www.svetaudia.cz
>
>
>

Marantz NA-6005: levný streamer hi-res audia

Marantz NA-6005: levný streamer hi-res audia
, , aktualita
Marantz doplňuje průběžně každou svou produktovou řadu o streamer hi-res audio formátů. Tentokráte došlo na jednu z nejlevnějších řad s označením 6005, kde již najdeme integrovaný zesilovač a CD přehrávač.
K oblíbeným
reklama
Marantz představil síťový přehrávač NA-6005, který disponuje zabudovaným modulem pro Wi-Fi a Bluetooth přenosy. Tento streamer doplňuje řadu 6005, kde již nalezneme integrovaný zesilovač PM-6005 a CD přehrávač CD-6005.  Streamer Marantz  NA-6005 bude k dostání v prvním kvartále tohoto roku a bude k dispozici v obligátním černém a stříbrno-zlatém provedení.

Marantz rozhodně na poli hudebních streameru nelenoší, což dokazují nedávno uvedené modely NA-8005 a NA-11S1. Zbrusu nový model staví na jejich základech, ale samozřejmě v o něco málo okleštěnějším provedení.  Tento levnější streamer se podle marketingových materiálů Marantz pyšní výběrovou součástkovou základnou včetně firemním modulů HDAM a HDAM-SA2. Převodník v případě tohoto přístroje má své limity na 192kHz/24-bitech. O konkrétním čipu se prozatím nehovoří, ale je pravděpodobné, že se bude jednat o některý z nižších modelů ESS Technology.

Přístroj má zaručenu kompatibilitu s DLNA 1.5 a většina uživatelů zřejmě bude intenzivně využívat Network Attached Storage Devices (NAS) pro přehrávání hudebních souborů ve formátech WAV, WMA, MP3, MPEG-4 AAC, FLAC a ALAC. Podporovány jsou i formáty FLAC HD 192 kHz / 24 bitů a WAV 192 kHz / 24 bitů. To je samozřejmě dáno typem použitého převodníku. Gapless přehrávání, respektive kontinuální přehrávání bez mezer, se také hodí u některých živých nahrávek koncertů nebo klasické hudby.  V případě Marantz NA-6005 dostáváte téměř identické provedení s dražším modelem NA-8005, což je velmi příjemné.

Přední panel streameru NA-6005 má standardní USB port, přes který lze připojit např. iPhone či iPod a přes tento digitální interface opět přehrávat hudbu přímo na streameru. USB není pro přenos audio dat ideálním rozhraním, ale je pravděpodobné, že díky své rozšířenosti bude i nadále hrát v této oblasti prim. Zařízení má pouze jeden typ USB portu (USB-A). USB typu B je vyhrazeno pouze pro dražší modely). Marantz NA-6005 se tak nestává současně externím USB převodníkem podporujícím asynchronní přenosy. Výrobce se explicitně nezmiňuje o typu převodníku, ale podle všech indicií by to mohl být převodník ESS Sabre 9011, který umí dekódovat DSD 64/128 (DSD over PCM) a zároveň u něj existuje omezení pro PCM na hranici 200 kHz pro samplovací frekvenci.

Pokud Marantz NA-6005 připojíte k do sítě, tak můžete pomocí softwarové ovládací aplikace nebo přidaného hardwarového dálkového ovladače řídit samotnou reprodukci. Aplikace je dostupná pro mobilní telefony a tablety s operačními systémy Apple iOS a Android. Je škoda, že výrobce neudělal také aplikací pro Windows Phone/RT. Displej zobrazuje informaci o přehrávané skladbě, vzorkovací frekvenci a audio formátu. Díky přítomnosti podpory DSD64/128 je prozatím velkou neznámou to, zda bude streameru umět přehrávat DSD přímo po síti. Tato funckionalita ovšem zřejmě zůstane vyhrazena NAD s nainstalovaným MinimServer (nebo podobným software). Možná bude podporovat DSD přední port USB-A, který zvládne přehrávání z USB flashdisku nebo externího pevného disku.

Samozřejmostí je podpora Spotify a internetových rádií. Byli bychom určitě rádi, pokud by prostor dostala i služba Tidal, která na rozdíl od ostatních konkurentů streamuje v lossless audio formátu FLAC. Cena zařízení není známa, ale lze předpokládat, že bude na úrovni ostatních komponent řady Marantz 6005 a zároveň zohlední cenu konkurenčního streameru Pioneer N-50A, takže by ve výsledku tento streamer mohl stát okolo 15 tisíc korun s daní. 

Zdroj: Hifi.pl
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek