Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

McIntosh C1100, C52 a C47: trojice nových předzesilovačů

4.1.2016, Petr Štefek, aktualita
Legendární americký McIntosh uvedl před koncem roku rovnou tři nové předzesilovače, které reprezentují průřez toho, co firma umí nabídnout pro milovníky lampových konstrukcí i pro ortodoxní vyznavače tranzistorů.

McIntosh C1100 - vlajková loď na lampách


McIntosh C1100 je zbrusu novou vlajkovou lodí značky a ukazuje vše, co v této oblasti firma dnes umí nabídnout. Partnerem pro tento dělený předzesilovač mají být nejvyšší modely značky McIntosh. Díky dělené konstrukci umí C1100 nabídnout nejnižší úroveň šumu a největší frekvenční rozsah, který jsme kdy mohli u předzesilovače McIntosh vidět. Konstruktéři oddělili kompletně sekci napájení a řízení od samotných analogových audio obvodů. Podobné řešení má solidní základy v audio inženýringu a můžeme jej vidět u některých velmi drahých řešení, jako je například Mark Levinson No 52.

Předzesilovač se skládá z řídící části C1100 a části lampového předzesilovače C1100. Konstruktéři se postarali o to, aby oba kanály od sebe byly elektricky i mechanicky izolovány a aby celá konstrukce mohla být prohlášena za skutečné dual-mono řešení. Obě samostatné jednotky předzesilovače C1100 jsou propojeny vysoce kvalitními stíněnými kabely z monokrystalické mědi. Pokud obě jednotky propojíte, tak se v běžném uživatelském provozu samozřejmě chovají jako jediný předzesilovač a není je potřeba ovládat zvlášť, ale pouze skrze jediný dálkový ovladač nebo fyzicky přepínači přímo na zařízení. Obě části jsou provedeny klasicky v leštěné černé nebo stříbrné oceli a také s klasickým černým skleněným čelním panelem s modrým a zeleným podsvícením.





McIntosh C1100 nabízí plejádu 12 analogových vstupů, které zastupuje 6 páru symetrických (XLR) a 4 páry nesymetrických (RCA) vstupů. K dispozici jsou také vstupy pro MM a MC gramofonové přenosky. Analogové výstupy zastupují dvě dvojice symetrických (XLR) a dvě dvojice nesymetrických (RCA) výstupů pro koncové zesilovače. Na palubě předzesilovače je celkem 12 předzesilovacích lamp (6x 12AX7a a 6x 12AT7) a ve srovnání s předchozím modelem C1000, kde bylo přítomno 8 kousků, jde o značný posun. Konstruktéři tvrdí, že díky změně v designu lampové části dosáhli značné nezávislosti na podpůrných tranzistorových obvodech. Headphone Crossfeed Director (HXD®) a velký výstupní výkon zajišťují dokonalý poslech na libovolných připojených sluchátkách.

Celý návrh předzesilovače C1100 je od začátku do konce symetrický a je nejlepším partnerem pro libovolný koncový zesilovač ze stáje McIntosh. Pokud se musíte ptát na cenu, tak na něj stejně nejspíše nebudete mít, ale pro informaci by se mělo jednat předběžně o částku někde okolo 440 tisíc korun s daní. Pro movité ortodoxní fanoušky této americké značky to je jednoznačně nutnost.


McIntosh C52 - střed nabídky


McIntosh C52 je nový tranzistorový předzesilovač, který je podle výrobce tím nejlepším tranzistorovým kouskem, který kdy vyrobili. McIntosh C52 je předzesilovač, který v sobě integruje D/A převodník s podporou PCM a DSD. Jedná se o zlatou střední cestu, jak se dostat k předzesilovači s logem McIntosh. Partnerem pro tuto novinkou mohou být lampové i tranzistorové koncové zesilovače McIntosh. Orientační česká cena by se měla pohybovat na úrovni zhruba 260 tisíc korun s daní.





