Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

iFi DC iPurifier: filtr pro spínané zdroje

12.2.2016, Petr Štefek, aktualita
Britská značka iFi spadající pod Abbingdon Music Research se pochlubila novinkou pod označením DC iPurifier. Tento filtr stejnosměrného proudu je určen především pro levné spínané zdroje užívané jako externí napájecí zdroje.
Britská firma iFi Audio uvádí poslední dobou jednu novinku za druhou a nutno podotknout, že se jedná s železnou pravidelností o velmi zajímavé produkty s dobrým poměrem ceny ku výkonu. Firma si vzala za jednu z priorit řešení napájení převodníků a jiných menších přístrojů s nevelkým příkonem. Za poslední dobu lze jmenovat například iFi Micro iUSB3.0 nebo podle firmy velmi kvalitní spínaný zdroj iFi iPower. Pokud se vám nechce adaptéry měnit, a přesto chcete zvlášť u převodníků vyzkoušet vliv lepšího napájení, tak firma přichází s iFi DC iPurifier, který lze využít s libovolným AC/DC napájecím adaptérem.

Primárním úkolem iFi DC iPurifier je snížení úrovně šumů u levných impulsních zdrojů ve formě obecně známých adaptérů s „kolíkem“, které jsou dodávány jako napájecí zdroje k levným převodníkům či notebookům a dalším zařízením. Ty jsou většinou velmi levné a jsou osazený výkonovými tranzistory, při jejichž spínání, respektive práci dochází ke vzniku rušení. Kvalita napájení se projevuje zásadním způsobem především u audio zařízení, kde spínané zdroje nejsou až na výjimky vítaným řešením. iFi DC iPurifier slibuje razantní snížení šumů projevujících se na výstupu těchto zdrojů napájení. Firma tvrdí, že výsledkem snížení šumů je zvýšení dynamiky. Tak trošku marketingově se zde žongluje s údaji o snížení šumů (až 100 000krát) v závislosti na frekvenci a nárůstem dynamiky mezi 50 a 100 dB. Je zřejmé, že tady by mohl marketing iFi narazit i u poučeného lajka.

Výrobce v případě iFi DC iPurifier staví na principech a řešeních použitých u iFi Micro iUSB3.0 s technologií Active Noise Cancellation, která je založena především na generování protifáze, jež má v konečném důsledku eliminovat nastřádané interference v napájecím řetězci. iFi DC iPurifier je určen především pro audio komponenty, které tento DC „filtr“ mohou ocenit. Výrobce ovšem tvrdí, že najde uplatnění i u profesionální techniky a laboratorních přístrojů (zde je to opravdu velký optimismus bez adekvátních certifikací). Tak či onak DC iPurifier pro bude nejspíše doménou mainstreamového světa audia. Zajímavé by bylo porovnat přínos dedikovaného lineárního zdroje s obyčejným „čínským“ spínaným zdrojem s aplikovaným iFi DC iPurifier.

Na rozdíl od jiných filtrů můžeme iFi DC iPurifier označit jako opravdu velmi malý a rozměrově téměř stejný jako podobný filtr iPurifier určený pro USB. Na vstupu a výstupu je stejný „Barrel Power Jack“ a filtr je možné využít pro napájecí zdroje s výstupním napětím od 5 do 24 V při 3,5 A (84 W). Standardní podporovaná velikost vstupního a výstupního jacku je 5,5×2,1 mm, ale výrobce dodává rovněž adaptéry na 5,5×2,5 mm a 3,5×1,35 mm. Pokud byste si rádi iFi DC iPurifier vyzkoušeli na svém vlastním vybavení, tak vězte, že vás to bude stát bezmála 3 tisíce korun. Tímto se iFi DC iPurifier sice nedostává do oblasti, kde už lze pořídit kvalitní lineární zdroj, ale v případě, že byste takto rádi „ošetřili“ více zařízení, pak vás to vyjde již poměrně draho.

Zdroj: ifi-audio.com