McIntosh C1100, C52 a C47: trojice nových předzesilovačů

McIntosh C1100, C52 a C47: trojice nových předzesilovačů
, , aktualita
Legendární americký McIntosh uvedl před koncem roku rovnou tři nové předzesilovače, které reprezentují průřez toho, co firma umí nabídnout pro milovníky lampových konstrukcí i pro ortodoxní vyznavače tranzistorů.
K oblíbeným
reklama

McIntosh C1100 - vlajková loď na lampách


McIntosh C1100 je zbrusu novou vlajkovou lodí značky a ukazuje vše, co v této oblasti firma dnes umí nabídnout. Partnerem pro tento dělený předzesilovač mají být nejvyšší modely značky McIntosh. Díky dělené konstrukci umí C1100 nabídnout nejnižší úroveň šumu a největší frekvenční rozsah, který jsme kdy mohli u předzesilovače McIntosh vidět. Konstruktéři oddělili kompletně sekci napájení a řízení od samotných analogových audio obvodů. Podobné řešení má solidní základy v audio inženýringu a můžeme jej vidět u některých velmi drahých řešení, jako je například Mark Levinson No 52.

Předzesilovač se skládá z řídící části C1100 a části lampového předzesilovače C1100. Konstruktéři se postarali o to, aby oba kanály od sebe byly elektricky i mechanicky izolovány a aby celá konstrukce mohla být prohlášena za skutečné dual-mono řešení. Obě samostatné jednotky předzesilovače C1100 jsou propojeny vysoce kvalitními stíněnými kabely z monokrystalické mědi. Pokud obě jednotky propojíte, tak se v běžném uživatelském provozu samozřejmě chovají jako jediný předzesilovač a není je potřeba ovládat zvlášť, ale pouze skrze jediný dálkový ovladač nebo fyzicky přepínači přímo na zařízení. Obě části jsou provedeny klasicky v leštěné černé nebo stříbrné oceli a také s klasickým černým skleněným čelním panelem s modrým a zeleným podsvícením.

McIntosh C1100 nabízí plejádu 12 analogových vstupů, které zastupuje 6 páru symetrických (XLR) a 4 páry nesymetrických (RCA) vstupů. K dispozici jsou také vstupy pro MM a MC gramofonové přenosky. Analogové výstupy zastupují dvě dvojice symetrických (XLR) a dvě dvojice nesymetrických (RCA) výstupů pro koncové zesilovače. Na palubě předzesilovače je celkem 12 předzesilovacích lamp (6x 12AX7a a 6x 12AT7) a ve srovnání s předchozím modelem C1000, kde bylo přítomno 8 kousků, jde o značný posun. Konstruktéři tvrdí, že díky změně v designu lampové části dosáhli značné nezávislosti na podpůrných tranzistorových obvodech. Headphone Crossfeed Director (HXD®) a velký výstupní výkon zajišťují dokonalý poslech na libovolných připojených sluchátkách.

Celý návrh předzesilovače C1100 je od začátku do konce symetrický a je nejlepším partnerem pro libovolný koncový zesilovač ze stáje McIntosh. Pokud se musíte ptát na cenu, tak na něj stejně nejspíše nebudete mít, ale pro informaci by se mělo jednat předběžně o částku někde okolo 440 tisíc korun s daní. Pro movité ortodoxní fanoušky této americké značky to je jednoznačně nutnost.


McIntosh C52 - střed nabídky


McIntosh C52 je nový tranzistorový předzesilovač, který je podle výrobce tím nejlepším tranzistorovým kouskem, který kdy vyrobili. McIntosh C52 je předzesilovač, který v sobě integruje D/A převodník s podporou PCM a DSD. Jedná se o zlatou střední cestu, jak se dostat k předzesilovači s logem McIntosh. Partnerem pro tuto novinkou mohou být lampové i tranzistorové koncové zesilovače McIntosh. Orientační česká cena by se měla pohybovat na úrovni zhruba 260 tisíc korun s daní.

