Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

McIntosh MB100: streamer v prodeji

6.11.2014, Petr Štefek, aktualita
Gigant v oblasti high-endového audia jako McIntosh si se svým streamerem digitálního audia dával pěkně na čas. Konečně jej máme zde v plné kráse. Poměrně velkou bolístkou je ovšem výsledná cena.
McIntosh vyrábí zesilovače a také digitální zdroje, které ovšem dosud reprezentovaly pouze přehrávače CD/SACD. McIntosh ale ví, že budoucnost je bez ohledu na staré pořádky v síťových přehrávačích digitálního audia. McIntosh MB100 Media Bridge dovoluje přehrávat hudební soubory s rozlišením až 24-bitů/192 kHz ze síťových disků nebo podporovaných internetových služeb. Nicméně je nutné zmínit, že firma v tomto ohledu vstupuje na poněkud rychle rozjetý vlak a vyrovnat se dravé asijské konkurenci bude velmi těžké. Úspěšnost těchto specializovaných zařízení závisí i na software, resp. řídicích aplikacích, které uživateli dovolují přehrávat a spravovat hudební soubory. Pro většinu audio gigantů je právě tato oblast největším kamenem úrazu a pro malé firmy jako je Auralic nebo Pixel Magic (Lumin) zase naopak příležitostí, jak z této situace vytěžit maximum.

K výbavě McIntosh MB100 patří 1TB pevný disk, kde lze skladovat hudební soubory podporovaných formátů. Konektivita zařízení je reprezentována rozhraním USB (2x USB 2.0 a 2x USB 3.0) a eSATA (přenosné disky nebo flash paměti). K domácí síti se připojíte pomocí Ethernetu (10/100/1000), což potenciálně znamená i přístup na internet a tím i logicky možnost využít služeb jako Pandora, SiriusXM, Spotify, Rhapsody či TuneIn. Dobrou zprávou je, že výrobce bude v budoucnu přidávat i další služby, pokud to uzná za přínosné pro své zákazníky. Zkrátka nepřijdou ani fanoušci internetových rádií, protože do paměti přístroje je možné uložit až několik desítek oblíbených stanic. Pokud jste vlastníky produktů Apple, můžete velmi lehce přehrávat hudbu i z vašeho iPhone nebo iPadu pomocí AirPlay.

Pokud se týká analogových výstupů, je zařízení vybaveno jedním párem symetrických XLR a jedním párem klasických linkových RCA. Digitální výstupy reprezentuje koaxiální a optické rozhraní a jeden USB Audio výstup, který je použitelný pro komunikaci mezi zařízeními McIntosh, pokud toto rozhraní mají. Nezvykle působí výstupy HDMI a DVI, které slouží k vizualizaci uživatelského rozhraní na monitoru nebo televizi. Podle výrobce tato funkcionalita může posloužit např. v situaci, kdy chceme prohlížet fotografie a zároveň poslouchat hudbu. Otázkou je, jestli to má být opravdu ona klíčová výhoda tohoto zařízení. Celá sbírka hudby může být zapsána pro strýčka příhodu i na uložištích Amazon Cloud Drive nebo Apple Cloud.

McIntosh MB100 je vybaven 8kanálovým 32bitovým převodníkem, který podporuje nejvyšší samplovací frekvenci 192 kHz. Jde o zcela stejnou D/A část, jaká je použita v převodníku D100. Operační systém streameru McIntosh a všechny instalované služby jsou zapsány na SSD, které by mělo přinést značně rychlejší odezvu zařízení na pokyny. Ovládání streameru je možné mimo zmiňované uživatelské rozhraní na televizi nebo monitoru také na mobilních zařízeních s operačním systémem Android nebo iOS. Hmotnost přístroje je slušných 6,1 kg a rozměry jsou pro McIntosh zcela klasické 445 × 98 × 406 mm. Česká cena McIntosh MB100 by se měla pohybovat okolo 200 000 Kč s DPH, což není zrovna málo a pokud vezmeme v úvahu, že zařízení nepodporuje DSD a ani vyšší formáty PCM, je cena v tomto světle mírně řečeno diskutabilní. Pro majitele McIntoshů jde ovšem jako vždy o nutnost.

Zdroj: Monoandstereo.com