Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

LUMIN M1: integrovaný zesilovač a streamer

9.11.2015, Petr Štefek, aktualita
LUMIN je značkou, která si za několik málo let své existence vydobyla dobré jméno řadou pozitivních recenzí a spokojeností samotných uživatelů. Je proto logické, že se značka snaží rozšiřovat své portfolio o další zajímavé výrobky.
LUMIN jede na vlně úspěchu svých streamerů, které hravě strčí do kapsy nejedno konkurenta zvučnějších jmen, a uvádí další zajímavou novinku. Integrované zařízení je logickým krokem, který pomůže uspořit peníze nutné k pořízení samostatného integrovaného zesilovače a streameru.

Otázkou ovšem je, zda dokáže integrovaný zesilovače ve třídě D kvalitou své reprodukce konkurovat zesilovačům v podobné cenové relaci ve třídě A nebo AB. Francouzský Devialet ukázal, že moderní all-in-one s kvalitním zvukem nemusí být fikcí, ale rovněž ukázal, že špičkové integrované zesilovače ve třídě A mají stále velmi dobré opodstatnění.

V případě LUMIN M1 ovšem mluvíme o zařízení, které se svou cenou vejde do 70 tisíc korun s daní a integruje funkcionalitu modelu D1 a již zmíněného zesilovače ve třídě D o relativně skrovném výkonu 2×60 W při 8Ω a 2×100 W při 4Ω. Šasi a design odpovídají zvyklostem u modelů D1 a T1, což znamená kombinaci hliníkového čelního panelu a ocelového plechu.

Konektivitu přístroje LUMIN M1 reprezentuje síťové rozhraní Ethernet (1000Base-T) a digitální vstupy USB. Do USB možné připojit paměťová média formátovaná ve FAT32 (limit 4GB na soubor), NTFS nebo EXT2/3. V zásadě je tedy možné použít libovolných externí pevný disk nebo klíč. Prim bude hrát velmi pravděpodobně možnosti připojení LUMIN M1 do domácí sítě se samostatným sdíleným síťovým diskem.

Zařízení obsluhuje protokol UPnP AV s rozšířením pro streamování audia (nutnost pro DSD). Gapless přehrávání je dneska již samozřejmostí a nutností pro živé koncerty nebo kontinuální záznamy klasické hudby. Podpora formátů zahrnuje bezztrátové 1bitové DSD (DSF, DIFF, DoP) a multibitové PCM (FLAC, Apple Lossless, WAV, AIFF) kódování. Podporované ztrátové formáty reprezentuje PCM (MP3, AAC v M4A). Podpora PCM zahrnuje rozlišení do 384kHz/32-bit a DSD je podporováno do samplovací frekvence 5,6 MHz (DSD128).

Stejně jako předchozí modely LUMIN i model M1 podporuje up-samplování hudebních souborů PCM do samplovací frekvence 96 KHz na PCM s vyšším rozlišením nebo rovnou DSD. Přínos je samozřejmě sporný, ale v některých případech reprodukci zpříjemní. Ovládací aplikace pro streamer LUMIN je stále špičkou na trhu a nově jsou podporovány krom tabletů Apple také tablety na operačním systému Android. Podpora streamovacích služeb zahrnuje TIDAL, Qobuz a Spotify.

Software LUMIN M1 bude možné stejně jako u ostatních komponent značky bez problému upgradovat, když výrobce vypustí do světa nový firmware. Celková hmotnost přístroje činí 4,5 kg a rozměry přístroje jsou 361×58×323 mm. Dostupnost LUMIN M1 je odhadnuta na první kvartál následujícího roku.

Zdroj: Hifi.pl