Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

MartinLogan MOTION XT: klasika místo elektrostatů

22.7.2014, Petr Štefek, aktualita
MartinLogan rozšiřuje svou nabídku reproduktorů o jeden sloupový, jeden regálový a jeden centrální reproduktor. Série cenově dostupných klasických reproduktorů Motion XT se tak dále rozrůstá.
MartinLogan je znám jako lídr v oblasti výroby elektrostatických reproduktorů, a tak je trochu překvapením, že výrobce rozšiřuje sérii klasických dynamických reproduktorů, která bude součástí ceněné Motion Series. Reproduktory mají označení Motion 60XT (sloupový model), Motion 50XT (centrální reproduktor) a Motion 35XT (regálový reproduktor). Výrobce od elektrostatů samozřejmě neustupuje, ale nové modely budou znamenat především alternativu pro ty, kdo elektrostatickým reproduktorům neholdují.

V případě nových modelů znamená zkratka XT Extreme a výrobce se dušuje, že nová série redefinuje to, co jsme zvyklí u reproduktorů v podobných cenových relacích vídat. Ve výsledku tedy větší přesnost a větší frekvenční rozsah, který je výsledkem většího objemu ozvučnice a také většího průměru měničů. Sympatické je, že se nám výrobce nesnaží tvrdit, že se super štíhlou ozvučnicí a reproduktorovými měniči o průměru 10 cm dokázal zázraky. Fyziku v tomto případě obelstít jednoduše nelze.
Série Motion XT v sobě kombinuje velmi kvalitní součástkovou základnu a velmi rigidní ozvučnici. Martin Logan zabudoval např. basové měniče s hliníkovou membránou, které by měly ve spojení se zadním basreflexem poskytovat velmi přesné basy bez zbytečného zkreslení a zabarvení. To samozřejmě znamená, že podobné reproduktory musíte umístit v rozumné vzdálenosti od stěny. Vývojem prošel také páskový výškový měnič, který má o 40 % větší plochu než jiné modely Motion Series a také nižší zkreslení a vyšší frekvenční rozsah.

Zlepšením prošly i středové reproduktorové měniče, které pomohou podle majitele a konstruktéra v jedné osobě k přenosu tohoto kritického pásma. Detaily o měničích samotných známy nejsou, ale je pravděpodobné, že jsou zřejmě vyráběny na zakázku některým ze specializovaných výrobců. Celý dojem z nové série dotváří elegantní provedení, které v černém pianovém laku dělá dojem luxusu. Provedení podle výrobce překračuje svou cenovou relaci.

Cenová relace Martin Logan Motion XT je zhruba následující. Motion 60XT by se měly vejít do 100 000 Kč s DPH, centrální reproduktor Motion 50XT stojí zhruba 40 000 Kč s DPH a konečně menší regálový model Motion 35XT by se měl vejít do 50 000 Kč s DPH. Tyto tři modely by v dealerské síti měly být dostupné již během tohoto léta. Zda tento čas zhruba odpovídá také dostupnosti v Evropě, prozatím nevíme.

Zdroj: Martin Logan