Mark Levinson No 519: vše v jednom

Mark Levinson No 519: vše v jednom
, , aktualita
Mark Levinson No 519 je horká novinka připravená pro CES 2016. Kombinace převodníku, hudebního streameru a CD přehrávače není v oblasti špičkových audio komponent zrovna běžnou záležitostí.
K oblíbeným
reklama
HARMAN International Industries, pod které spadá i legendární značka Mark Levinson, pro CES 2016 připravila zbrusu nový přístroj. Mark Levinson № 519 je multifukční „all-in-one“ zařízení, které patří do ryzího high-endu, a přitom vám nezabere více místa než průměrně velký integrovaný zesilovač. Cílem výrobce bylo reflektovat doslova všechny současné trendy v přehrávání hudby a vybavit přístroj na hranici možností při zachování ještě rozumné ceny. Mark Levinson № 519 svým designem zapadá do konceptu, který nastolil vynikající integrovaný model Mark Levinson № 583. Novinka kombinuje funkci D/A převodníku, sluchátkového zesilovače, hudebního streameru z externích uložišť NAS nebo internetových služeb a trošku překvapivě nabízí také mechaniku pro přehrávání klasických CD. Nechybí dokonce ani připojení skrze bezdrátový standard Bluetooth.

Mark Levinson № 519 byl podle zástupců značky vytvořen tak, aby případnému majiteli nechybělo pro přehrávání digitálního audia vůbec nic. Nebudete potřebovat žádná dodatečná zařízení, žádné další propojovací signálové kabely. Mark Levinson № 519 potřebujete vybavit už pouze vhodnými reprosoustavami, zesilovačem a reproduktorovými kabely. Značka Mark Levinson už dávno nereprezentuje pouze jejího zakladatele, ale stále patří mezi ty nejsolidnější firmy na trhu špičkového audia.

Přístroj byl kompletně navržen v HARMAN Engineering Center of Excellence, které sídlí v Sheltonu v USA a sériová výroba bude opět plně v kompetencích amerického závodu. Mezi rozpoznávací znaky nového modelu patří integrovaná „slot-loading“ CD mechanika a velký informační displej, který slouží nejen pro účely zobrazování informací při streamování nebo přehrávání CD, ale také pro běžné informace spojené s prací integrovaného zesilovače, což u starších modelů integrovaných zesilovačů obstarával červený OLED. Zařízení je vybaveno gigabitovým Ethernet rozhraním, symetrickým AES/EBU, dvěma optickými a koaxiálními digitálními vstupy. K dispozici je také už zmiňované Wi-Fi a Bluetooth s podporou aptX.

Mark Levinson № 519 nabízí hodně také v podpoře digitálních audio formátů. Podporovány jsou hudební soubory v PCM do rozlišení 24 bit/192 kHz a výrobce rovněž nezapomněl na DSD128 (5,6 MHz). V tiskové zprávě je zmiňován také převodník ESS Sabre32 Reference, ale o konkrétním typu se mlčí. V útrobách modelu № 519 se skrývá kompletní embedded PC s operačním systémem Linux. Výrobce implementoval podporu služeb Spotify Connect, TIDAL, QOBUZ, Deezer, Rhapsody a Napster. Smutní nezůstanou ani posluchači internetových rádií a podcastů. Mark Levinson neopomněl ani na svou technologii HARMAN Clari-Fi, která by měla zvukově pomoci u komprimovaných souborů. Vliv této technologie je v ovšem v této kategorii zařízení vždy poněkud sporný, protože z kvalitativně velmi komprimovaného záznamu se prostě hi-res audio ani zázrakem vytvořit nedá.

D/A převodník v útrobách № 519 je plně symetrické řešení uspořádání a nabízí krom symetrických XLR také nesymetrické analogové výstupy RCA. Zajímavostí je také poměrně bohatá výbava na straně digitální výstupů, které reprezentuje nejen obvyklý optický a koaxiální digitální výstup, ale také AES/EBU. Pro ovládání v domácích AV instalacích pak slouží rozhraní RS232. Mark Levinson № 519 může být díky regulaci hlasitosti v digitální doméně použit také jako digitální zdroj a předzesilovač pro koncové zesilovače nebo aktivní reprosoustavy. Podobné kombinace ale nejspíše popírají účel tohoto zařízení, které má být především přehrávačem. Předpoklad propojení s drahým koncovým zesilovačem Mark Levinson nebo případě jiné značky se nejspíše v praxi vyskytovat příliš nebude.

Jednou z nejdůležitějších vlastností takto univerzálního zařízení je jeho uživatelský interface. V případě Mark Levinson № 519 je k dispozici kombinace hardwarových ovladačů na zařízení s řídící aplikací pro operační systémy Apple iOS a Google Android. Stejně jako všechny výrobky Mark Levinson je i № 519 proveden příkladně. Předběžná cena prozatím není známa a zařízení bude dostupné někdy v polovině roku 2016.

Zdroj: Harman.com
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek