Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Mark Levinson No 519: vše v jednom

19.2.2016, Petr Štefek, aktualita
Mark Levinson No 519 je horká novinka připravená pro CES 2016. Kombinace převodníku, hudebního streameru a CD přehrávače není v oblasti špičkových audio komponent zrovna běžnou záležitostí.
HARMAN International Industries, pod které spadá i legendární značka Mark Levinson, pro CES 2016 připravila zbrusu nový přístroj. Mark Levinson № 519 je multifukční „all-in-one“ zařízení, které patří do ryzího high-endu, a přitom vám nezabere více místa než průměrně velký integrovaný zesilovač. Cílem výrobce bylo reflektovat doslova všechny současné trendy v přehrávání hudby a vybavit přístroj na hranici možností při zachování ještě rozumné ceny. Mark Levinson № 519 svým designem zapadá do konceptu, který nastolil vynikající integrovaný model Mark Levinson № 583. Novinka kombinuje funkci D/A převodníku, sluchátkového zesilovače, hudebního streameru z externích uložišť NAS nebo internetových služeb a trošku překvapivě nabízí také mechaniku pro přehrávání klasických CD. Nechybí dokonce ani připojení skrze bezdrátový standard Bluetooth.

Mark Levinson № 519 byl podle zástupců značky vytvořen tak, aby případnému majiteli nechybělo pro přehrávání digitálního audia vůbec nic. Nebudete potřebovat žádná dodatečná zařízení, žádné další propojovací signálové kabely. Mark Levinson № 519 potřebujete vybavit už pouze vhodnými reprosoustavami, zesilovačem a reproduktorovými kabely. Značka Mark Levinson už dávno nereprezentuje pouze jejího zakladatele, ale stále patří mezi ty nejsolidnější firmy na trhu špičkového audia.

Přístroj byl kompletně navržen v HARMAN Engineering Center of Excellence, které sídlí v Sheltonu v USA a sériová výroba bude opět plně v kompetencích amerického závodu. Mezi rozpoznávací znaky nového modelu patří integrovaná „slot-loading“ CD mechanika a velký informační displej, který slouží nejen pro účely zobrazování informací při streamování nebo přehrávání CD, ale také pro běžné informace spojené s prací integrovaného zesilovače, což u starších modelů integrovaných zesilovačů obstarával červený OLED. Zařízení je vybaveno gigabitovým Ethernet rozhraním, symetrickým AES/EBU, dvěma optickými a koaxiálními digitálními vstupy. K dispozici je také už zmiňované Wi-Fi a Bluetooth s podporou aptX.

Mark Levinson № 519 nabízí hodně také v podpoře digitálních audio formátů. Podporovány jsou hudební soubory v PCM do rozlišení 24 bit/192 kHz a výrobce rovněž nezapomněl na DSD128 (5,6 MHz). V tiskové zprávě je zmiňován také převodník ESS Sabre32 Reference, ale o konkrétním typu se mlčí. V útrobách modelu № 519 se skrývá kompletní embedded PC s operačním systémem Linux. Výrobce implementoval podporu služeb Spotify Connect, TIDAL, QOBUZ, Deezer, Rhapsody a Napster. Smutní nezůstanou ani posluchači internetových rádií a podcastů. Mark Levinson neopomněl ani na svou technologii HARMAN Clari-Fi, která by měla zvukově pomoci u komprimovaných souborů. Vliv této technologie je v ovšem v této kategorii zařízení vždy poněkud sporný, protože z kvalitativně velmi komprimovaného záznamu se prostě hi-res audio ani zázrakem vytvořit nedá.

D/A převodník v útrobách № 519 je plně symetrické řešení uspořádání a nabízí krom symetrických XLR také nesymetrické analogové výstupy RCA. Zajímavostí je také poměrně bohatá výbava na straně digitální výstupů, které reprezentuje nejen obvyklý optický a koaxiální digitální výstup, ale také AES/EBU. Pro ovládání v domácích AV instalacích pak slouží rozhraní RS232. Mark Levinson № 519 může být díky regulaci hlasitosti v digitální doméně použit také jako digitální zdroj a předzesilovač pro koncové zesilovače nebo aktivní reprosoustavy. Podobné kombinace ale nejspíše popírají účel tohoto zařízení, které má být především přehrávačem. Předpoklad propojení s drahým koncovým zesilovačem Mark Levinson nebo případě jiné značky se nejspíše v praxi vyskytovat příliš nebude.

Jednou z nejdůležitějších vlastností takto univerzálního zařízení je jeho uživatelský interface. V případě Mark Levinson № 519 je k dispozici kombinace hardwarových ovladačů na zařízení s řídící aplikací pro operační systémy Apple iOS a Google Android. Stejně jako všechny výrobky Mark Levinson je i № 519 proveden příkladně. Předběžná cena prozatím není známa a zařízení bude dostupné někdy v polovině roku 2016.

Zdroj: Harman.com