Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Lumin U1: digitální transport pro D/A převodníky

5.2.2016, Petr Štefek, aktualita
Lumin U1 je nový digitální transport společnosti Pixel Magic, která s ním chce konkurovat osvědčeným výrobkům značek Aurender nebo Auralic. Lumin U1 potěší svým provedením a vlastnostmi, ale naopak nepotěší svou cenou.
Na českém trhu se objevil nový relativně drahý digitální transport hi-res audia pod značkou Lumin. High-endový Lumin U1 má mnoho společného se svými dražšími souputníky v podobě streameru A1 a S1, ale samozřejmě muselo dojít vzhledem k jiné koncepci (absenci D/A převodníku) k výrazným úpravám. Lumin U1 na českém trhu bude stát zhruba 190 000 korun s DPH, což je stejná cena jako u vynikajícího streameru Lumin A1. Firma si musí v tomto opravdu věřit, protože v současnosti Lumin U1 představuje nejdražší digitální transport bez dalších funkcí (např. uložiště či SSD cache).

Cílem konstruktérů bylo nabídnout na trhu zařízení, které bude konkurovat digitálním transportům značek Auralic a Aurender, které v této oblasti jednoznačně kralují. Lumin U1 staví na designu modelu Lumin A1/S1, což znamená šasi z jednoho kusu hliníku. Lumin U1 postrádá D/A převodník a bude se hodit všude tam, kde je již k dispozici špičkový D/A převodník, který možností transportu využije. Stejně jako hudební streamery této značky má i digitální transport externí napájecí zdroj. Tento zdroj bude velmi pravděpodobně totožný s lineární variantou užitou u vlajkového modelu S1.

Analogové výstupy nejsou vzhledem k absenci D/A modulu logicky k dispozici a přiblížíme si tedy výhradně digitální výstupy, které mají sloužit k propojení s externími převodníky. Dvojice USB výstupů podporuje DSD128 (5,6 MHz) a PCM o samplovací frekvenci od 44,1 kHz do 384 kHz při bitové hloubce 16/24/32 bitů. K dispozici je také čtveřice digitálních výstupů SPDIF: optické, koaxiální RCA, koncentrické BNC a profesionální AES/EUB skrze XLR. Všechny ze zmiňovaných podporují na výstupu DSD64 (2,8 MHz - DSD over PCM) nebo PCM 44,1 kHz-192 kHz o bitové hloubce 16/24 bitů.

Vstupy reprezentuje rozhraní Ethernet (1000BASE-T) nebo USB (podporovány jsou uložiště v souborovém systému FAT32, NTFS a EXT2/3). Podporováno je DSD v souborech DSF/DIFF, bezztrátové formáty PCM (FLAC, Apple Lossless-ALAC, WAV, AIFF) a ztrátové alternativy v podobě obligátní MP3 a AAC (M4A). Stejně jako ostatní zařízení značky podporuje i Lumin U1 protokol UPnP AV s rozšířením pro streamování audia. Gapless Playback je pro transport samozřejmostí.

Pokud vlastníte NAS (např. Synology) s možností instalace MinimServer a adekvátní D/A převodník s podporou DSD, tak si užijete i tento 1bitový záznam přímo ze síťového disku. Pokud máte třeba obyčejný síťový disk Western Digital, tak na DSD po síti zapomeňte. V tomto ohledu se jeví jako univerzálnější zařízení například Aurender N100, který si umí natáhnout přehrávané soubory na integrovaný SSD a přehrávat je přímo ze zařízení.

Lumin D1 umí obsloužit formát v nativní formě DSD (DSF, DIFF), ale v případě nutnosti je k dispozici také DoP. PCM zahrnuje podporu (FLAC, Apple Lossless/ALAC, WAV, AIFF) do vzorkovací frekvence 384 kHz a rozlišení 32 bitů. DSD je omezeno na 2,8 MHz (DSD64). Toto není překvapením, protože podporu DSD128 má až vlajkový přehrávač Lumin S1. Ztrátové formáty jsou reprezentovány podporou Mp3 a AAC. Lumin umí rovněž up-sampling nižších audio formátů v PCM na DSD. Limitem je v tomto případě 96 kHz, kde vyšší formáty již up-samplovat nelze. Gapless přehrávání je samozřejmostí a za tímto účelem také dedikovaný buffer přímo v zařízení.

Podobně jako ostatní streamery z rodiny Lumin také digitální transport Lumin U1 potřebuje ke svému plnému využití tablet Apple iPad (minimálně verzi 2 s operačním systémem iOS 5.0 nebo vyšším) nebo zařízení s Android 4.0 a vyšším. Samotná řídící aplikace pro správu a ovládání přehrávání patří k tomu nejlepšímu, co lze v této oblasti vidět. Pokud Apple iPad nebo jiný tablet na operačním systému Android nevlastníte, tak si jednoduše musíte k ceně Lumin U1 přičíst minimálně 5 tisíc korun navíc. Lumin U1 může být v průběhu času aktualizován a vylepšen po stránce firmwaru.

Lumin U1 není se svou hmotností 8 kg žádný střízlík a připočítat musíme ještě 2kg napájecí zdroj. Rozměry 350×60×345 mm to jen dokreslují. Pokud se vám výbava i provedení tohoto nového transportu líbí, tak se na dostupnost informujte u distributora Lumin. Na konci této zprávy si postěžuji, že raději než takto drahý digitální transport bych na trhu velmi rád viděl ekonomickou alternativu vycházející například z Lumin T1 nebo ještě lépe D1, která by svou cenou nepřesahovala 50 tisíc korun. Takto zůstává jedinou alternativou Auralic Aries.

Zdroj: Luminmusic.com