Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Marantz NA-6005: levný streamer hi-res audia

23.1.2015, Petr Štefek, aktualita
Marantz doplňuje průběžně každou svou produktovou řadu o streamer hi-res audio formátů. Tentokráte došlo na jednu z nejlevnějších řad s označením 6005, kde již najdeme integrovaný zesilovač a CD přehrávač.
Marantz představil síťový přehrávač NA-6005, který disponuje zabudovaným modulem pro Wi-Fi a Bluetooth přenosy. Tento streamer doplňuje řadu 6005, kde již nalezneme integrovaný zesilovač PM-6005 a CD přehrávač CD-6005.  Streamer Marantz  NA-6005 bude k dostání v prvním kvartále tohoto roku a bude k dispozici v obligátním černém a stříbrno-zlatém provedení.

Marantz rozhodně na poli hudebních streameru nelenoší, což dokazují nedávno uvedené modely NA-8005 a NA-11S1. Zbrusu nový model staví na jejich základech, ale samozřejmě v o něco málo okleštěnějším provedení.  Tento levnější streamer se podle marketingových materiálů Marantz pyšní výběrovou součástkovou základnou včetně firemním modulů HDAM a HDAM-SA2. Převodník v případě tohoto přístroje má své limity na 192kHz/24-bitech. O konkrétním čipu se prozatím nehovoří, ale je pravděpodobné, že se bude jednat o některý z nižších modelů ESS Technology.

Přístroj má zaručenu kompatibilitu s DLNA 1.5 a většina uživatelů zřejmě bude intenzivně využívat Network Attached Storage Devices (NAS) pro přehrávání hudebních souborů ve formátech WAV, WMA, MP3, MPEG-4 AAC, FLAC a ALAC. Podporovány jsou i formáty FLAC HD 192 kHz / 24 bitů a WAV 192 kHz / 24 bitů. To je samozřejmě dáno typem použitého převodníku. Gapless přehrávání, respektive kontinuální přehrávání bez mezer, se také hodí u některých živých nahrávek koncertů nebo klasické hudby.  V případě Marantz NA-6005 dostáváte téměř identické provedení s dražším modelem NA-8005, což je velmi příjemné.

Přední panel streameru NA-6005 má standardní USB port, přes který lze připojit např. iPhone či iPod a přes tento digitální interface opět přehrávat hudbu přímo na streameru. USB není pro přenos audio dat ideálním rozhraním, ale je pravděpodobné, že díky své rozšířenosti bude i nadále hrát v této oblasti prim. Zařízení má pouze jeden typ USB portu (USB-A). USB typu B je vyhrazeno pouze pro dražší modely). Marantz NA-6005 se tak nestává současně externím USB převodníkem podporujícím asynchronní přenosy. Výrobce se explicitně nezmiňuje o typu převodníku, ale podle všech indicií by to mohl být převodník ESS Sabre 9011, který umí dekódovat DSD 64/128 (DSD over PCM) a zároveň u něj existuje omezení pro PCM na hranici 200 kHz pro samplovací frekvenci.

Pokud Marantz NA-6005 připojíte k do sítě, tak můžete pomocí softwarové ovládací aplikace nebo přidaného hardwarového dálkového ovladače řídit samotnou reprodukci. Aplikace je dostupná pro mobilní telefony a tablety s operačními systémy Apple iOS a Android. Je škoda, že výrobce neudělal také aplikací pro Windows Phone/RT. Displej zobrazuje informaci o přehrávané skladbě, vzorkovací frekvenci a audio formátu. Díky přítomnosti podpory DSD64/128 je prozatím velkou neznámou to, zda bude streameru umět přehrávat DSD přímo po síti. Tato funckionalita ovšem zřejmě zůstane vyhrazena NAD s nainstalovaným MinimServer (nebo podobným software). Možná bude podporovat DSD přední port USB-A, který zvládne přehrávání z USB flashdisku nebo externího pevného disku.

Samozřejmostí je podpora Spotify a internetových rádií. Byli bychom určitě rádi, pokud by prostor dostala i služba Tidal, která na rozdíl od ostatních konkurentů streamuje v lossless audio formátu FLAC. Cena zařízení není známa, ale lze předpokládat, že bude na úrovni ostatních komponent řady Marantz 6005 a zároveň zohlední cenu konkurenčního streameru Pioneer N-50A, takže by ve výsledku tento streamer mohl stát okolo 15 tisíc korun s daní. 

Zdroj: Hifi.pl