Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

McIntosh MC301 a MC152: dva nové výkonové zesilovače

12.11.2014, Petr Štefek, aktualita
Americká firma McIntosh rozšířila své portfolio o dva nové výkonové zesilovače. Jedná se o nejmenší a nejlevnější monoblok MC301 a stereo výkonový zesilovač MC152. Oba jsou ve velmi kompaktním balení.
Na středoevropský trh přichází dva nové koncové zesilovače McIntosh. Prvním modelem je monoblok o výkonu 300 W pod označením MC301 a druhou novinkou je koncový stereo zesilovač s výkonem 150 W na kanál pod označením MC152. McIntosh zesilovače umí velmi dobře, takže případní zájemci se určitě mají na co těšit. Nyní už ale pojďme k samotným parametrům nově příchozích.

McIntosh MC301 je prvním monoblokem firmy, který nabízí firemní technologii dosud využívanou v podstatně dražších modelech umístěnou v kompaktním šasi o výšce 16 cm. Uvnitř zesilovače nejdeme dvojici samostatných kvalitní toroidních transformátorů, které jsou produkovány přímo ve firemní továrně. Monoblok bez problému pracuje s reprosoustavami o jmenovité impedanci od 2 do 8 Ohmů. Na palubě zesilovače najdeme i firemní technologii Quad-Balanced, která umožňuje zařízení získat vysoký výstupní výkon při velmi nízkém zkreslení. Monoblok pracuje standardně ve třídě AB.


Výbava monobloku MC301 zahrnuje symetrické i nesymetrické analogové vstupy, takže v případě předzesilovače nejste prakticky ničím omezeni. Zajímavostí je přítomnost výstupů XLR a RCA pro možné zapojení dvojice těchto zesilovačů pro bi-amping, kdy je využíváno nezávislého zesílení pro samostatné reproduktorové sekce reprosoustavy. V takto dimenzované reprosoustavě pak máte k dispozici čtveřici samostatných monobloků. Vzhled monobloků je věrný tradici americké značky, takže zde máme klasický černý design s modře podsvětlenými VU metry.


V rámci zesilovače najdeme technologii Power Assurance System, což není nic jiného než soubor patentovaných ochran proti přetížení a poškození zesilovače. Obvod Power Guard neustále monitoruje výstupní výkon zesilovače a zabraňuje přebuzení reprosoustav. Sentry Monitor naopak chrání před limitací samotný zesilovač. Najdeme tu rovněž obvody pro měkký start, aby vám zesilovač nabíhal po zapnutí pomalu a nevyhazoval pojistky domácího okruhu. Nutno podotknout, že většina z těchto „výdobytků“ je u výkonových zesilovačů běžným standardem. Patentované jsou v případě McIntoshe rovněž reproduktorové terminály, které jsou samostatné pro reprosoustavy s různou jmenovitou impedancí.


McIntosh MC301 – technické parametry:


  • Výstupní výkon: 300 W (při 8/4/2 Ohmech)
  • Vstupy zařízení: XLR, RCA
  • Výstupy zařízení: reproduktorové výstupy, XLR, RCA
  • Rozměry zařízení (Š × V × H): 44,45 × 15,24 × 43,2 cm
  • Hmotnost zařízení: 30,4 kg
Výkonový stereo zesilovač McIntosh MC152 je nejmenší koncový zesilovač v portfoliu firmy. Dosud byl nejkompaktnějším koncovým zesilovačem firmy model MC302, který nabízí dvojnásobný výkon na kanál. Kompaktnost koncového zesilovače MC152 ilustruje především jeho výška, která je stejná jako u předešlého modelu, a to 16 cm. Díky těmto rozměrům je možné zesilovač umístit i do menších polic nebo případně na nábytek. Uvnitř koncového zesilovače opět nejdeme dvojici samostatných toroidních transformátorů. Koncový zesilovač bez problému pracuje s reprosoustavami o jmenovité impedanci od 2 do 8 Ohmů. Na palubě zesilovače najdeme, podobně jako u monobloku, firemní technologii Quad-Balanced, která dovoluje zařízení získat vysoký výstupní výkon při velmi nízkém zkreslení. Standardem je opět pracovní třída AB.


Power Assurance System je na palubě koncového stereo zesilovače také, takže se o ochranu reprosoustav ani samotného zesilovače nemusíte bát. Power Guard neustále monitoruje výstupní výkon zesilovače a zabraňuje přebuzení reprosoustav. Sentry Monitor naopak chrání koncový zesilovač před limitací zesilovače. Samozřejmostí je obvod pro měkký start, aby vám zesilovač nabíhal při zapnutí pomalu a nevyhazoval domácí pojistky. Přítomny jsou i patentované reproduktorové terminály, které jsou samostatné pro reprosoustavy s různou jmenovitou impedancí. Cena zesilovače prozatím není známa, ale je velmi pravděpodobné, že půjde o částku nad 100 000 Kč s DPH.


McIntosh MC152 – technické parametry:


 • Výstupní výkon: 2 × 150 W (při 8/4/2 Ohmech)
 • Vstupy zařízení: XLR, RCA
 • Výstupy zařízení: reproduktorové výstupy, XLR, RCA
 • Rozměry zařízení (Š × V × H): 44,45 × 15,24 × 43,2 cm
 • Hmotnost zařízení: 34 kg

Zdroj: McIntosh