Pro připojení analogových výstupů zdrojových zařízení jsou 3 symetrické analogové XLR vstupy, 4 nesymetrické analogové vstupy a jeden analogový vstup předzesilovače MM/MC pro přenosky. Výčtem analogových vstupů ovšem možnosti nového předzesilovače McIntosh C52 zdaleka nekončí, protože zde máme skvadru digitálních vstupů, které reprezentuje trojice optických vstupů a dvojice koaxiálních SPDIF. Přítomno je také USB, přes které je k dispozici podpora DSD a PCM o vyšším rozlišení 192 kHz. Optické a koaxiální vstupy SPDIF jsou limitovány na 24 bit/192 kHz, což by většině uživatelů nemělo vadit. Zmiňovaný USB vstup podporuje samplovací frekvence do 384 kHz a v případě DSD se může případný majitel těšit z podpory DSD64, DSD128 a DSD256. Podporováno je rovněž DXD 352,8 kHz a DXD 384 kH, což je ovšem kódování PCM, a nikoli DSD, jak by se mohlo zdát. Předzesilovač disponuje také firemním vstupem MCT, který můžete využít například s transportem McIntosh MCT450, který podporuje disky SACD/CD.

Novinkou je v případě předzesilovače McIntosh C52 využitelnost všech fyzických vstupů najednou a jejich přiřazení konkrétnímu zařízení. Není zcela zřejmé, co je touto zprávou myšleno. Předzesilovač je praktičtější při využití několika koncových zesilovačů pro bi-amping nebo tri-amping. Pro doladění reprodukce je možné využít také 8pásmový analogový ekvalizér, který sice není vítaným u puristů, ale běžným posluchačům hudby může přijít vhod. Pro poslech přes sluchátka je zde nejen sluchátkový výstup, ale také podpora Headphone Crossfeed Director (HXD®). Pro zařazení předzesilovače do systémů domácího kina je k dispozici „Pass Through“ funkce, která signál nechá projít bez dalšího zesílení na koncové zesilovače.


McIntosh C47 - nejdostupnější firemní předzesilovač


Novinkou v podobě modelu C47 je všestranný a relativně dostupný předzesilovač s celkem 12 analogovými a digitálními vstupy. Výrobce si tuto novinku cení na zhruba 130 tisíc korun. Můžete k němu připojit pravděpodobně všechny hudební zdroje ve své domácnosti. McIntosh C47 dokonce přehraje i nejnovější digitální formáty s vysokým rozlišením v PCM a DSD z vašeho domácího uložiště. Samozřejmě k němu musíte připojit adekvátní renderer nebo počítač.





Připojení analogových přístrojů je možné pomocí 2 symetrických (XLR) a 3 nesymetrických (RCA) plně přiřaditelných vstupů plus gramofonový vstup pro přenosku MM a MC. Na digitální straně jsou k dispozici 2 optické, 1 koaxiální a 1 USB vstup. Optické a koaxiální vstupy dekódují digitální hudbu až do úrovně 24bit/192 kHz pro přehrávání zvuku s vysokým rozlišením. C47 může také dekódovat a přehrávat vysoce věrné DSD soubory přes vstup USB, který přijímá signály až do rozlišení 32 bit/384 kHz a podporuje DSD64, DSD128 a DSD256 spolu s DXD 352,8 kHz a DXD 384 kHz. Pokud byste rádi přehrávali SACD, tak můžete připojit C47 k firemnímu MCT450 SACD/CD Transport přes vstup MCT a vytvořit mezi oběma přístroji DSD připojení.

Všechny vstupy jsou na C52 k dispozici po celou dobu – i když některé vstupy nejsou přiřazené pro určité zařízení a dávají nám tak svobodu nakonfigurovat náš systém podle sebe. Výstupy byly také přepracované pro snadnější použití v režimu bi-amp, nebo tri-amp zapojení. Ovládání basů a výšek počítá s jemným doladěním zvukových zdrojů. Headphone Crossfeed Director (HXD®) přináší nový rozměr pro poslech ze sluchátek a funkce Home Theater Pass Through umožní bezproblémovou integraci do vašeho vícekanálového domácího kina. C47 zahrnuje klasické designové prvky McIntosh, včetně čelního panelu z černého skla, osvětleného loga a krytů z broušeného hliníku, to vše je zvýrazněné elegantním šasi z leštěné oceli.

Zdroj: McIntoshlabs.com