Pro připojení analogových výstupů zdrojových zařízení jsou 3 symetrické analogové XLR vstupy, 4 nesymetrické analogové vstupy a jeden analogový vstup předzesilovače MM/MC pro přenosky. Výčtem analogových vstupů ovšem možnosti nového předzesilovače McIntosh C52 zdaleka nekončí, protože zde máme skvadru digitálních vstupů, které reprezentuje trojice optických vstupů a dvojice koaxiálních SPDIF. Přítomno je také USB, přes které je k dispozici podpora DSD a PCM o vyšším rozlišení 192 kHz. Optické a koaxiální vstupy SPDIF jsou limitovány na 24 bit/192 kHz, což by většině uživatelů nemělo vadit. Zmiňovaný USB vstup podporuje samplovací frekvence do 384 kHz a v případě DSD se může případný majitel těšit z podpory DSD64, DSD128 a DSD256. Podporováno je rovněž DXD 352,8 kHz a DXD 384 kH, což je ovšem kódování PCM, a nikoli DSD, jak by se mohlo zdát. Předzesilovač disponuje také firemním vstupem MCT, který můžete využít například s transportem McIntosh MCT450, který podporuje disky SACD/CD.

Novinkou je v případě předzesilovače McIntosh C52 využitelnost všech fyzických vstupů najednou a jejich přiřazení konkrétnímu zařízení. Není zcela zřejmé, co je touto zprávou myšleno. Předzesilovač je praktičtější při využití několika koncových zesilovačů pro bi-amping nebo tri-amping. Pro doladění reprodukce je možné využít také 8pásmový analogový ekvalizér, který sice není vítaným u puristů, ale běžným posluchačům hudby může přijít vhod. Pro poslech přes sluchátka je zde nejen sluchátkový výstup, ale také podpora Headphone Crossfeed Director (HXD®). Pro zařazení předzesilovače do systémů domácího kina je k dispozici „Pass Through“ funkce, která signál nechá projít bez dalšího zesílení na koncové zesilovače.


McIntosh C47 - nejdostupnější firemní předzesilovač


Novinkou v podobě modelu C47 je všestranný a relativně dostupný předzesilovač s celkem 12 analogovými a digitálními vstupy. Výrobce si tuto novinku cení na zhruba 130 tisíc korun. Můžete k němu připojit pravděpodobně všechny hudební zdroje ve své domácnosti. McIntosh C47 dokonce přehraje i nejnovější digitální formáty s vysokým rozlišením v PCM a DSD z vašeho domácího uložiště. Samozřejmě k němu musíte připojit adekvátní renderer nebo počítač.

Připojení analogových přístrojů je možné pomocí 2 symetrických (XLR) a 3 nesymetrických (RCA) plně přiřaditelných vstupů plus gramofonový vstup pro přenosku MM a MC. Na digitální straně jsou k dispozici 2 optické, 1 koaxiální a 1 USB vstup. Optické a koaxiální vstupy dekódují digitální hudbu až do úrovně 24bit/192 kHz pro přehrávání zvuku s vysokým rozlišením. C47 může také dekódovat a přehrávat vysoce věrné DSD soubory přes vstup USB, který přijímá signály až do rozlišení 32 bit/384 kHz a podporuje DSD64, DSD128 a DSD256 spolu s DXD 352,8 kHz a DXD 384 kHz. Pokud byste rádi přehrávali SACD, tak můžete připojit C47 k firemnímu MCT450 SACD/CD Transport přes vstup MCT a vytvořit mezi oběma přístroji DSD připojení.

Všechny vstupy jsou na C52 k dispozici po celou dobu – i když některé vstupy nejsou přiřazené pro určité zařízení a dávají nám tak svobodu nakonfigurovat náš systém podle sebe. Výstupy byly také přepracované pro snadnější použití v režimu bi-amp, nebo tri-amp zapojení. Ovládání basů a výšek počítá s jemným doladěním zvukových zdrojů. Headphone Crossfeed Director (HXD®) přináší nový rozměr pro poslech ze sluchátek a funkce Home Theater Pass Through umožní bezproblémovou integraci do vašeho vícekanálového domácího kina. C47 zahrnuje klasické designové prvky McIntosh, včetně čelního panelu z černého skla, osvětleného loga a krytů z broušeného hliníku, to vše je zvýrazněné elegantním šasi z leštěné oceli.

Zdroj: McIntoshlabs.com
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek