www.svetaudia.cz
>
>
>

iFi DC iPurifier: filtr pro spínané zdroje

iFi DC iPurifier: filtr pro spínané zdroje
, , aktualita
Britská značka iFi spadající pod Abbingdon Music Research se pochlubila novinkou pod označením DC iPurifier. Tento filtr stejnosměrného proudu je určen především pro levné spínané zdroje užívané jako externí napájecí zdroje.
K oblíbeným
reklama
Britská firma iFi Audio uvádí poslední dobou jednu novinku za druhou a nutno podotknout, že se jedná s železnou pravidelností o velmi zajímavé produkty s dobrým poměrem ceny ku výkonu. Firma si vzala za jednu z priorit řešení napájení převodníků a jiných menších přístrojů s nevelkým příkonem. Za poslední dobu lze jmenovat například iFi Micro iUSB3.0 nebo podle firmy velmi kvalitní spínaný zdroj iFi iPower. Pokud se vám nechce adaptéry měnit, a přesto chcete zvlášť u převodníků vyzkoušet vliv lepšího napájení, tak firma přichází s iFi DC iPurifier, který lze využít s libovolným AC/DC napájecím adaptérem.

Primárním úkolem iFi DC iPurifier je snížení úrovně šumů u levných impulsních zdrojů ve formě obecně známých adaptérů s „kolíkem“, které jsou dodávány jako napájecí zdroje k levným převodníkům či notebookům a dalším zařízením. Ty jsou většinou velmi levné a jsou osazený výkonovými tranzistory, při jejichž spínání, respektive práci dochází ke vzniku rušení. Kvalita napájení se projevuje zásadním způsobem především u audio zařízení, kde spínané zdroje nejsou až na výjimky vítaným řešením. iFi DC iPurifier slibuje razantní snížení šumů projevujících se na výstupu těchto zdrojů napájení. Firma tvrdí, že výsledkem snížení šumů je zvýšení dynamiky. Tak trošku marketingově se zde žongluje s údaji o snížení šumů (až 100 000krát) v závislosti na frekvenci a nárůstem dynamiky mezi 50 a 100 dB. Je zřejmé, že tady by mohl marketing iFi narazit i u poučeného lajka.

Výrobce v případě iFi DC iPurifier staví na principech a řešeních použitých u iFi Micro iUSB3.0 s technologií Active Noise Cancellation, která je založena především na generování protifáze, jež má v konečném důsledku eliminovat nastřádané interference v napájecím řetězci. iFi DC iPurifier je určen především pro audio komponenty, které tento DC „filtr“ mohou ocenit. Výrobce ovšem tvrdí, že najde uplatnění i u profesionální techniky a laboratorních přístrojů (zde je to opravdu velký optimismus bez adekvátních certifikací). Tak či onak DC iPurifier pro bude nejspíše doménou mainstreamového světa audia. Zajímavé by bylo porovnat přínos dedikovaného lineárního zdroje s obyčejným „čínským“ spínaným zdrojem s aplikovaným iFi DC iPurifier.

Na rozdíl od jiných filtrů můžeme iFi DC iPurifier označit jako opravdu velmi malý a rozměrově téměř stejný jako podobný filtr iPurifier určený pro USB. Na vstupu a výstupu je stejný „Barrel Power Jack“ a filtr je možné využít pro napájecí zdroje s výstupním napětím od 5 do 24 V při 3,5 A (84 W). Standardní podporovaná velikost vstupního a výstupního jacku je 5,5×2,1 mm, ale výrobce dodává rovněž adaptéry na 5,5×2,5 mm a 3,5×1,35 mm. Pokud byste si rádi iFi DC iPurifier vyzkoušeli na svém vlastním vybavení, tak vězte, že vás to bude stát bezmála 3 tisíce korun. Tímto se iFi DC iPurifier sice nedostává do oblasti, kde už lze pořídit kvalitní lineární zdroj, ale v případě, že byste takto rádi „ošetřili“ více zařízení, pak vás to vyjde již poměrně draho.

Zdroj: ifi-audio.com
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek