Marantz HD-AMP1: první zesilovač značky ve třídě D

Marantz HD-AMP1: první zesilovač značky ve třídě D
, , aktualita
Světoznámá japonská značka Marantz uvedla svůj vůbec první zesilovač ve třídě D. Jedná se o kompaktní model série MusicLink s integrovaným D/A převodníkem s podporou DSD a sluchátkovým zesilovačem.
K oblíbeným
reklama
Marantz pošle na trh počátkem roku 2016 nový digitální zesilovače se zabudovaným D/A převodníkem. Novinka bude označena HD-AMP1 a bude se jednat o další rozšíření řady MusicLink. Zařízení se bude dodávat v klasickém stříbrno-zlatém a černém provedení. Marantz HD-AMP1 je velmi podobný již uvedenému modelu HD-DAC1, se kterým sdílí skoro stejné šasi a design.

Zabudovaný zesilovač pracuje ve třídě D a má výkon 70 wattů na kanál při zátěži 4 ohmy. Jedná se o vůbec první zesilovač Marantz pracující ve třídě D. Zvláštností řešení ve třídě D je, že na rozdíl o mnoha jiných nebere signál do zpětnovazební smyčky z modulu zesilovače, ale už za LC filrem. Podle konstruktérů je tím zesilovač méně závislý na impedanci připojených reprosoustav. Součinitel tlumení je díky tomu řešení dle zástupců Marantz vyrovnaněší napříč přenášeným pásmem. Firma rovněž jedním dechem dodává, že pro zesilovač byly vybrány nejkvalitnější možné součástky.

Na palubě toho malého integrovaného zesilovače s D/A převodníkem se nachází také firemní technologie Marantz Music Mastering, která byla poprvé použitá u dražší série Marantz 11. Marantz HD-AMP1 adaptovanou a poněkud zjednodušenou technologii nazval pro levnější zařízení Marantz Musical Digital Filtering. Pro případné zájemce je ovšem nejdůležitější, že uživatel má na výběr dvě různá nastavení digitální filtru a může si tak zvuk jemně doladit podle toho, která ze dvou možností mu bude nejvíce vyhovovat.

Část D/A převodníku se může pochlubit zdvojenými hodinami (Dual CrystalClock) a také čipem ESS Sabre ES9010KM2. Tento čip patří k nižší třídě ESS Technology, ale přesto nabízí mnoho zajímavostí včetně programovatelných digitálních filtrů nebo řízení hlasitosti. Čip je vhodný především pro nasazení v mobilních zařízeních, ale Marantz si s ním věděl evidentně rady i zde. Podporovány jsou všechny bezztrátové formáty jako FLAC či ALAC až do rozlišení 32 bitů/384 kHz. Přes USB je mimo zmiňovaného PCM dostupná také podpora DSD do samplovací frekvence 11,2 MHz, což představuje formát DSD256. USB rozhraní je asynchronní a galvanicky oddělené.

Mimo USB je k dispozici také několik digitální vstupů, které jsou reprezentovány optickým a koaxiálním rozhraním SPDIF. Zde jsou limity nastavené na 192 kHz/24 bitů, což ovšem pro naprostou většinu hudby stačí. Reproduktorové terminály dovolují připojit jeden pár reprosoustav. Samozřejmostí je u Marantz OLED informační displej a také dálkové ovládání. Novinka by měla stát zhruba okolo 40 tisíc korun s daní. Rozměry zařízení jsou 304×107×352 mm a hmotnost činí 5,8 kg.

Zdroj: Hifi.pl
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek