www.svetaudia.cz
>
>
>

Lumin U1: digitální transport pro D/A převodníky

Lumin U1: digitální transport pro D/A převodníky
, , aktualita
Lumin U1 je nový digitální transport společnosti Pixel Magic, která s ním chce konkurovat osvědčeným výrobkům značek Aurender nebo Auralic. Lumin U1 potěší svým provedením a vlastnostmi, ale naopak nepotěší svou cenou.
K oblíbeným
reklama
Na českém trhu se objevil nový relativně drahý digitální transport hi-res audia pod značkou Lumin. High-endový Lumin U1 má mnoho společného se svými dražšími souputníky v podobě streameru A1 a S1, ale samozřejmě muselo dojít vzhledem k jiné koncepci (absenci D/A převodníku) k výrazným úpravám. Lumin U1 na českém trhu bude stát zhruba 190 000 korun s DPH, což je stejná cena jako u vynikajícího streameru Lumin A1. Firma si musí v tomto opravdu věřit, protože v současnosti Lumin U1 představuje nejdražší digitální transport bez dalších funkcí (např. uložiště či SSD cache).

Cílem konstruktérů bylo nabídnout na trhu zařízení, které bude konkurovat digitálním transportům značek Auralic a Aurender, které v této oblasti jednoznačně kralují. Lumin U1 staví na designu modelu Lumin A1/S1, což znamená šasi z jednoho kusu hliníku. Lumin U1 postrádá D/A převodník a bude se hodit všude tam, kde je již k dispozici špičkový D/A převodník, který možností transportu využije. Stejně jako hudební streamery této značky má i digitální transport externí napájecí zdroj. Tento zdroj bude velmi pravděpodobně totožný s lineární variantou užitou u vlajkového modelu S1.

Analogové výstupy nejsou vzhledem k absenci D/A modulu logicky k dispozici a přiblížíme si tedy výhradně digitální výstupy, které mají sloužit k propojení s externími převodníky. Dvojice USB výstupů podporuje DSD128 (5,6 MHz) a PCM o samplovací frekvenci od 44,1 kHz do 384 kHz při bitové hloubce 16/24/32 bitů. K dispozici je také čtveřice digitálních výstupů SPDIF: optické, koaxiální RCA, koncentrické BNC a profesionální AES/EUB skrze XLR. Všechny ze zmiňovaných podporují na výstupu DSD64 (2,8 MHz - DSD over PCM) nebo PCM 44,1 kHz-192 kHz o bitové hloubce 16/24 bitů.

Vstupy reprezentuje rozhraní Ethernet (1000BASE-T) nebo USB (podporovány jsou uložiště v souborovém systému FAT32, NTFS a EXT2/3). Podporováno je DSD v souborech DSF/DIFF, bezztrátové formáty PCM (FLAC, Apple Lossless-ALAC, WAV, AIFF) a ztrátové alternativy v podobě obligátní MP3 a AAC (M4A). Stejně jako ostatní zařízení značky podporuje i Lumin U1 protokol UPnP AV s rozšířením pro streamování audia. Gapless Playback je pro transport samozřejmostí.

Pokud vlastníte NAS (např. Synology) s možností instalace MinimServer a adekvátní D/A převodník s podporou DSD, tak si užijete i tento 1bitový záznam přímo ze síťového disku. Pokud máte třeba obyčejný síťový disk Western Digital, tak na DSD po síti zapomeňte. V tomto ohledu se jeví jako univerzálnější zařízení například Aurender N100, který si umí natáhnout přehrávané soubory na integrovaný SSD a přehrávat je přímo ze zařízení.

Lumin D1 umí obsloužit formát v nativní formě DSD (DSF, DIFF), ale v případě nutnosti je k dispozici také DoP. PCM zahrnuje podporu (FLAC, Apple Lossless/ALAC, WAV, AIFF) do vzorkovací frekvence 384 kHz a rozlišení 32 bitů. DSD je omezeno na 2,8 MHz (DSD64). Toto není překvapením, protože podporu DSD128 má až vlajkový přehrávač Lumin S1. Ztrátové formáty jsou reprezentovány podporou Mp3 a AAC. Lumin umí rovněž up-sampling nižších audio formátů v PCM na DSD. Limitem je v tomto případě 96 kHz, kde vyšší formáty již up-samplovat nelze. Gapless přehrávání je samozřejmostí a za tímto účelem také dedikovaný buffer přímo v zařízení.

Podobně jako ostatní streamery z rodiny Lumin také digitální transport Lumin U1 potřebuje ke svému plnému využití tablet Apple iPad (minimálně verzi 2 s operačním systémem iOS 5.0 nebo vyšším) nebo zařízení s Android 4.0 a vyšším. Samotná řídící aplikace pro správu a ovládání přehrávání patří k tomu nejlepšímu, co lze v této oblasti vidět. Pokud Apple iPad nebo jiný tablet na operačním systému Android nevlastníte, tak si jednoduše musíte k ceně Lumin U1 přičíst minimálně 5 tisíc korun navíc. Lumin U1 může být v průběhu času aktualizován a vylepšen po stránce firmwaru.

Lumin U1 není se svou hmotností 8 kg žádný střízlík a připočítat musíme ještě 2kg napájecí zdroj. Rozměry 350×60×345 mm to jen dokreslují. Pokud se vám výbava i provedení tohoto nového transportu líbí, tak se na dostupnost informujte u distributora Lumin. Na konci této zprávy si postěžuji, že raději než takto drahý digitální transport bych na trhu velmi rád viděl ekonomickou alternativu vycházející například z Lumin T1 nebo ještě lépe D1, která by svou cenou nepřesahovala 50 tisíc korun. Takto zůstává jedinou alternativou Auralic Aries.

Zdroj: Luminmusic.com
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek