Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Isotek Syncro EVO3 zlepší napájení hifi

9.9.2014, Petr Štefek, aktualita
Isotek uvádí na trh evoluční verzi svého nejlepšího napájecího kabelu Syncro s přídomkem EVO3. Společnost v posledních měsících obměňuje celé své portfolio produktů včetně kabeláže pasivních filtrů.
Isotek je jedním z lídrů v oblasti pasivní filtrace proudu a nyní uvádí novinku v podobě evoluční verze svého kabelu Syncro. Isotek Syncro EVO3 je náhradou za dosluhující kabel model Syncro bez přídomku. Primárním účelem tohoto kabelu je především zbavit procházející proud stejnosměrné složky, která negativně ovlivňuje transformátory v zesilovačích či oddělovacích transformátorech, což se projevuje jejich bzučením a případně i sníženou kapacitou.
 
Původní Isotek Syncro přišel na trh v roce 2010 a představoval produkt, který neměl obdoby. Jeho funkčnost byla mnohokrát prokázána všude tam, kde jalová složka působila problémy, což bylo typické v bytové zástavbě nebo všude tam, kde na jediném kruhu „hostovalo“ mnoho elektronických zařízení. Isotek ovšem za tento filtr nechtěl zrovna málo a nejinak je tomu i v tomto případě. Na první pohled vypadá investice zhruba 35 000 Kč do přívodního kabelu jako vysloveně rozmarná věc či kupování hadího oleje, ale ve skutečnosti pokud se tento kabel využije jako přívodní kabel do pasivního filtru nebo pračky, následná pozitiva převáží negativa v podobě větší investice.
 
Isotek Syncro EVO3 stejně jako jeho předchůdce nefiltruje RFI (Radio Frequency Interference) nebo EMI (Electromagnetic Interference), ale soustředí se jen na DC (Direct Current) složku. EMI a RFI tak zůstává výhradně v kompetencích pasivního filtru nebo aktivního řešení. Někteří odpůrci těchto řešení tvrdí, že dobře navržené přístroje filtraci nepotřebují a jde pouze o vytahování peněz z kapes důvěřivých hifistů. To samozřejmě bývá velmi často pravda, a tak je vždy dobré se přesvědčit na vlastní slechy, zda vám produkt reálně něco pozitivního přináší či ne.
 
V některých případech je totiž zařazení filtru zcela zbytečné a v některých případech to naopak znamená spásu (hlavně ve starých bytovkách s dvouvodičovými rozvody). Podle zástupců společnosti Isotek Syncro upravuje aktivně průběh proudu, ale o využitých komponentech mlčí. Velmi pravděpodobně se bude jednat o nějaký typ zapojení diod, což ovšem nezjistíme, dokud Isotek Syncro neotevřeme. Isotek sám dodává, že Syncro EVO3 je ekvivalentní k oddělovacímu trafu 12 000 VA. Syncro EVO3 dokáže dodat ve špičkách až 300 A (16 A kontinuálně).
 
Podle Isoteku je hlavní výhoda Syncro EVO3 v optimalizaci symetrie průběhu sinusoidy proudu a jejích amplitud. Pokud pozitivní amplituda dosahuje například 326 Voltů a negativní amplituda také 326 Voltů, máme zde „perfektní“ symetrii. Pokud ovšem pozitivní amplituda proudu dosahuje 327 Voltů a negativní 325 Voltů, je zde menší dysbalance. Takováto malá výchylka by neměla mít vliv na napájecí zdroj zařízení, ale podle Isoteku i rozdíly v řádu mV mohou negativně ovlivnit práci zesilovačů či zdrojů.
 
Výsledkem jsou podle Isoteku kontrolovanější nízké frekvence, menší šum na pozadí, zlepšení detailnosti, mikrodynamiky a otevřenosti reprodukce. Přínosy budou zřejmě v každé situaci jiné, takže takto určitě nelze generalizovat. Isotek také prohlašuje, že vylepšil samotné vodiče modelu Syncro EVO3, kdy se nyní jedná o 3 vodiče o průřezu 3 mm2 z postříbřené ultra-čisté OCC (Ohno Continuous Cast) mědi. Použito bylo také teflonové FEP dielektrikum pro vodiče a celková izolace je vyplněna bavlnou, což má přispívat ke snížení mikrofonního efektu. Celý kabel má pak dvojité stínění.
 
Vše korunují kvalitní konektory (zřejmě  Furutech) s kontakty z pozlacené mědi. Kabel existuje stejně jako předtím ve variantách s koncovkou 16 A, které je běžná u filtrů Isotek či případně výkonnějších koncových zesilovačů, s klasickou koncovkou 10 A (IEC) a na přání také profesionální Neutrik powerCON. Isotek prohlašuje, že Syncro EVO3 je podstatně vylepšená původní verze Syncro. Společnost v posledních měsících obměňuje své portfolio novými verzemi svých filtrů a kabelů.

Zdroj: Monoandstereo.com