Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Luxman D-08u/D-06u: přehrávače SACD dostaly USB s podporou DSD

24.4.2014, Petr Štefek, aktualita
Luxman vybavil své špičkové přehrávače SACD/CD USB s podporou pro přehrávání hi-res audia do 384kHz/32-bit a DSD 64. Z přehrávačů se tak stávají plnohodnotné převodníky pro libovolný audio formát.
Původní přehrávače CD/SACD Luxman D-06/D-08 zde jsou s námi od roku 2009, ale ani po letech neztratily nic ze svého kouzla. Původní majitelé zřejmě nebudou mít jen tak potřebu tyto stroje měnit za novou řadu. Ta ale vylepšení přináší a dočkáme se napravení v recenzích často zmiňované absence USB a funkcionality přehrávače jako D/A převodníku z PC.

Luxman je značka, která si dává s uváděním nových výrobků velmi na čas, a tak je zřejmé, že implementace funkcionality USB DAC do přehrávače fyzických disků není na trhu úplná novinka a mnoho podstatně levnějších přehrávačů už podobnou „vychytávkou“ disponuje. Na druhou stranu pokud to znamená, že Luxman posunul zvukové možnosti přehrávačů zase o kousek dále, mohlo by se jednat o velmi zajímavou volbu.Luxman D-08u je vlajkovou lodí firmy, čemuž napovídá i její cenovka, která by po započítaní cla a dalších nákladů mohla činit něco okolo 400 000 Kč s daní. Jako základ byla použita dvojice převodníků Burr-Brown PCM1792A (každý z nich pro jeden kanál) a na palubě je také zbrusu nové obvodové řešení analogové části ODNF 4.0, které bylo prezentováno zatím pouze u nové vlajkové řady dělených zesilovačů Luxman C-900u/M-900u. Samozřejmostí je přítomnost firemní čtecí mechaniky LxDTM, která sama o sobě váží 5,5 kg. Provedení přístroje je stejné jako u předešlého modelu D-08 a nelze k němu mít sebemenších výhrad.Levnější, troch se mi příčí říci lidovější, model Luxman D-06u opět vychází ze staršího modelu Luxman D-06 a přidává funkcionalitu USB převodníku. Další detaily nejsou známy, ale v případě toho levnějšího modelu zřejmě zůstane vše původní. Těšit se ovšem můžeme na podporu DSD 64 po USB nebo PCM až do samplovací frekvence 384 kHz a rozlišení 32-bit. Čip TAS3152 přítomný u vlajkové lodi je na palubě také u levnější verze a má na starost up-samplování PCM až na 384 kHz. Jedná se v podstatě o obdobu Legato Linku od Pioneeru.

Cena této verze by se měla podle oficiálního dovozce pohybovat pod 200 tisícovou hranicí s daní, což je hozená rukavice pro Accuphase DP-550 s cenou okolo 300 tisíc. Lze předpokládat, že Luxman vybaví USB také svůj nejlevnější model CD/SACD D-05, ale toho se dočkáme nejspíše až na konci letošního roku. K dokonalosti těmto přehrávačům chybí už jen funkcionalita síťového streameru, kde by nebylo nutné řešit přehrávání skrze připojené PC, ale komfortně přes sdílený síťový disk. Přiznávám ovšem, že si zde již trochu vymýšlím, ale s podobným řešením by přišlo skutečné high-endové all-in-one.

Zdroj: Luxman