Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Jamo Concert Series: nová vlajková řada dánské značky

19.8.2014, Petr Štefek, aktualita
Jamo je poměrně starou a známou značkou ve světě audia, ale přesto se poslední léta zdálo, že již ničím nemůže pozitivně překvapit. Zdá se ale, že pod křídly Klipsh Group chytá dánská značka druhý dech.
Jamo je dnes jako značka součástí Klipsh Group a našinec má možná zafixovanou tuto značku jako levné výprodejové zboží z Datartu, kde často dominovalo mezi levnými sloupovými reproduktory za pár tisícovek. Jamo ovšem dokáže překvapit a uvádí řadu Concert Series, která má ambice oslovit i náročné uživatele. Concert Series je vlajkovou řadou této značky, takže můžeme očekávat, že se Jamo pokusí opět získat na svou stranu i náročnější audiofily. Konstruktéři ovšem neskrývají, že samotná řada je určena jak pro stereo, tak i pro domácí kino.

Jamo přichází se třemi sloupovými modely s označením C 109, C 97 a C 95 a třemi regálovými reproduktory C 103, C 93 a C 91. Vše doplňují dva centrální reproduktory C 10 CEN a C 9 CEN a dva modely efektových reproduktorů C 10 SUR a C 9 SUR. Subwoofery Concert Series nemá, takže vybírat můžete dle vlastního vkusu a peněženky z produkce jiných výrobců. Domácí kino se bez aktivní basové jednotky většinou neobejde ani v případě, že jsou k dispozici opravdu plnorozsahové reproduktory.

Jamo se pyšní oceněným designem DNA, za jehož vznikem stojí známá postava světa designu Kieron Dunk. Cílem bylo spojit vynikající zvuk s excelentním provedením reproduktorů a neotřelým designem, a to vše za ještě rozumnou cenu. Concerto Series má i přes svou relativně klasickou konstrukci splynout podle návrháře s moderními interiéry, aniž by reprosoustavy vyvolávaly dojem stojících „krabic v pokoji“. Výrobce dodává, že leštění laku ozvučnic je výhradně ruční práce a dalšími použitými materiály jsou kvalitní MDF nebo chromované detaily či hliníkové funkční prvky. Jamo tedy chce svou Concerto Series zaujmout i ty, kteří se obyčejně vydávají lovit do zcela jiných vod. Na výběr dá výrobce několik povrchových úprav, aby bylo možné co možná nejvíce reprosoustavy sladit s vlastním interiérem.

Jamo jako každý výrobce reprosoustav staví na vlastních firemních technologií a v tomto případě také vlastních reproduktorových měničích. Jednou z technologií je vylepšená Hybrid Composition Conical Cones (HCCC), která má v případě membrán měničů kombinovat pevnost kovových hliníkových nebo titanových membrán s přirozenou schopností dřevěných vláken tlumit rezonance na vysokých frekvencích pro přirozeně znějící středy. Long Displacement Surround (LDS) se zase v případě basových a středových měničů stará podle konstruktérů o lepší frekvenční odezvu, jejímž výsledkem je přirozenější a otevřenější zvuk.Jamo ale nepolevuje a přináší i vylepšenou Anti-Diffraction WaveGuide (ADW) technologii, která poskytuje vysoký poslechový zážitek i mimo „sweet spot“, resp. přesnou poslechovou polohu. Jak bude toto „vylepšení“ fungovat v praxi, lze jen těžko odhadovat. Posledním příspěvkem do vínku nové Concert Series jsou vylepšené hedvábné výškové kaloty, které disponují větším frekvenčním rozsahem a čistším podáním nejvyšších frekvencí.

Mark Casavant, viceprezident oddělení vývoje nových produktů Klipsh Group, se dušuje, že v nové Jamo Concerto Series se odráží všechny poslední poznatky konstruktérů holdingu a zároveň se tato série může pyšnit neotřelým moderním dánským designem. Dobrou zprávou pro našince zůstává, že samotné reproduktory nejsou naceněny do astronomických výšek, ale zůstávají produkty pro širokou veřejnost. Nejdraží sloupový model C 109 se pohybuje někde okolo 70 000 Kč a ceny mají klesající tendenci až k velmi rozumným 30 000 Kč za regálový model C 103. Další reprosoustavy jsou pak svými cenami položeny ještě níže. Je zřejmé, že Jamo si nechce hrát na high-end, ale chce nabídnout především rozumný poměr ceny ku výkonu.

Zdroj: Jamo