Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Mark Levinson No 585: konkurence pro Accuphase E-600

7.5.2014, Petr Štefek, aktualita
Pod značkou Mark Levinson přichází na trh nový vlajkový integrovaný zesilovač No 585. Příznivci značky tak budou mít po mnoha letech zase důvod rozbít prasátko a pořídit si "integru" z dílen amerického giganta.
Mark Levinson má nový integrovaný zesilovač No 585, který by měl konkurovat nejlepším integrovaným zesilovačům ve své třídě, jako je např. Accuphase E-600. Značka Mark Levinson už dávno nereprezentuje svého zakladatele stejného jména, ale spadá pod americký HARMAN Luxury Audio Group. Nový integrovaný zesilovač No 585 bude uveden na HIGH END 2014 v Mnichově v květnu tohoto roku.  Konstruktéři měli za úkol vytvořit zesilovač, který bez problému obslouží analogové i digitální zdroje a bude mít dostatečný výkon pro většinu domácích reprosoustav.

Pokud vynecháme vzletné marketingové proslovy a budeme se věnovat pouze faktům, za pozornost stojí především to, že No 585 má integrovaný DAC, který přes USB podporuje nejen DSD 65 (5.6 MHz), ale také PCM do rozlišení 32-bit a samplovací frekvence 192 kHz. Pozornější zde nabydou menších rozpaků, protože omezení samplovací frekvence na 192 kHz je menší pihou na kráse. Na vině budou nejspíše levnější převodníky (pravděpodobně ESS 9016 Sabre32), které umí DSD, ale zároveň také mají omezenu maximální samplovací frekvenci na 200 kHz.

To je poměrně velká škoda, protože i podstatně levnější přehrávače a DAC (řekněme okolo 40 tisíc) už umí více. Musíme brát ovšem v potaz, že zde je to pouze doplňková funkcionalita. Velmi pravděpodobně toto omezení nebude možné odstranit upgradem, neboť se nejedná o volitelný modul tak, jako to má třeba Accuphase E-600. No 585 má na palubě i HARMAN Clari-FiT, což je procesování signálu a má následně z kompresí postižených záznamů vydolovat o něco málo navíc.

Integrovaný zesilovač No 585 nabídne 6 digitálních (USB, optický a koaxiální) a 4 analogové vstupy (RCA/XLR). Konstrukce celého zesilovače je klasické dual-mono se zrcadlovým umístěním výkonových stupňů. Vnitřní uspořádání by mělo přinášet stejnou potěchu oka jako u integrovaných zesilovačů japonských producentů. No 585 si zakládá i na regulaci hlasitosti a využívá k její regulaci klasicky způsob diskrétní 15-bit R-2R sítě rezistorů a nízko-šumových analogových přepínačů, což by mělo podle výrobce zajistit minimální omezení na straně přenášeného frekvenčního pásma.

U Harmanu vsadili opět na třídu AB, která je pro produkty Mark Levinson typická napříč celým portfoliem. Uvnitř integrovaného zesilovače najdeme velké toroidní transformátory s kapacitou 900 VA a samostatným vinutím pro pravý a levý kanál. Výrobce samostatný lineární regulovaný napájecí zdroj považuje jako nezbytný základ pro dosažení požadované čistoty signálu. No 585 má každý výkonový stupeň osazen 12 páry výkonových tranzistorů a do každého z kanálu poskytuje až 200 W při 8 Ohmech.

Výrobce u No 585 rozpojil koncový zesilovač od předzesilovače, což usnadňuje integraci výkonového stupně pro hlavní (L/R) kanály domácího kina. Další vymožeností je volitelný high-pass filtr pro případ, že se rozhodnete postavit ultimátní 2.1 systém a nechcete trápit malé regálové reproduktory reprodukcí nízkých kmitočtů, které stejně nezvládají a přenecháte je pouze subwooferu. Samozřejmostí je také Ethernet, RS-232, IR pro ovládání v rozsáhlejších domácích instalacích.

Stejně jako každý produkt pod značkou Mark Levinson je i u nově příchozího No 585 zajištěna maximální solidnost provedení, která už je zřetelná jen ze samotných ilustračních fotografií. Design je spíše industriální, ale i tak se v něm skrývá svébytná elegance. Chybět nemůže povinný červený LED displej, který je pro produkty této značky typický. Hmotnost zesilovače se bude podle odhadu pohybovat okolo 30 kg. Cena 12  000 USD nepotěší (to ostatně u high-endu nikdy). Česká cena se dá jen těžko odhadovat, ale budeme rádi za cokoli pod 300 000 Kč s daní.

Zdroj: Monoandstereo