www.svetaudia.cz
>
>
>
>

Marantz SR6009/7009: podpora DSD i streamovaného audia

Marantz SR6009/7009: podpora DSD i streamovaného audia
, , aktualita
Marantz dělá ze svých receiverů skutečně multifunkční zařízení s podporou streamování hudebních souborů po síti. Vše lze navíc ovládat skrze aplikaci pro iOS nebo Android. Potěší rovněž podpora DSD a streamovacích služeb jako je Spotify.
K oblíbeným
reklama
Marantz představil dva nové AV receivery, které budou v obchodech reálně dostupné konce roku 2014. Marantz SR6009 je receiver s funkcí streameru a podporou 7.2 kanálů a Marantz SR7009 je rovněž receiver s podporou streamování, ale s podporou konfigurace 9.2 a standardu Dolby Atmos.

Levnější model SR6009 podporuje WiFi a Bluetooth a také AirPlay. Standardem je i klasické síťové rozhraní s konektorem RJ45. Výkony tohoto receiveru jsou nadstandardní a výrobce se chlubí 185 W na kanál, což je ale nutné brát s rezervou, protože multikanálové zesilovače se k podobným hodnotám nedostanou v reálu ani na dosah a výrobci většinou mlčí o metodice, kterou tyto výkony počítají. Marantz se rovněž chlubí součástkovou základnou a topologií spadající do firemního Marantz HDAM.

Marantz SR6009 je zajímavý především tím, že dokáže díky integrovanému dekodéru médií přehrávat po síti různé formáty hudebních souborů. Využít pro tyto účely můžete kromě PC i běžný síťový disk připojený skrze router. Podpora se týká formátů MP3, WMA, FLAC HD, ALAC, WAV192/24, AAC, DSD a AIFF. Podpora bezeztrátového FLAC je až do rozlišení 24-bit/192 kHz. Potěší i podpora přehrávání gapless, což ve výsledku znamená, že vaše živé koncerty nebo nahrávky klasické hudby nebudou ničím rušeny. Další výhodou je podpora internetových rádií a streamovacích služeb typu Spotify. K dispozici jsou i dekodéry Dolby TrueHD a DTSHD Master Audio. Jako třešničku musím zmínit rozhraní USB a předzesilovač pro gramofonové přenosky (MM).

Zapomenout nesmíme ani obrazové možnosti, které zahrnují nejnovější verzi HDMI s podporou 4K (60 Hz – 2160p). Vstupy HDMI jsou osazeny v konfiguraci 7+1 (4K) a výstupy reprezentují dvě HDMI. Standardem je rovněž upscaling SD a non-Full HD rozlišení do plného Full HD (1080p) a rozlišení 4K (50/60 Hz). Jaký bude kvalitativní výsledek SD signálu převedeného na Full HD či 4K se lze jen dohadovat, ale bude se spíše než o spásu jednat o nouzové řešení, které kvality záznamů v těchto nativních rozlišení nebude zdaleka dosahovat. Marantz si neodpustil ani ECO mód, který podle výrobce značně redukuje spotřebu, pokud uživatel poslouchá hudbu, nebo se dívá na filmy s nižší úrovní hlasitosti. Dobrou zprávou je, že ECO mód je vypnutelný, protože velmi pravděpodobně bude ovlivňovat dynamiku reprodukce.

Kalibrace a optimalizace jsou založeny na osvědčeném Audyssey MultEQ XT (Pro ready). Komunikace s uživatelem probíhá přes velký multifunkční displej přístroje, kde ovšem bude chybět čeština. Majitel ale může rovněž využít aplikace Marantz Remote App pro iOS nebo Android. Kalibrace probíhá víceméně automaticky a nevyžaduje zdatného měřiče.

Dražší model Marantz SR7009 má veškerou funkčnost nižšího modelu a přidává několika dalších lákadel a důvodů, proč jít o něco výše. Vyšší výkon 200 W na kanál tím hlavním lákadlem nebude, ale 4 DSP (Digital Sound Processing ) jednotky dovolují podporu Dolby Atmos, Audyssey DSX a DTS Neo:X 11.1 už třeba ano. Model SR7009 dovoluje využít 7/9/11 kanálu pod Dolby Atmos v konfiguracích 5.1.2, 5.1., a 7.1.2. Dalším rozdílem jsou 3 výstupy HDMI a předzesilovač s podporou konfigurace kanálů 13.2. Nastavení a korekce zvuku jsou v kompetencích pokročilejšího MultEQ XT32 / LFC (Pro ready).

Zdroj: Marantz
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek