iFi Micro iDSD: DAC a sluchátkový zesilovač na cesty

iFi Micro iDSD: DAC a sluchátkový zesilovač na cesty
, , aktualita
Firma iFi uvedla svůj nový počin pod názvem Micro iDSD, což je sluchátkový zesilovač a DAC, který se umí vypořádat s formáty DSD, DXD a PCM, uživit libovolná sluchátka a ještě vám nabije telefon.
K oblíbeným
reklama

iFi Micro iDSD


IFi je pro našince poměrně neznámá značka, což ovšem nemění nic na tom, že se jedná o velmi zajímavého producenta převodníků a sluchátkových zesilovačů. V současné době iFi útočí extrémně schopným zařízením Micro iDSD, které poskytuje podporu formátů, o kterých jste ani nevěděli, že existují. Zmínit můžeme PCM 768 nebo DSD 512, a to vše nativně a nikoli interní konverzí. Pokud jste zpozorněli, čtěte dále.

iFi svou reputací získalo jako výrobce audio hardware určeného především k počítači. Micro iDSD je produktem, který je pro společnost velkým krokem kupředu. Díky speciálnímu Dual-Core Burr-Brown čipsetu schopnému nativního dekódování PCM až do rozlišení 32-bit a samplovací frekvence 768 MHz, DSD 512 (28,6 MHz) a 2xDXD, je tento DAC naprosto ojedinělý. Specifikace jsou tak trochu jako z jiného světa a otázkou je, kdo podobnou podporu v reálném světě využije.


HFTurbo


Micro iDSD má několik možných výkonových módů jako sluchátkový zesilovač, které jsou skryty pod označením Eco (250 mW), Normal (1000 mW) a Turbo (4000 mW). To v praxi znamená, že podle náročnosti sluchátek zvolíte patřičný režim a nemělo by se vám stát, že zrovna vaše oblíbená sluchátka nebudou mít dostatek „šťávy“. Regulace hlasitosti sluchátkového zesilovače je analogová dodává všemu punc vážnosti. V reálu prakticky nemáte šanci narazit sluchátka, které by micro iDSD nebylo stop zvládnout.

SmartPower


SmartPower® je funkcionalita Micro iDSD užitečná pro většinu dnešních telefonů nebo tabletů, které jsou velmi často využívány k přehrávání hudby. Zařízení má implementovánu baterii o kapacitě 4800 mA, která je schopna dobít telefon (Apple iPhone 5) až dvakrát za sebou, a tak se nemusíte bát, že na cestách při přehrávání vaší oblíbené hudby z telefonu totálně vybijete baterku.


3DxBass


Audiofilové neradi slyší o „vychytávkách“ upravujících zvuk, ale iFi se rozhodla integrovat podobné funkce také do micro iDSD. Jedná se technologie nazvané XBass a 3D Holographics, které jsou podle společnosti realizovány plně v analogové doméně zařízení a nikoli v digitální doméně zařízení, kde by docházelo k nežádoucímu pozměňování signálu. Tyto vymoženosti jsou aplikovatelné jak na reproduktory, tak i sluchátka. Jejich přínos bude zřejmě diskutabilní, ale v některých situacích se mohou hodit.Zařízení může fungovat ve 2 základních módech, kde první je direct mód bez předzesilovače a druhý mód zahrnuje právě onen zmiňovaný předzesilovač. Podrobné specifikace následují.


Audio Formáty
  • DSD 512/256/128/64 (24.6/22.6/12.4/11.2/6.2/5.6/3.1/2.8MHz)
  • DXD 2x/1x (768/705.6/384/352.8kHz)
  • PCM 768/705.6/384/352.8/192/176.4/96/88.2/48/44.1kHz

Filtry
  • PCM Bit-Perfect Processing/Minimum Phase/Standard
  • DSD Extreme/Extended/Standard Range
  • DXD Bit-Perfect Processing

Výkon sluchátkového zesilovače
  • Turbo mód 8.0V/4,000mW @ 16 Ohm >1000 mW@64 Ohm
  • Normal mód 4.0V/1,000mW @ 16 Ohm >500 mW@32 Ohm
  • Eco mód 2.0V/250mW @ 16 Ohm >250 mW@16 Ohm
Je škoda, že se výrobce více nerozepisuje o použitých převodnících a topologii celého zařízení, ale podle některých informací se jedná o zdvojené Burr-Brown dual mono čipy, které umí nativně dékodovat DSD a PCM. Ty jsou speciální především tím, že DSD stream prochází pouze přes lowpass filtr a není aplikována žádná další konverze nebo manipulování s originálním datovým tokem.

Konstruktéři jsou evidentně velice zdatní, neboť si uvědomili unikátní řešení Burr-Brown, kde je multibitová konverze aplikována pouze na vrchních 6 bitů a zbytek prochází přes 256fs delta sigma modulátor. Podle mnoha konstruktérů je právě toto řešení v mnoha ohledech nejlepší současnou možností (snad kromě nasazení skutečného 32bitového Multibitového DAC, který v současné době neexistuje, i když se někteří snaží tvrdit opak).

Zdroj: iFi-Audio.com
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek