www.svetaudia.cz
>
>
>

iFi iUSB3.0: regenerátor USB audio signálu

iFi iUSB3.0: regenerátor USB audio signálu
, , recenze
Britská značka iFi spadající pod Abingdon Music Research uvedla nový regenerátor USB audio signálu, který významně rozšiřuje možnosti původního výrobku iUSB Power. Má vůbec smysl investovat do podobných vymožeností?
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
iFi je v České republice dnes již poměrně známá značka, která se na našem trhu etablovala velmi dobrými kompaktními D/A převodníky nebo předzesilovači. Samotná značka je součástí firmy Abingdon Music Research (AMR), která se zabývá vývojem a prodejem digitálních audio přehrávačů a zesilovačů pracujících ve třídě A. V současné době značka iFi uvádí na trh jednu novinku za druhou a mezi nimi extrémně zajímavý například tandem převodníku Micro iDSD v kombinaci Micro iUSB3.0, který dokáže potrápit i mnohem dražší řešení při použití PC nebo MAC jako transportu digitálního signálu.

iFi svou reputaci získalo jako výrobce audio hardwaru určeného především k počítači. Do jeho portfolia ovšem spadají i další velmi zajímavé komponenty. Můžeme jmenovat například řady Micro a Nano, ale ve středu zájmů firmy je nyní jednoznačně řada Micro, která je již dostatečně kompaktní a nabízí nejširší portfolio produktů. Spadá tam ostatně i dnes testovaný kousek v podobě Micro iUSB3.0. Rozdíly mezi starší Micro iUSB a iUSB3.0 jsou na první pohled velmi málo zřetelné, protože jsou oba tyto produkty co do vizuálního provedení skoro identické. Rozdíly identifikuje až pohled po „kapotu“ obou řešení.

Zatímco původní Micro iUSB se staralo výhradně o napájení v přenosu signálu USB z PC do převodníku, tak nový model navíc přidává „reclocking“ a resymetrizaci signálu. Dopad na výkony většiny USB převodníků je drtivý, ale více si řekneme až v příslušné kapitole. Bylo by velmi pěkné, kdyby iFi ponechalo cenu stejnou jako u předchozího modelu, avšak došlo zde ke značnému navýšení ceny. Nutno zároveň dodat, že zcela oprávněně. iFi se podařilo dodat na trh kompaktní řešení, které nikdo jiný nenabízí. Pokud vás trápí otázka, zda je podobná „krabička“ navíc opravdu nutná k provozování audia skrze běžné PC nebo Mac, tak vězte, že principiálně není a její vliv bude velmi záviset na implementaci USB rozhraní ve vašem převodníku.

Externí D/A převodníky jsou velmi závislé na kvalitě digitálního transportu, respektive jeho digitálního výstupu. Pokud srovnáme kvalitu při využití běžného PC se specializovaným transportem typu Aurender a přidáme k tomu třeba interní mechaniku propojenou s D/A pomocí sběrnice I2S, tak nám z toho srovnání vyjde PC vždy poraženo s rozdílem několika tříd. Tuto teorii si lze ověřit na libovolném přehrávači optických disků, který má zároveň implementován digitální vstup USB. Pokud nechcete hýřit a kupovat si již zmiňované řešení Aurender, Auralic, Melco či jiné, tak se zbývá soustředit na jednodušší a výrazně levnější řešení v podobě regenerátorů USB signálu určených pro běžné stolní počítače.

iFi má ve svém portfoliu také USB kabely, které jsou doplňkovou součástí pro dnes testovaný iUSB3.0. První je standardní USB kabel Mercury, který kromě neobvykle robustního provedení nabízí také parametry přesně požadované pro kompatibilitu s USB 2.0. Jedná se především o impedanci kabelu. Podobně je na tom také dražší kabel Gemini, který se pyšní odděleným vedením napájení a signálu, které najde využití právě s regenerátorem Micro iUSB3.0. Pojďme se už podívat pod kapotu nového regenerátoru a zjistit, zda má podobná investice smysl.
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek