení: reproduktorové výstupy, XLR, RCA
  • Rozměry zařízení (Š × V × H): 44,45 × 15,24 × 43,2 cm
  • Hmotnost zařízení: 30,4 kg
Výkonový stereo zesilovač McIntosh MC152 je nejmenší koncový zesilovač v portfoliu firmy. Dosud byl nejkompaktnějším koncovým zesilovačem firmy model MC302, který nabízí dvojnásobný výkon na kanál. Kompaktnost koncového zesilovače MC152 ilustruje především jeho výška, která je stejná jako u předešlého modelu, a to 16 cm. Díky těmto rozměrům je možné zesilovač umístit i do menších polic nebo případně na nábytek. Uvnitř koncového zesilovače opět nejdeme dvojici samostatných toroidních transformátorů. Koncový zesilovač bez problému pracuje s reprosoustavami o jmenovité impedanci od 2 do 8 Ohmů. Na palubě zesilovače najdeme, podobně jako u monobloku, firemní technologii Quad-Balanced, která dovoluje zařízení získat vysoký výstupní výkon při velmi nízkém zkreslení. Standardem je opět pracovní třída AB.


Power Assurance System je na palubě koncového stereo zesilovače také, takže se o ochranu reprosoustav ani samotného zesilovače nemusíte bát. Power Guard neustále monitoruje výstupní výkon zesilovače a zabraňuje přebuzení reprosoustav. Sentry Monitor naopak chrání koncový zesilovač před limitací zesilovače. Samozřejmostí je obvod pro měkký start, aby vám zesilovač nabíhal při zapnutí pomalu a nevyhazoval domácí pojistky. Přítomny jsou i patentované reproduktorové terminály, které jsou samostatné pro reprosoustavy s různou jmenovitou impedancí. Cena zesilovače prozatím není známa, ale je velmi pravděpodobné, že půjde o částku nad 100 000 Kč s DPH.


McIntosh MC152 – technické parametry:


 • Výstupní výkon: 2 × 150 W (při 8/4/2 Ohmech)
 • Vstupy zařízení: XLR, RCA
 • Výstupy zařízení: reproduktorové výstupy, XLR, RCA
 • Rozměry zařízení (Š × V × H): 44,45 × 15,24 × 43,2 cm
 • Hmotnost zařízení: 34 kg

Zdroj: McIntosh
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek